Почитаме Св. Евгения, Бъдни вечер показва каква ще е годината
Днес църквата почита паметта на св. Евгения. Своят имен ден празнуват носещите нейното или производно нему име: Евгени, Евгения, Женя, Жаки, Жени, Джени, Джейн, Благородна.
Името на Бъдни вечер пък идва от бдението, което предстои в очакване на предстоящото чудо. Бъдникът гори цяла нощ в огнището, а огънят е символ на връзката между небето и земята. На трапезата присъстват само постни ястия. Отделя се по хапка от всичката храна за починалите и сутринта се носи на гроба. След като се прикади вечерята, се поканват светците Илия, Вартоломей и Герман на вечеря, за да се омилостивят и да предпазват лятната реколта от бури и гръмотевици.
Задължението на мъжете е да приготвят бъдник от крушово, дъбово или буково дърво. Обичаят е той да бъде намазан с осветено в църквата масло. В по-дебелия му край се прави отвор и в него се слагат тамян, масло, вино и се затварят с дървен клин. Вечерта тържествено стопанинът запалва бъдника в огнището. Той трябва да се поддържа цялата вечер. По горенето му се гадае - ако гори буйно и пръска искри, ще има богата реколта, изгорелият докрай бъдник предвещава добро, а недогорелият - зло. С изгрева на слънцето, празнично облечената домакиня замесва и изпича основния хляб, наречен Боговица. Момичетата в семейството имат грижата за краваите и колачетата, които ще дадат на малките коледарчета. За последната трапеза от коледните пости, жените приготвят постна храна - нечетен брой. От всичко, което се произвежда в стопанството, трябва да има на нея, защото колкото по-богата и "голяма" е тя, толкова по-богат и здрав ще бъде домът през годината.
Каквото е времето на Бъдни вечер, такова ще е и през юни. Ако е облачно, пролетните култури ще са добри. Ако целият ден е облачен, ще има болести през годината. Ако на Бъдни вечер вали сняг, пчелите ще се роят много. Ако времето е мъгливо, такова ще е то и през годината. Добави Коментар