Българин осъди банка заради надвзети пари
«Моят бизнес е да пиша софтуер за банки. Работил съм в ЮАР, Северна Ирландия и Англия. Ползвал съм услуги на 7 банки и не съм имал никакъв проблем. Моята съпруга смяташе, че не си заслужава за 2 000 евро да изкарвам безсънни нощи в скайп и във фейсбук. Понякога обаче цената, която плащаме, е много по-висока от нарушеното право, но ако не си търсим правата, завинаги ще живеем в неправова държава», каза Пламен в ефира на бТВ.
«Лихвата ми е равна на сбор от юрибор и надбавка. Това беше стандартният начин за изчисляване на лихвите по ипотечните кредити», уточнява русенецът, който живее в чужбина от 16 години. През 2007 г. той е теглил кредит и е подписал договор с формула за изчисление на лихвения процент, предложена от банката. На следващата година банката предлага нов изчислителен метод, който обаче е по-изгоден за клиентите. Това налага финансовата институция да променя условията, като въвежда компонент «премия».
«Банката не си е направила добре сметката, че не може да си достави свежо финансиране на юрибор, и решава, тъй като не може да взима депозит или пари на тази цена, да промени формулата на кредитополучателите си, за да компенсира собствената си грешка», уточнява софтуерният инженер. Той бил заплашен, че ако продължава да си търси правата, заемът ще му бъде направен предсрочно изискуем и това го принудило да заведе дело. Вместо да изпълни съдебото решение и да му върне 4677 лева, «Уникредит» поставя условие на Стоянов в двумесечен срок да си погаси заема. Добави Коментар