Атанас Атанасов: Дигите на Северния плаж защитават пясъчната ивица от бурното зимно море
Дигите на Северния плаж в Бургас са направени, за да защитят плажната ивица от бурното море през зимата, каза концесионерът Атанас Атанасов. От десетина дни, когато 40-тонен булдозер започна да натрупва пясък по плажа, тези диги са сред най-коментираните теми в града. „В Бургас това се прави за първи път и е нормално хората да се интересуват какво става. В много курорти по света обаче оформянето на такива диги през зимата е обичайна практика. Така е в Маями, Флорида, в Марабея, Испания, в Слънчев бряг също се правят диги за опазване на брега“, допълва Атанасов.
Миналата зима бурното море отнесе над 50 процента от пясъка на Северния плаж. По-късно ивицата се възстанови като ширина, но бе много ниска и по-големите вълни я заливаха. Това принуди концесионерът да наеме драгажен кораб, който да върне голяма част от пясъка отново на брега. Това му струва около 30 000 лева, защото „изядения“ от зимните бури пясък бе разпилян из целия залив и нямаше оформен дебел слой, откъдето да се черпи.
Тази зима дигите ще предотвратят отнасянето на пясъка в морето, ако има силни бури. Това също ще струва не малко пари – наемът на булдозера е 900 лева на ден, а ще трябва той да работи около две седмици.
„Концесионерът е в правото си да защитава плажната ивица като изгражда диги. Аз се обадих в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и оттам ми казаха, че в концесионните договори няма клауза, която да забранява оформянето на диги. Това не може да се прави само в случаите, когато би застрашило съществуващата екосистема, но в Бургас няма такава опасност“, каза зам. областният управител Атанас Терзиев.
В момента, благодарение на дигите, вълните вече трупат пясък край брега и го повдигат. Преди сезона ще заравним цялата ивица и аз обещавам на бургазлии и на гостите ни, че плажът ще бъде много по-хубав, казва Атанасов.
Миналата година Северния плаж в Бургас за първи път в историята си получи пилотен „Син флаг“ за чистота на водата и пясъка. Многократните проверки показаха, че той е изпълнил всичките 32 критерия на световната организация. Сега на 15 февруари се очаква решение плажът да получи стандартния „Син флаг“.
2. В Черно море няма приливи и отливи, за да се привнася тази технология от морски и окенски курорти с приливи и отливи, Всичките изброени курорти са такива.
3.Екосистемата е под въздействието на тази технология и резултатите тепърва ще се наблюдават.