Зле ли е да се родиш в България - виж тук
България е поставена на 61-о място в класация на изданието "Икономист Интелиджънс Юнит", която сочи къде е най-добре да се родиш през 2013 г. На първо място е Швейцария, след нея са Австралия и Норвегия и това не изненадва. Но непосредствено преди България са подредени държави като Египет, Тунис и Иран, пише vesti.bg.
Там също е имало или още има авторитарни политически режими, но пък никога не е имало комунизъм и не е била унищожавана частната собственост.
Смятаните за малки икономики преобладават в първата десетка - след Норвегия са Швеция, Дания, Сингапур, Нова Зеландия, Холандия, Канада и Хонконг. Половината от тези страни са в Европа, но само Холандия е член на еврозоната, пише БГНЕС, цитирайки класирането. Северните страни заемат първите места в класацията, а ударената от кризата Южна Европа (Гърция, Португалия и Испания) е далеч назад, въпреки предимството на благоприятния климат. Но очевидно икономиката не е е най-важното, което определя това класиране. Макар да преминава през тежка криза, Гърция, страна, която географски, климатично и исторически е люлка на цивилизацията, е много по-напред от нашата страна - на 34-то място. По-неприятното е, че България е и след всички други балкански страни. Румъния е на 56-то място, Сърбия - на 54-то, Турция - на 51-о, Хърватия на 46-то, Словения - на 32-о. В дъното на тази класацията на 111 държави, са Узбекистан, Украйна, Кения, Нигерия. Има и около 80 страни, които изобщо не са включени, защото не отговорят на никакви изисквания.
И най-големите европейски икономики като Германия, Франция и Великобритания са класирани на по-задно място - Германия заема 16-то място заедно със САЩ, Франция е на 26-то място, а Великобритания - на 27-мо. На 28-о са Чехия и Испания.
Индексът за качеството на живота свързва резултатите от изследвания на субективното задоволство - колко щастливи се смятат хората, с обективни фактори, определящи стандарта. Богатството помага, но не е единственият важен фактор за щастие. Важни са нивото на престъпността, доверието в държавните институции, здравето на членовете на семейството. Някои от факторите са трайно фиксирани, като географията. Други се променят много бавно във времето - демографията, много социални и културни характеристики). Трети фактори зависят от обществения строй, политиката и състоянието на световната икономика.
Когато в "Икономист Интелиджънс Юнит" изчисляват качеството на живота, вземат предвид следните десет показатели:
Здраве – продължителност на живота;
Семеен живот – брой на разводите на хиляда души;
Обществен живот – посещават ли хората редовно църква, участват ли в профсъюзно движение;
Материално благополучие – БП на глава от населението, покупателна способност; Политическа стабилност и сигурност;
Климат и география;
Равнище на безработицата;
Политическа свобода;
Равенство между половете.
Добави Коментар