Бумът на хепатит А достигна Бургас, има значителен скок на болните
Бумът на хепатит А достигна и Бургас, има значителен скок на болните този октомври в сравнение с миналата година, казаха от Районната здравна инспекция (РЗИ) в морския град. Това е сезонен пик, който се повтаря на 5-6 години, затова трябва да се наблегне на профилактиката, казаха от инспекцията.
От Министерството на здравеопазването отчетоха още през септември повишени стойности на заболеваемостта в някои населени места като Белоградчик, Лом и Монтана, където в местните инфекциозни отделения постъпиха близо 90 души с диагнозата. Тогава ведомството прогнозира "епидемични взривове" до края на годината сред рисковите общности с ниска здравна култура.
Месец по-късно в Северозападна България бумът затихна, Инфекциозна болница разкри допълнителни легла в съседни лечебни заболявания, за да поеме всички диагностицирани с хепатит А.
Здравното министерство отчете, че от началото на годината са регистрирани 3229 случая, като 305 от тях са засечени през последната седмица. В столицата болните в момента са най-много (81), след това се нареждат областите Видин и Бургас с по 37 случая.
Ето и разясненията на РЗИ-Бургас:
Вирусният хепатит тип А е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с увреждане на черния дроб и поява на жълтеница. Заболяването е известно като “болест на мръсните ръце”. Източник на заразата е болният човек. Основни пътища за предаване на инфекцията са хранителния, контакно-битовия и водния.
Най-много заболявания се регистрират в детската и юношеската възраст.
Инкубационният период при вирусен хепатит тип А е с различна продължителност от 14 до 50 дни. Заболяването започва грипоподобно. По-късно се появяват: температура до 38 ºС, гадене, болки в дясното подребрие, промяна в настроението, раздразнителност. След 2 до 5 дни се появява пожълтяване на склерите на очите, лигавиците и кожата.
Заболяването може да протече с поява на жълтеница или без жълтеница, която е по-характерна за деца. При типичните случаи се наблюдават:
- преджълтеничен стадий: проявява се отпадналост, лесна уморяемост, грипоподобни симптоми-висока температура, мускулни и ставни болки, болки в корема, гадене, повръщане, безапетитие, тежест и болки в дясното подребрие, диария или запек. Този стадий продължава от 3 до 7 дни.
- жълтеничен стадий: пожълтяване на склерите на очите, устната лигавица и кожата, потъмняване на урината, обезцветяване на изпражненията, отпадналост.
При благоприятно протичане, състоянието на болния се възстановява за 1-2 седмици. Според тежестта на протичане клиничните форми са леки, среднотежки и тежки.
Диагнозата се основава на клинични и епидемиологични данни, както и на резултатите от параклинични и серологични изследвания. Болният е заразен предимно в периода преди поява на жълтеницата, като голяма роля за разпространяване на заболяването имат болните при които заболяването протича без пожълтяване и в лека форма.
Вирусът се отделя с фекалиите, урината и слюнката на болният.
Важен фактор за предаване на инфекцията имат замърсени хранителни продукти, съдове за хранене – чинии, лъжици, чаши и вода.
Мерките за предпазване от заразяване са:
- повишаване на здравна култура на населението
- спазване на добра лична хигиена – измиване на ръцете преди всяко хранене
- използване на индивидуални прибори и съдове за хранене
- редовно провеждане на профилактична дезинфекция и дезинсекция, тъй като мухите пренасят заболяването
- изолация на заболелите и лечение
- медицинско наблюдение и изследване на контактните лица на заболели от вирусен хепатит тип А
- провеждане на препоръчителна имунизация с противохепатитна А ваксина – профилактично и на контактните лица на заболели от вирусен хепатит А.
Ваксината не е задължителна, съгласно Имунизационния календар на Република България, а е препоръчителна. Същата може да се закупи от аптечната мрежа и да се постави при личните лекари или в имунизационен кабинет на РЗИ-Бургас.