Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пшеничен зародиш бори детските болести през зимата

Започва сезона на настинки и грипове, затова специалистите препоръчват да добавите към храната си тази толкова полезна съставка
Ключови думи: пшеничен зародиш, деца, болести, имнуностимулатор, витамини, минерали, мазнини, фитостероли

Съществуват някои природни продукти с невероятни качества и неподозирано силно въздействие върху организма ни. Някои от тях са много по-полезни от всякакви хранителни добавки във вид на хапчета с подозрителен състав. Такъв полезен продукт е пшеничният зародиш. Започва сезона на настинки и грипове, затова специалистите препоръчват да добавите към храната си тази толкова полезна съставка. Особено важно е да се дава на децата, тъй като са най-чувствителни към промените във времето. Пшеничния зародиш е естествен имуностимулатор и неговото благотворно въздействие върху организма е доказано отдавна.

Пшеничният зародиш е онази част от житното растение, чиято функция е да го подхрани и да го направи силно и много хранително. Именно затова в  него се съдържат много ценни вещества. Само две лъжици на ден могат да направят чудеса със здравето ни и да забавят процеса на остаряването на клетките. Тъй като за да е ефективен пшеничният зародиш не бива да се подлага на термична обработка, е най-добре да се приема с кисело мляко. Ако всяка вечер приемате по две лъжици пшеничен зародиш,  накиснат около 5-10 минути в купичка кисело мляко, няма да имате нужда от каквито и да било хранителни добавки и синтетични витамини. За по-приятен вкус може да подправяте млякото с лъжица мед, което допълнително ще направи сместа още по-полезна.

Кои са най-ценните съставки на пшеничния зародиш?

Високо съдържание на витамин Е 
– много важен витамин,  който е силен антиоксидант и играе огромна роля за поддържането на клетките по-дълго млади и жизнени. Това е витаминът, който всъщност спомага до голяма степен  усвояването  на витамин А от организма. Наличието му в достатъчно количество  предпазва от окисляване мастноразтворимите витамини и повишава активността  на другите антиоксиданти, особено на витамин  С. Витамин Е   доказано забавя стареенето на кожата и я предпазва от типичните старчески  пигментации.

  Високо съдържание на витамини от група В –   играят огромна роля като действат противовъзпалително на кожата и лигавиците , поддържат нервната система, участват в кръвообразуването  и подпомагат черният дроб при обезвреждането на вредни за кожата и целият организъм вещества.

Омега 3 мастни киселини –  регулират нивата на холестерола и подпомагат сърдечно-съдовата система. Мастните киселини повишават нивото на добрия и понижават лошия холестерол., Последни изследвания са доказали сериозно повлияване при лечение на болестта Алцхаймер. Освен това, когато се приемат в достатъчни количества, предпазват от мозъчен инсулт, ревматоиден артрит, депресия. Омега 3 мастните киселини пречат на съсирването на кръвта в артериите, защото съдържат антикоагуланти и това ги прави безценни при редица сърдечни заболявания.

Множество полезни минерали – калций, селен, цинк, магнезий, манган и др. Минералите представляват фундамента на здравето и без необходимото им количество в организма,той започва да страда и се появяват много заболявания.

Растителни мазнини -  Фитостероли (стеноли), които  блокират синтезирането на холестерола в черния дроб, като въздействат върху «лошия» холестерол. Блокираният холестерол се изхвърля от тялото с остатъка от храната.

От пшеничен зародиш посредством студено пресоване се извлича масло, което е много полезно за кожата, а може и да се консумира за подправка на салати . Маслото от пшеничен зародиш е в състояние да замести и най-скъпите козметични кремове, защото не е много мазно и е много приятно за нанасяне, а състава му е просто вълшебен за кожата на лицето.

Задължително маслото от пшеничен зародиш трябва да се съхранява в хладилник, защото е чист  природен продукт без никакви консерванти и може да граняса лесно.  Ако усещате, че кожата на лицето Ви има нужда от подхранване и се чудите как да й помогнете, за да стане по-свежа и красива – маслото от пшеничен зародиш е добър избор. Необходимо е поне веднъж седмично след като с подходящ ексфолиант сте отстранили мъртвите клетки, просто да нанесете от маслото с леки масажиращи движения върху кожата на лицето. Добре е нанасянето да става докато кожата е още влажна за по-добро попиване и усвояване  на маслото.

Поради съдържанието на растителни мазнини и така полезните мастни киселини, пшеничният зародиш намалява трайността на брашното и поради тази причина, той се отстранява при преработка на житото. Повечето производители на брашно вече произвеждат и предлагат опаковки с пшеничен зародиш, но трябва да се знае, че:

- Пшеничният зародиш трябва да се консумира без да се подлага на термична обработка за да бъде полезен.
- Необходимо е да се съхранява на хладно място и  в затворен в буркан след като опаковката бъде нарушена.

Повече и по-подробна информация можете да прочетет тук.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година