Продават къмпинг Каваци на Банев за над 1.3 млн. лв. след Свети Валентин
34 775 квадратни метра от една от най-апетитните и живописни местности по родното Черноморие – къмпинг Каваци вече се продават. Частният съдебен изпълнител Тотко Колев извади имотът на публична продан заради задължения на собственика му – фирмата „Хелио-тур-с“, зад която стои бизнесмена Николай Банев. Началната цена, от която ще започне наддаването, е 1 340 850.00 лв. Кандидатите трябва да подадат документи до Свети Валентин, а на 15 февруари ще се проведе самият търг.
Къмпинг Каваци е един от
най-предпочитаните по нашето море, въпреки че от годините на соца, там
подобрения почти не са правени. Преди повече от 20 години „Хелио-тур-с“
приватизира терена, но не е платила за него. Агенцията за приватизация и следприватизационен
контрол е взискател по въпросното изпълнително дело.
Само преди два месеца, в средата на ноември холдинг „Нов век“ бе обявен за новия собственик пък на къмпинг „Градина“, след като Окръжният съд в Бургас отхвърли жалбата на „Хелио-тур-с“ АД срещу публичната продажба на апетитния имот. Агенцията по приватизация обяви на търг три имота на дружеството, което притежава къмпингите „Градина“, „Каваците“, „Златна рибка“, „Веселие“, „Черноморец“, резиденция „Созопол“ и ресторанти, тъй като единият от акционерите в него – „Приват турист“ ООД вече 12 години дължи на държавата 630 000 долара без лихвите. През 2000-та година РМД-то „Приват турист“ купува 40% от „Хелио-тур-с“ АД за 700 000 долара, но внася само 10% от сумата и повече не плаща и цент.
За да си събере парите, Агенцията по приватизация извади на търг три имота - бившето бюро за комплексни туристически услуги в Созопол, винарска изба в Созопол и къмпинг "Градина", чиято първоначална цена бе 1 670 000. За първите два нямаше купувачи и те отпаднаха, но за къмпинг "Градина" се яви сериозен кандидат с пари – холдингът „Камп интернешънъл“, който се свързва с „ЦКБ груп“ и „Химимпорт“, все дружества на ТИМ.
Агенцията не трябва да продава активи на „Хелио-тур-с“ АД. Те не са собственост само на длъжника „Приват турист“ и така се ощетяват останалите акционери, които не й дължат нищо. Държавата просто трябва да обяви за нищожен приватизационния договор с „Приват турист“ и да стане собственик на неговите акции, каза тогава изпълнителният директор на „Хелио-тур-с“ АД Блага Брайнова.
Йордан Лечков е признат за виновен по две от повдигнатите му обвинения. Първото е за неизгодна сделка за водния цикъл на Сливен и щета за 571 783 лв., а второто обвинение е квалифицирано като принуда върху директора на териториалното звено на НАП в Сливен Петко Дюлгеров - да бъде прекратена ревизия на фирмата на сестра му и на още една фирма "Булгейт".
Старозагорските магистрати решиха още присъдата да бъде излежана в затворническо общежитие.
Освен това Лечков е лишен да заема длъжността кмет на населено място в период от три години след влизане в сила на присъдата, предаде Дарик.
Решението обаче може да бъде протестирано и обжалвано в 15-дневен срок пред Пловдивския апелативен съд.
Това е първата ефективна присъда, наложена на бившия сливенски кмет. До момента срещу него има произнесени две условни присъди. Те са за превишаване на правомощията и ощетяване на държавата с 14 642 лева, както и за злоупотреба със служебно положение, довело до ощетяване на община Сливен с 904 000 лв.
Процесът срещу Йордан Лечков е в Стара Загора след отвод на съдиите от Окръжния съд в Сливен.