Рибари: от 40 години не е имало толкова лефер и паламуд в морето
Незапомнено от 40 г. е изобилието на лефер и паламуд в нашето Черноморие. Мечтата на българите да ловят егейски риби продължава да е реалност, въпреки че вече зима, съобщава „24 часа“.
Преди дни бе отбелязан рекорд, когато над 300 лодки се събраха между местностите Ветеран и Черноморец на юг от Варна да чепарят лефер. Уж пасажите вече са на юг, където замина паламудът, но отново мрежите бяха пълни.
Този лефер и паламуд са си вече черноморски риби, смята Константин Михайлов, ръководител на секция “Ихтиология” в Института по рибни ресурси във Варна. Според него малка част мигрира в Мраморно и Егейско море.
“В началото на септември имаше лодки, които вадеха бройки по 400-450 г. Тази риба бързо се охранва и сега достигна до 800-850 г. Има повече паламуд отколкото през 2000 г.”, твърди ученият.
“От 70-те години насам миграцията на двата хищника през Босфора е ограничена. По северните брегове на Турция има дълбоки заливи, които са защитени от високи планини от северните ветрове. Температурата на водата е подходяща, 8-10 градуса, има и подмолни ями за зимуване. Там се съсредоточават по-дребните риби, които са храна за паламуда и лефера - хамсия, цаца и сафрид. Виждал съм колко много хамсия има - турски рибари на едно хвърляне на мрежите вадят по 20-50 т”, допълва Михайлов.
Според ст.н.с. от Института по океанология Виолин Райков просто годината е добра за изобилието на риба. Има такава цикличност, която е резултат от най-различни климатични фактори. Тази пролет и това лято са се оказали подходящи за развитието на дребни видове риби, заради които паламудът се върти около брега.
“Трябва да се направят точни изследвания с магнитни маркери на уловите, за да стане ясно точно при какви условия имаме такава подходяща миграция. За съжаление това е скъпа техника и засега я използват само в САЩ”, обясни Константин Михайлов.
Вече няколко години подред се лови и средиземноморската сардина, която също има отличен вкус и наподобява хамсията. На пристана в Созопол, когато рибари продават от лодките дребен сафрид, отделят сардината. Това е номер, за да я запазят за себе си.
При свръхулова на паламуд цената му падна до 2,50-3 лв. за бройка на юг от Бургас. На север обаче той не се продаваше под 8 лв. за кило. При такава инфлация на паламуда добре, че бяха отменени касовите апарати за собствениците на лодки.