Този толкова лесен занаят, наречен журналистика
Тези дни върви ли върви разговорът свободни ли са българските медии да отразяват и коментират безпристрастно процесите в обществото или мнението им, заплатите им и мястото им зависят от онази гледна точка, която по една или друга причина е избрал собственикът на съответната медия. Това, разбира се, не е никак лесен за отговар въпрос...
Най-лесно, казват, се ставало журналист. Хеле пък – журналистка! Идеш някъде и ако не си дошъл да вадиш кирливи ризи, посрещат те почти като бог, с ведри усмивки те развеждат насам-натам и отговарят на въпросите ти, ако, разбира се, се сетиш да зададеш такива, хранят те, поят те, понякога и във вечна любов ти се вричат само и само да напишеш нещо добричко, нещо положително, да споменеш това или онова именце – така, между другото, с голямата четка – знаете я как й казват, да боядисаш всичко хууууубаво в розово, ама такова розово, че и пантерата Пинко да ти завиди.
След това даваш дописката си в редакцията. Той, редакторът, нали все е на кестерме, когато всички са наопаки, ще ти махне увода и заключението, ще напише отново изложението, запазвайки само фактите, и ето ти – грейнало името ти във вестника! Радост, радост за душата, радост вкъщи, радост за съседите, които от този момент стават ревностни читатели на вестника, радост и за мястото, откъдето е дописката, защото по написаното там веднага разбират, че добър журналист ги е посетил. Нищо че е объркал малко цифрите и е сменил фамилията на директора с тази на секретарката – това се преживява, пък и къде-къде по-страшни неща са ставали и стават по белия свят! Важното е, че ни има във вестника – нас, истинската гордост на икономиката и производството.
Казват, че журналистиката била четвъртата власт.
Това само управниците са го измислили с цел да си имат по-малко неприятности с пишещите братя и сестри. Защото каква власт може да е журналистиката? Властта се крие зад високи и дебели стени, зад които обикновеният простосмъртен трудно припарва. Властта разполага с пари, с репресивен апарат – без значение дали това е полицията или данъчните, накрая властта е власт, защото всички й се подчиняват и съвсем истински дълбоко в душата си се страхуват от нея.
А в редакцията всеки може да се домъкне.
При това – когато на него му скимне. И да стои, и да досажда колкото той си реши. Освен това в общия случай вестникът все няма пари, едва свързва двата края и се надява рекламата да го измъкне и този път от батака, което в края на краищата и става, защото рекламата няма нищо общо с журналистиката и в нея идеализмът, емоциите и силните чувства просто не присъстват.
Също така каква власт може да бъде журналистиката, когато не може да лъже? Може ли журналистът да лъже, както това правят понякога представителите на останалите три власти?! Или просто да не казва цялата истина, а само угодната нему?! Не може, разбира се, нали ще го разнищят, при това не само началниците му и зрителите и читателите, ами и тези, за които той сипе лъжи. То това е по-ясно и от бял ден. И с журналиста би било свършено. Дори само една лъжа да изрече!
Представителят на най-големия отровител на Бургас даже получава награда от вестникарите – но не заради отровите, а защото е най-големият рекламодател |
Виж за този срещу него, за събеседника му, това не важи. Той може да казва само част от истината, подбрана грижливо от самия него, да си служи с полуистини-полулъжи, че и откровено да мами зрителите. На него това му е позволено. Защото той обикновено е от първата, втората или третата власт и там това е позволено. А за журналистиката – не, защото, знаете, стомната обикновено на третия път се чупи и така за четвъртата власт остават само парчета от грънци. Или, най-точно казано – грънци!
Макар че по времето на социализма не беше съвсем така.
Може би защото биеха по-силно, пък и въобще през пръстите. Разбира се, само тези, които не бяха оторизирани да лъжат.
Журналистът тогава беше уважавана личност, дори и да си вадеше хляба в най-малкото общинско вестниче-парцалче, което излиза веднъж в месеца на четири страници, а хартията и печатът са такива, че човек трябва да е със силно развито въображение, за да вдене за какво иде реч поне в половината от вестника. Тогава журналистът, подкован, разбира се, от съответните партийни, профсъюзни и комсомолски органи, можеше да дава директиви, да размахва пръст, без да го е страх, че ще го пернат през него или пък ще го накарат да си го завре там, където съвсем не му се ще, можеше и да послъже някъде, повтаряйки тази или онази партийна истина.
Изобщо много неща можеше и имаше тогава журналистът. Държавна добре отрупана трапеза, съдействието на властите, гърбът на редакцията, добра заплата, имаше широко и светло поле за дейност и писане, в което можеше да се вихри на воля, стига само да не изкривява съвсем партийната линия.
Това, разбира се, не се отнасяше за журналистите в хумористичните вестници. Те, нещастните, все гладни и жадни ходеха. Защото кой нормален човек ще седне да храни кучето, което после ще го залае, освен ако не му е разпоредено от високо място?
Но пък и много режеха главите на нашего брата – журналиста.
Понякога съвсем за нищо и никакво. Ето например идва ни на гости от братската страна генералният секретар на ЦК на КПСС Леонид Илич Брежнев. Посреща го нашето слънце Тодор Живков на гарата, наоколо възторжени хора, възгласи и нестихващи ръкопляскания, пионерчета и чавдарчета, а двамата първи ръководители махат ли махат приветливо на събралото се множество. Я с ръка, я с шапка. Докато тръгнат по своите важни работи.
А привечер в един централен партиен ежедневник гледат направените снимки и що да видят – бай Тошо с бомбе на главата, а Брежнев гологлав. Така не може, решава се единодушно в редакционния колектив, всичко трябва да е еднакво, инак няма да е по правилата. В тези времена, поради старата техника за правене на вестници, в редакциите имаше длъжност “Ретушор”. Тоест, човекът, който изпълняваше функциите на сегашния “Фотошоп” – да оправя, доколкото може, снимките. Та, хваща се ретушорът и рисува бомбе на главата на Брежнев – имаше си начини то да се направи като истинско. А на следващия ден парализата е пълна. Защото на снимката се вижда следното: бай Тошо с бомбе на главата,
Брежнев с бомбе на главата и с бомбе в ръката.
Голямо рязане на глави падна тогава, макар че, като си помислиш – какво толкова е станало. Решил човекът да е с две шапки! При това не е лишено и съвсем от логика.
С настъпването на демокрацията обаче по нашите земи в журналистиката всичко съвсем се обърка. В нея нахлу като невидяло младото поколение, спирано дотогава от партийни норми и строги другари, захвърли на бунището старите и добри български традиции на този занаят, извади със замах калъчката и взе да сече наляво и надясно без много-много да пита и да му мисли, нито пък да подбира особено изразните средства, за които по едно време стана нужда да се пише специален тълковен речник. Родиха се и се наредиха вестник до вестника, журналист до журналиста и по едно време, поради липса на истински герои за дописките ни, взехме да интервюираме колегите си по перо, за да запълним някоя жанрова или просто пространствена дупка във вестника или списанието си.
Куцо и сакато взе да трака с ентусиазъм
на журналистическата клавиатура и понеже светлите примери от живота или съвсем липсваха, или пък не бяха толкова интересни, електронните и печатните медии заприличаха на некролози,на полицейски бюлетини и на лекарски анамнези, поставяйки така по съвсем неочакван начин истинската диагноза на явлението демокрация по български. Вадеха се от кирливи по-кирливи ризи и гащи – съвсем насрани и окъсани, сечаха се без никакъв ред и почитание глави – коя достойна за това занятие, коя – не, а някои пишещи братя и вестниците им взеха да се изживяват като дядо Господ, който е хванал някой друг за шлифера. Народът пък четеше, чешеше и се маеше и въпреки това пак четеше и четеше, слушаше и гледаше, защото в онези гладни времена и духовната храна, макар и поразвалена и понамирисваща, все беше нещо и малко или много засищаше.
Тогава се роди и митът, че журналистиката е четвъртата власт и че от време на време и на нея трябва да й се чете приказката за стълбата. Целта обаче беше друга и по някое време тя съвсем ясно си пролича.
Защото всяка власт си има спирачка. И това са парите.
Мъдри се примерно всеки ден до главата на вестника рекламката на някое уважавано в международен мащаб предприятие, рожба на социалистическия ентусиазъм и демократичната далавера. На несведущите трябва да се каже, че това е най-скъпото рекламно място във въпросния вестник и паричките от него са жизненонеобходими за целия редакционен организъм. Я иди тогава да пишеш, че същото това предприятие трови въздуха или не си плаща навреме заплатите, че си крие данъците или пък си създава лоби в местната или централната власт! Не става, не е редно, не и по български да хапеш ръката, която ти дава хляба. А виж тези, които се опъват и не си плащат, тях можеш да ги биеш по главата, докато им омекнат зъбите, за радост на главния редактор, рекламния отдел и читателите. Но така е – демокрацията, особено по тези земи, не е най-съвършеното нещо, но по-добро от нея нямало измислено.
Този тъй лесен занаят. Пишеш, бришеш, потиш се дори понякога над някоя иначе свежа мисъл, която не ще и не ще да се облече в прилична словесна форма, четеш се после, понякога и други те четат, някой те потупа по рамото, друг се заканва да ти прати мутри, за да те научат на ум и разум, а животът си тече, вървят си брой след брой и пак по стара българска традиция всяко чудо трае само три дни.
Включително и ти самият. Защото след години, когато се обърнеш назад и видиш онази малка диричка, оставена от теб в твоя вестник, капка в писмовното море на цялата държава, на целия свят, на цялата галактика и Вселена, много отчетливо разбираш, че ако не си сбъркал посоката, то поне си сбъркал времето, в което си живял. Или пък самият ти си сбъркан.
Ама пък то иначе нямаше да станеш журналист...
Първо защото става дума за милиони левове наши бургаски пари и второ, защото тези които усвояват по разни поръчки тези пари не винаги се грижат добре за тази зеленина. Дори и онези, които подаряват палми на общината на уж или в действителност.
Нека посочим и отличниците в бранша от миналите години:
„Отличиха най-добрите участници на „Флора-2011”
29 април 2011, Стефан Минчев
„На тържествена церемония днес в Заседателната зала на Община Бургас бяха връчени наградите на най-добрите участници във „Флора Бургас“ `2011. В нея участваха кметът Димитър Николов, началникът на отдел „Озеленяване“ Светлана Танева, членовете на журито с председател проф. Кръстан Каракашев и представители на фирмите, показали продукцията си в тазгодишното издание на цветното изложение.
Носител на Голямата кристална купа за най-добро българско участие тази година стана „Бургасцвет-90-Танев“ ЕООД. За дългогодишно участие и принос в организацията на изложбата …“
Нещо подобно се случи и година по-късно …
Едва ли сумата от около 35 милиона лева отиващи за условно казано за озеленяване и поддръжка на зелените площи, паркове и градинки отива цялата напразно.
Но помислете си с тези около 35 млн. лева не би ли могло да се направи едно общинско средно голямо предприятие с поне 100- 200 работни места, което хем да осигурява работни места, хем да произвежда продукция на ниво и да се развива в бъдеще.
А за зеленината можеха и по-малко милиони да се дадат, защото през 2008 г. същите почти площи и растения сасе поддържали за около 3 млн. лева от няколко фирми, а днес пет фирми ще получат всяка по около 5 млн. лв. за почти същите дейности в малко по-голям обем.
Къде за 3 млн.лв. за всичко и 24 млн.лв. за почти същия обем работи ?!
Добре е все пак да размислим, защото това са нашите бургаски пари и с тях да ни пращат за зелен хайвер не ни харесва изобщо.
Предизборни полянки, градинки, палми, маслинови дръвчета и пр. сме виждали вече достатъчно господа общински управници и съветници. Баста!
Необходими ни са работни места и нормални европейски доходи, а зеленият хайвер си го запазете за основния производител ГЕРБ…
И въпреки, че това не е изпълнено, то „правилните“ фирми-озеленителки си печелят нови обществени поръчки една след друга, а бургаските местни управленци се правят на слепи и глухи.
От друга страна за наследените от тях цветарници и градинки по тротоарите на ул.“Цар Симеон І“ не се грижат общинските работници по озеленяването, нито наети с договори по обществени поръчки фирми и се разчита на самоинциативата на живущите наоколо.
Разбираемо е, че конкурсите по обществените поръчки по реконструкцията на ул.“Богориди“ вероятно ще бъдат спечелени от известните вече „печеливши“ фирми, които ще отворят отново мегдан за турски павета и артистично осветление издържащо само две-три години, а за зеленината изпълнителят също вероятно е ясен и офисите му май са на тази улица …
Явно, че догодина община Бургас ще създаде работа на Бойко Борисов да реже ленти и да направи необходимият пиар преди изборите, а бъдещият мажоритарен кандидат за депутат на ГЕРБ от Бургас Димитър Николов ще дооформи своя политически имидж.
Освен тези крупни поръчки се договориха и изграждането на сладките хапки детски площадки в Меден рудник и Славейков за 349 823 лв. с ДДС…Майстори …
Дали това е всичко… Не, не е… Пред една бургаска електронна медия бившия председател на Съвета на директорите на „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров бе изнесъл данни, че само за 2010 г. фирмата на Танев си е осигурила договор за поддръжка и озеленяване на комплекса на стойност 550 000 лв. Почти същата е била сумата, договорена и за 2009 г.?! Това прави още над 1 милион лева за фирмите на г-н Танев?! Значи сумите в касите на „Бургасцвет – Танев“ набъбват на около над 20 милиона лева, а само за тази година ще достигнат вероятно около 4-5 млн. лв.?! На това му викам печеливш бизнес и то във време на криза. Да забравим хотелчето в Слънчев бряг, имотите в Приморско и т.н.
Нека си припомним и тактиката на т. нар.консорциум, чрез който се печели обществена поръчка и хватката е такава, че този вид сдружения могат и да не се вписват в търговски регистър или в съда, твърде късно се появяват в информационните регистри и на практика липсва актуална информация кой стои зад дадената обществена поръчка. Но пък ако си по-находчив се оправиш някак си…
Нека припомним още едно попадение – обществена поръчка № 00797-2010-0035 консорциум „Хан Крум“ сключи договор за благоустряване и реконструкция на спортна площадка дом „Надежда“, ж.к. „Република“ и пространството, заключено между бул. “Иван Вазов“, ул. “Хан Крум“ и ул. “Цар Петър“-гр.Бургас от 16.09.2010 г. на стойност 409 710 лв. без ДДС.
Отново и отново съмненията за топлата връзка между минали и бъдещи управници на града без разлика на политическите им партии витаят и отново печелившите са известни и то от години.
Така или иначе общината възложи част от масовата екзекуция на дърветата в Бургас на част от фирмите на г-н Танев, както и изкореняването на стотици и стотици дървета по големите и най-натоварени бургаски улици като „Булаир“, „Демокрация“, „Цар Симеон“, „Сан Стефано“, „Сливница“, пътя към прословутия надлез и колелото и т.н. Защо?
Случайно или не, директорката на „Озеленяване“, разрешила сечта – Танева, се оказа дългогодишна служителка на частната фирма „Бургасцвет“, която осъществява сечта и която евентуално после ще осигурява новите дървета и храстите за „подмяната“!
Този зелен хайвер ни е познат от години и всяка година се гарнира с пършиви палми, маслинови дръвчета, градинки и МИЛИОНИ ЛЕВОВЕ БУРГАСКИ ПАРИ от данъци и такси отишли чрез едни на пръв поглед нужни обществени поръчки в джобовете на правилните „печеливши“ фирми някои известни от поне 20 години насам и техните мутации, а някои нови, но не и случайни …
От 2007 г. до 2013 г. ще са похарчени поне около 35 милиона бургаски пари за озеленяване, поддръжка, паркова мебел и сходни дейности в община Бургас …