Ще има ли апокалипсис за българските фирми през 2013-та?
«Изследването, което скоро направихме и оповестихме вчера, показва, че кризата не е отминала. Близо половината от нашите бизнесмени считат, че тя може да се задълбочи догодина, т.е. положението да се влоши. Оптимизмът за бързо възстановяване и растеж от средата на 2010-та бързо се изпари през 2011-та и 2012-та и прогнозите за 2013-та са песимистични», каза Колев. Според него намаленото производство и свитият износ ще принудят работодателите да се лишат от работната си сила, за да се задържат на пазара.
«90 на сто от стоките на зеленчуковите тържища са внос. Не може да има доходи на хората, ако нямаме производство. 92% от месото също се внася. Дори раздвижвайки потреблението чрез доходите няма как да стимулираме местното производство, а вноса. Прогнозата за състоянието на доходите на хората и на фирмите ще се изгражда на базата на по-високите разходи, които бизнесът ще прави за труд догодина», уточнява заместник-председателят на Българската стопанска камара. Според него общата бизнес среда няма подобрение, което се дължи на административния произвол.
«Очакваме от 2013-та таксите за различните регулативни режими, които държавният апарат администрира, да паднат. Не е нормално да ви искат 1000 или 2000 лева за започване на някаква дейност. По-добре е да освободим пазара за влизане на нови субекти, отколкото да вдигаме летвата с високи такси, след като не упражняваме никакъв контрол», каза още Колев.
Левон Хампарцумян пък сравни родния предприемач с нежно цвете, което трябва да се отглежда, защото богатството се създава от предприемчивите и работещи хора.
Според него няма лоши, има неефективно работещи системи. Той даде пример с цената на газта. «Правителството с мъка уговаря 20 на сто отстъпка за синьото гориво, но Топлофикация увеличава с 4% цената на парното. Това означава, че в средата има неефективни системи. На това дружество основният разход е за газ, но не можело да си събере приходите», обяснява банкерът и добавя, че най-големият проблем на бизнеса е хаосът.
«Идват избори и всички се стараят да бъдат милички и симпатични на гласоподавателите. Това обаче пречи на бизнеса да прави планове, защото се взимат спорни кадрови решения и средата като цяло става доста хаотична. Ако не знаем какъв данък ще има догодина, как да инвестираме в нови машини или да назначаваме нови хора? Трябва да се положат усилия, тъй като прогнозите за икономиката не са са добри», увери Хампарцумян. Добави Коментар