Димитровден е, Айтос празнува
Песни и танци оживяват днес центъра на Айтос по повод празника на града - Димитровден. Макар да се сочи, че това е начало на зимата, днес емоциите в града бяха допълнително рапалвани и от топлото сълнчево време. По традиция празникът започна с тържествена литургия в храм „Свети Димитър”, след което през центъра премина литийно шествие, беше отслужен и молебен за здравето и благополучието на местните жители. Сред местните жители, дошли да празнуват на площада пред Общината, бяха и официалните гости, начело с кмета Васил Едрев, депутати, представители на областна управа, кметове на съседни общини, общински съветници и други.
Танците в центъра на Айтос създават допълнително празнично настроение |
Концерт на Фолклорен ансамбъл „Тунджа” – гр. Ямбол създаваше празничност, а довечера от 18 часа започва купона в фолкзвездата Ивана, която ще пее в родния си град. Програмата е озаглавена „Надуйте музиката” и в нея ще вземат участие още Влади Въргала и Ивана Бенд.
Кметът Васил Едрев, зам. областният управител Атанас Терзиев, Златина Дукова, която е от квотата на президент в Комисията по дискриминация, кметове на съседни общини бяха сред публиката на празничната програма сутринта
|
На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. Работодателите се разплащат с работниците си. Затова и празникът на Св. Димитър се нарича още Разпус. Димитровден се характеризира с обредното полазване гадаене по първи гост. Обредът се нарича булезене, булезване или полязка. Изпълнява се също и на Игнажден. Има се пред вид гостът, който пръв ще прекрачи прага на къщата. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че идващата година ще е здрава и изобилна. Вярва се, че ако първите полазници са момченца, през годината ще се раждат повече мъжки животни.
На Димитровден стопаните гледат дали луната е във фаза пълнолуние. Ако месецът е пълен, това означава, че кошерите ще са пълни с мед, а кошарите с агънца. На Димитровден започват годежите и сватбите, момите извиват сглядно хоро пред погледите на ергените и техните родители. Така възрастните избират своите бъдещи снахи.
Иманярите вярват, че в нощта на Димитровден небето "се отваря" и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.
От Димитровден започва подготовката за така наречените "миши празници", които са на следващия ден. През това време жените не трябва да подхващат женска работа - да шият, да тъкат, да предат или плетат. Не се взима в ръка нито хурка, нито вретено, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, работено през годината. И за мъжете има някои забрани през тези дни - да не загребат жито от хамбара, да не ронят дори едно зърно от събраната царевица. Те трябва да замажат с кал хамбара, праговете на къщата, ъглите и кошовете, вярвайки, че така замазват очите на мишките.
Димитровден е приет също като ден на строителя. Празнуват всички архитекти, проектанти, строителни инженери и всички ангажирани в сферата на строителството.
26 октомври е празник и на Айтос, днес през целия ден в центъра на града ще има концерти, а довечера ще пее Ивана.