Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-кървавата година в историята на журналистиката

Ключови думи: Журналист, убит, Репортери без граници, арестуван, блогър
Журналистите убити в света през 2012 г. са 88 - с 33 на сто повече спрямо предходната година, съобщи в доклад организацията "Репортери без граници" (en.rsf.org).

От януари до декември по света са били арестувани 879 журналисти, а 1993 са били заплашвани или нападани физически.

38 служители в медии са били похитени, а 73 са напуснали родината си принудително. Шест медийни сътрудници и 47 граждански журналисти са били убити, а 144 блогъри - арестувани.

Журналистите, загинали по време на изпълнение на задълженията си в Близкия изток и Северна Африка, е 26, а убитите в Азия и Екваториална Африка - съответно 24 и 21.

Спад на броя на убитите е бил отчетен единствено в Западното полукълбо.

Предишният подобен рекорд е от 2007 г., когато бе отнет животът на 87 души.

Убийствата през 2012 г. са били извършени по време на войни, при бомбени нападения от групировки, свързани с престъпността и от ислямистки бунтовници по поръчка на корумпирани правителствени служители.

"Причините за безпрецедентния брой убити журналисти през 2012 бяха войната в Сирия, хаосът в Сомалия, талибаните в Пакистан", обясни генералният директор на "Репортери без граници" Кристоф Делоар.

Докладът откроява още петте най-смъртоносни държави в света и петте най-големи страни-затвори за журналисти.

На първо място по брой на убити журпналисти е Сирия - не по-малко от 17 служители на медии, 44 граждански журналисти и 4 медийни сътрудници. В черния списък по-нататък са Сомалия, Пакистан, Мексико и Бразилия.

В Турция са били арестувани и задържани най-малко 42 журналисти и 4 медийни сътрудници. Броят на служителите на медии, които сега са зад решетките във връзка с тяхната работа, е безпрецедентен след края на военното управление в страната.

Позовавайки се на репресивните закони, турските съдебни практики се доминират от съображенията за сигурността на страната и проявяват малко уважение към свободата на словото и правото на съдебен процес.

Макар че политическият климат е меко казано смущаващ, турските медии продължават да се развиват динамично и разнообразяват, се казва в доклада.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
ГДБОП разби организирана престъпна група Четиримата ѝ членове изнудвали за пари в София Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк Пам представя себе си като дизайнер, но също така е модел
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата Финансовият въпрос е основната тема на спорове на преговорите на конференцията COP29 Залужни: Започна Третата световна война!      Според него началото ѝ се доказвало от привличане на военна помощ от Китай, Иран и Северна Корея за Русия
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг В неделя и в понеделник ще е предимно слънчево  Кметът на Минерални бани остава под домашен арест От прокуратурата коментираха, че разследването продължава, като е възможно и повдигането на нови обвинения
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути Тя е била оборудвана с шест бойни глави: всяка от тях оборудвана с шест суббоеприпаса Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи
Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово  "Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път