Учени: Електронната цигара не е начин да се откаже пушенето, обратно
Електронните цигари не са алтернатива при пушачите, които искат да се откажат от вредния си навик. Италианското здравно министерство е провело редица изследвания и оповести доклад от тях. При употребата им от младежи те водят до пристрастяване, твърди Роберта Пачифичи, която е директор на обсерватория към Националния здравен институт.
Никотинът в заместителите е по-малък процент, но в същото време е изкуствено създаден и крие риск за здравето . В нормалните цигари никотинът е част от растението тютюн, докато в другите той се вкарва в пълнители и разрежда с пара. Ако един пушач всеки ден приема толкова никотин, колкото е приемал, докато е пушил, тогава за какво отказване от цигарите става дума? В института са изследвани електронни цигари, произведени в ЕС, като са пропуснати китайските ментета, които наводняват пазара, предимно българския.
Страстни пушачи признават, че когато ползват електронна цигара, устата им пресъхва, получават световъртеж и главоболие. У нас много хора са опитали да откажат пушенето чрез електронен заместител, но заместителят им се отразявал по-зле, отколкото самите цигари. В България са намерени пратки, които съдържат в пъти повече никотин. Самите електронни цигари не се изследват откъм съдържание, продават се свободно навсякъде, могат да си ги купят дори деца. Има и теория, че българска групировка е сключила голяма сделка за заместителите и затова в парламента бе приета пълната забрана за пушене на обществени места, а не либерализирания режим, както е в доста европейски страни. Някои от учените смятат и че електронните цигари водят до зарибяване. Добави Коментар