Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Рибари: от 40 години не е имало толкова лефер и паламуд в морето

снимка интернет
Ключови думи: рибари, паламуд, лефер, рекорден улов

Незапомнено от 40 г. е изобилието на лефер и паламуд в нашето Черноморие. Мечтата на българите да ловят егейски риби продължава да е реалност, въпреки че вече  зима, съобщава „24 часа“.

Преди дни бе отбелязан рекорд, когато над 300 лодки се събраха между местностите Ветеран и Черноморец на юг от Варна да чепарят лефер. Уж пасажите вече са на юг, където замина паламудът, но отново мрежите бяха пълни.

Този лефер и паламуд са си вече черноморски риби, смята Константин Михайлов, ръководител на секция “Ихтиология” в Института по рибни ресурси във Варна. Според него малка част мигрира в Мраморно и Егейско море.

“В началото на септември имаше лодки, които вадеха бройки по 400-450 г. Тази риба бързо се охранва и сега достигна до 800-850 г. Има повече паламуд отколкото през 2000 г.”, твърди ученият.

“От 70-те години насам миграцията на двата хищника през Босфора е ограничена. По северните брегове на Турция има дълбоки заливи, които са защитени от високи планини от северните ветрове. Температурата на водата е подходяща, 8-10 градуса, има и подмолни ями за зимуване. Там се съсредоточават по-дребните риби, които са храна за паламуда и лефера - хамсия, цаца и сафрид. Виждал съм колко много хамсия има - турски рибари на едно хвърляне на мрежите вадят по 20-50 т”, допълва Михайлов.

Според ст.н.с. от Института по океанология Виолин Райков просто годината е добра за изобилието на риба. Има такава цикличност, която е резултат от най-различни климатични фактори. Тази пролет и това лято са се оказали подходящи за развитието на дребни видове риби, заради които паламудът се върти около брега.

“Трябва да се направят точни изследвания с магнитни маркери на уловите, за да стане ясно точно при какви условия имаме такава подходяща миграция. За съжаление това е скъпа техника и засега я използват само в САЩ”, обясни Константин Михайлов.

Вече няколко години подред се лови и средиземноморската сардина, която също има отличен вкус и наподобява хамсията. На пристана в Созопол, когато рибари продават от лодките дребен сафрид, отделят сардината. Това е номер, за да я запазят за себе си.

При свръхулова на паламуд цената му падна до 2,50-3 лв. за бройка на юг от Бургас. На север обаче той не се продаваше под 8 лв. за кило. При такава инфлация на паламуда добре, че бяха отменени касовите апарати за собствениците на лодки.

3
Коментара по темата
3.
jhfgxlqjq
19.11.2012 01:07:07
RxRyw4 , [url=http://zdeegaftkzka.com/]zdeegaftkzka[/url], [link=http://xvzngccgnjlj.com/]xvzngccgnjlj[/link], http://lhxbokznllpk.com/
2.
lalovdiz
16.11.2012 14:28:13
2gqffc <a href="http://wrepfxrkmcmn.com/">wrepfxrkmcmn</a>
1.
Abdul
16.11.2012 10:41:39
That insihgt would have saved us a lot of effort early on.
  Добави Коментар
Направи разтърсваща изповед 47-годишният Сина пребори 2 пъти жестока болест Мъж шофира дрогиран из "Меден рудник" Полицията го сгащи
Изключително емоционален момент в Hell's Kitchen Любов озари ефира Ето какво време се очаква в България В планините може да вали сняг
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува