Проф.Димитров в крепостта Урдовиза: Ето гюллето, с което ще уцелим ДПС-то
Кметът на община Приморско Димитър Германов обяви
„отворени врати“ на бившето военно поделение на носа на Китен, където се намира
древната легендарна крепост Урдовиза. Днес Германов посрещна своите съграждани
край останките, до които достъп досега имаха само военните. Няколко водолазни
експедиции около по тоталитарно време бяха очертали възрастта на тази крепост,
която датира още от 9-10 век преди Христа и е била действаща до
Средновековието.
След 2006 г. разкопките са били подновени, но за кратко. Едва от миналата година, с подкрепата на настоящото правителство екип от Археологическия институт работи тук усилено в самата крепост и за половин година са успели да стигнат до три-четири метра надолу, но по-голямата част все още не е изследвана.
Проф.Димитров връчи на кмета договора, с който МС отпуска допълнителни 80 хиляди лева за проучването на Урдовиза и превръщането на мястото в привлекателен център за познавачи на историята. Професорът подчерта, че на заседанието на МС в сряда са гласувани цели 1,25 млн.лева за Бургас, 20 хил.лв. за Синеморец, 150 хил.лв. за Черноморец и 250 хил.лв. за Созопол.
През целия ден в бившата военна база, на върха на полуострова, върху който
е разположен Китен, ученици и родители разгледаха крепостта
|
Днес за първи път археолозите Христина Ангелова и Методи Даскалов показаха ценни находки – монети от различни периоди, като една от тях е сечена в Сердика по Юстинианово време, от което значи, че софиянци още през 3-4 век са идвали тук на море. Показана бе монета и керамични съдове от Македонската династия на Василий Първи и Лъв Шести Философ.
Медиите видяха лампи от Мала Азия, амфора от Северна Африка и други предмети и вещи от далечни земи, от което трябва да се направи извода, че хората в древността са търгували, но са имали и местно производство керамика. Намерени са били и заготовки, както и пещи за изпичането им.
Най-ценното обаче, според археолозите, бил оловен печат на сановник, който вицепремиерът разгледа подробно, а после отсече, че на него още тогава е пишело „Само Левски“. Шегата на министъра в мразовития ден бе подета от Божидар Димитров, който не се стърпя да пусне пиперливия си език на патриот. Димитров взе едно метално гюлле от витрината и го връчи на Дянков с думите. „Гледай внимателно – това е от фортификационната част на крепостта, с това гюлле ако те ударят няма мърдане – ето това е гюллето, с което ще уцелим на изборите ДПС-то“.
След близо половинчасова разходка из руините, за които се носят легенди, но все още не са проучени, делегацията от София пое към крайбрежния ресторант „Бодуров“, където гостоприемният кмет на Китен Атанас Петров бе опънал пищна трапеза. Дянков и Димитров обаче отказаха да хапнат, защото ги чакали и на крепостта Акра в Черноморец, където кметът Добри Добрев искал да благодари за солидната сума за проучването на потъналия древен град.
Тя май стана като вица от соц.времето - за краваря ботуши и риза, а за председателя на ТКЗС-то 1000лв , дааа ама не му дадоха ризааа!
Г-н Германов, г-жа Барцулева, г-н Петров, а бе направете г-та Дянков и Б.Димитров почетни граждани + по-едно ОПС и може би, за 2013г. ще има повече средства за археология в община Приморско!
За отчетчето на мижавото кметче трябваха 2 дена ...а сега нещо много си се разбързала..Пак далавера,далавера...............