Неграмотните няма да гласуват на референдума за ядрена енергетика
Ключови думи:
районна избирателна комисия, Елка Стоянова, атомна енергетика, референдум, гласували, неграмотни, увреждания, застъпници, протокол, бюлетина
На 15 декември е изтекъл срокът, в който кметовете на общините от Бургаска област трябваше да представят предложенията за поименните състави на избирателните комисии за предстоящия референдум за бъдещето на ядрената енергетика. Това стана ясно на днешната пресконференция на Районната избирателна комисия, която се състоя в заседателната зала на Областна управа в Бургас. Участниците в комисиите бяха предложени от политическите партии, които имат представителство в парламента, както и от НДСВ, тъй като има свои евродепутати в ЕП. „Всички предложения са пристигнали като в момента тече процедура по обработката им”, обясни председателят на РИК Елка Стоянова. Тя посочи, че това е първият национален референдум, който се провежда в страната от над 35 години. До 20 декември ще бъдат назначени и Секционните избирателни комисии. Следващият етап от подготовката на СИК за референдума е провеждане на обучение през януари месец. „Добрата новина за хората, които ще участват в Секционните избирателни комисии, е че този път ще имат много по-малко работа отколкото имаха на общинските избори. Около 100 хил. лв. ще бъдат раздадени за хонорари на участниците в СИК за референдума.
Ще имат само една бюлетина, която трябва да изброяват и един протокол, който да попълват“, каза Елка Стоянова и добави, че е готов образецът на бюлетината. „Тя изглежда много семпло – отгоре е изписан въпросът, а отдолу има две квадратчета, на едното пише „да”, а на другото пише „не”. Всички правила за валидност на бюлетините, които са се прилагали в досегашните избори важат отново. Трябва да бъде отбелязан със син химикал знакът „х” в квадратчето. Ако има задраскване, зачеркване върху бюлетината, изписване на символи, цялостно зачеркване, това я прави автоматично невалидна, разясниха от РИК.Гражданите, които искат да гласуват по настоящ адрес и той се различава от отразения върху личната им карта, ще трябва да подадат заявление за гласуване по настоящ адрес до 12 януари. Ще бъдат осигурени специални избирателни секции за гласуване на хора с увреждания. „Неграмотността не е оправдание за гласуване с придружител“, уточниха от РИК. Понятието „застъпник“ в бъдещия референдум ще бъде с друго значение, обясни Елка Стоянова. Те ще изпълняват ролята на пълномощници на двете позиции по отношение на въпроса за атомната енергетика. В комисиите ще присъстват и наблюдатели. Това могат да бъдат представители на неправителствени организации и журналисти. Референдумът ще се счита за валиден, ако на него се явят толкова хора, колкото са гласували на последните парламентарни избори. В Бургаска област това са 251 011 души. Ако гласуват 20% от всички, имащи правото да гласуват, решението относно валидността ще се вземе от парламента. Датата на референдума е 27 януари.
3
Коментара по темата
3.
Весо
17.12.2012 14:32:52
Точно така,неграмотните /основно роми/ не трябва да получават право на глас.Няма да забравя как една циганка, на която са й платила 20 лева, гласува на парламентарни избори, а през цялото време говореше, че избира президент.
2.
гггггггггггггггггг
17.12.2012 13:36:53
аз съм неграмотен :
не съм ядрен физик
не съм ядрен физик
1.
хахаха
17.12.2012 11:57:22
Ето ти проблем!Как ще се докаже кой е грамотен и кой не....