Мирослав Найденов: Чакам БАН да разгадае мистерията с дюните
Учени ще търсят дюни на мястото, където предстои строеж на ваканционен комплекс, каза земеделският министър Мирослав Найденов в Несебър. Скандалът с имота тръгна след сигнал на природозащитници, че багери заравняват дюни.
«Ще поискам становище от БАН и от специализираните органи, които да се произнесат дали това са или не са дюни. Изненадан съм много, че теренът не е на първа линия, а е отдалечен на 500 метра от брега. Дюните не могат да изникнат от нищото. Ако това са дюни значи и останалите терени са такива. Ще проверим дали тази процедура не е приложена за всички терени в годините назад. Надявам се на базата на научни аргументи, а не на емоции, да можем да отговорим ограбено ли е българското Черноморие, кога се е случило и каква е схемата», каза Найденов пред камерите на бТВ. Той пристигна в Несебър придружаван от областния управител на Бургас Константин Гребенаров и от директора на РИОСВ – Бургас Бойчо Георгиев.
Министърът обясни, че сагата е започнала още през 2007 година когато теренът е изваден от горския фонд.
«Инициативата тръгва от писмо на Министерството на земеделието и горите в лицето на тогавашното Националното управление по горите. Горското управление иска становище от община Несебър за този имот, за да бъде изключен от фонда и да бъде добавен в подробният устройствен план като урбанизирана територия. Има становище от МОСВ в лицето на регионалната й дирекция в Бургас, че това не са защитени територии и не е нужна екологична оценка. Издадена е заповед на 3.08.2007 г. от тогавашния кмет инж. Магдалена Мандулева, с която се одобрява устройственият план. Този терен е включен като урбанизирана територия с цел застрояване. Със заповед от Националното управление по горите пък 29-те декара се изключват от горския фонд в полза на човека, който е платил тогава 405 000 лева и е покрил разходите за компенсационното залесяване», каза още Мирослав Найденов. Той нарече спекулация твърдението, че само ден след сделката, земята е препродадена 6 пъти по-скъпо. Продадена е не само земя, а инвестиционен проект и архитектурните планове, уточни министърът.
«Вчера се срещнах и с продавача и с купувача, защото и за мен сделката беше голяма загадка. Но трябва да уточня, че теренът не е продаден от държавата за 580 000 лева, а цената, която е платил Димитър Петров е 1 140 000 лева. Той е платил за инвестиционният проект над 2,5 млн. лева. За него имотът е струвал над 3 млн. лева. И е получил половината от цената», съобщи Найденов.
Tой обясни, че не е пътувал до Несебър, за да раздава правосъдие и да уволнява служители, а за да разбере как земя от Натура 2000 е станала урбанизирана територия. Добави Коментар