Затлъстяването е по-опасно от тютюнопушенето и стреса!
Ключови думи:
затлъстяване, тютюнопушене, стрес, Д-р Мария Николова, диетолог, интервю, Бургас, прегледи
Д-р Мария Николова е завършила медицина през 2004 г. в Медицински Университет – София, като 2001 – 2002 година се е обучавала в Медицински Университет – Виена, Австрия. Специалност „ Хранене и диететика” е защитила през 2008 година в МУ – София. От 2005 година работи в Катедра „Хигиена, Медицинска Екология и Хранене” към МУ – София като асистент, старши и главен асистент. Обучава студенти по медицина, дентална медицина и фармация по хранене и хигиена. Участвала е в редица научни форуми у нас и има десетки публикации.
Научните й интереси са в областта на новоразвиващото се направление от науката за хранене – нутригеномика и нутригенетика, а така също затлъстяване и свързаните с него метаболитни заболявания, козметология, хранене и имунитет, хранителни алергии и интолеранси, детско хранене, оценка на хранителен прием и хранителен статус. Работи, като диетолог от 2005 година. От 2006 година, ежегодно участва, като гост – лектор, на организираните пациентски срещи от фондация „Жени без остеопороза”. Член е на български и международни научни организации. В петък и събота – 19 и 20 октомври д-р Николова ще преглежда пациенти в Медицинския център „Света София“ в Бургас. Можете да се запишете за преглед.
- Д-р Николова, преди броени дни Вие проведохте първите си прегледи в Бургас. Какви са впечатленията Ви, с какви проблеми идват хората от района при Вас?
- Проблемите са свързани от една страна с непрекъснато нарастващата честота на наднорменото тегло и затлъстяване и водещите до това метаболитни проблеми - захарен диабет, метаболитен синдром, дислипидемии, сърдечно-съдови заболявания. Хората са от различни възрасти - деца, млади хора, на средна възраст. Другата страна на проблема е неправилното, нередовно хранене, недохранване и малнутриции, хранителни алергии и хранителни интолеранси. Бяха направени индивидуални хранителни режими въз основа на индивидуалните хранителни потребности, здравословен статус и телесен състав на всеки отделен пациент, а така също и въз основа на тест за хранителна интолерантност.
- Лошият хранителен режим или застоялият начин на живот е главната причина за затлъстяването?
- Затлъстяването е комплексно заболяване, в чиято етиология лежи генетична предразположеност съчетана с неблагоприятни фактори на околната среда, като неблагоприятен хранителен режим - липса на закуска и еднократно хиперенергийно вечерно хранене в съчетание с ниска или обичайно липсваща физическа активност, което създава положителен енергиен баланс в организма и натрупване на килограми. Възможни са и вторични форми на затлъстяване, асоциирани с различни заболявания, като например заболяванията на щитовидната жлеза, свързани с нейна дисфункция или понижена функция и пр.
- Повече мъже или жени страдат от затлъстяване?
- Статистиката показва почти еднакви нива на затлъстяване при двата пола. Данните от проведените национални епидемиологични проучвания на храненето и хранителния статус показват свръхтегло за възрастното население в границите 33-50%. Затлъстяването в 1998 г. е било 15.2% при мъжете и 10.2% при жените, а през 2004 г. съответно 22.1% и 16%, а при жените над 60 г. се наблюдава удвояване на затлъстяването от 16% на 31.9%. Особено тревожна е тенденцията на разпространение на затлъстяването при деца в ученическа възраст, като честотата на наднорменото тегло рязко се увеличава още с постъпването на децата в първи клас. От 8.8% и 5.4%, затлъстели момчета и съответно момичета през 1998г., то в 2011 г. процентите са 20.8% и 14.6%.
- Можем ли да определим различни типове затлъстяване? Кои са те?
Основните 2 типа затлъстяване, които най-често разглеждаме са т.нар. мъжки тип или висцерален тип или тип ябълка, при който най-често имаме натрупване на мазнини около корема и вътрешните органи, която е и свързана с повишен кардио-метаболитен риск: риск за захарен диабет, повишено кръвно налягане, повишен лош холестерол и понижен добър, повишени триглицериди или налични такива, при което се формира и т. нар. метаболитен синдром. Другият тип е т.нар. тип"круша", гиноиден, с натрупвания около ханша и бедрата и не носи толкова висок кардио-метаболитен риск, но има естетически последствия.
- Кога говорим за наднормено тегло?
- Най-лесния и често приложим начин е използването на ИТМ - индекс на телесно тегло, при който изчисляваме отношението между телесното тегло в килограми и ръста в метри на квадрат. Нормите са от 18.5 до 25, от 25 до 30 е първата степен на затлъстяване и така през 5 се дефинират и степените на затлъстяване от 1-ва до 3-та. Освен от ИТМ се интересуваме и от телесния състав на пациента - % мастна маса, % водно съдържание, мускулна маса, висцерална мастна маса, основна обмяна на организма и пр. Възможно е пациенти с наднормено телесно тегло да имат добър телесен състав (за сметка на повишена мускулна маса) и обратно - пациенти с нормално тегло да са с лош телесен състав и повишен % мастна и висцерална мастна маса.
- Затлъстяването не води само до козметичен дефект. Какви рискове крият за здравето повечето килограми?
- Затлъстяването не е само козметичен дефект! То носи след себе си кардио-метаболитни проблеми - захарен диабет, пре-диабет, повишено кръвно налягане, стеатозен/омазнен/ черен дроб, повишен лош холестерол и триглицериди, нисък добър холестерол, преждевременни сърдечно-съдови заболявания. Това е световна тенденция. СЗО понастоящем съобщава, че 17.3 милиона загиват ежегодно в следствие на затлъстяването, което е 30% от общата смъртност. Прогнозите са, че до 2030 г. ще се увеличат на 23.6 милиона. В Европа сърдечно-съдовите заболявания са причина за над 4.35 млн. случая ежегодно, което възлиза на 43% от всички смъртни случаи при мъжете и 55% при жените, а за България процентът е по-висок – 66%. Повишените стойности на артериално налягане и на холестерол са водещите рискови фактори за коронарната болест на сърцето. В допълнение фактори, свързани с начина на живот – тютюнопушене, затлъстяване, хипокинезия, психосоциален стрес допринасят за развитието й. Оценено е, че приносът на храненето за нарушаване на здравето и за смъртността от сърдечно-съдови и други социално-значими болести (рак, диабет, затлъстяване) превишава този на тютюнопушенето и на хранителните отравяния поне 100 пъти. Затлъстяването се разпространява епидемично и честотата му нараства в много части на света, успоредно с повишаване на честотата и на захарния диабет тип 2.
- Какво представлява диетотерапията? Какъв режим на хранене трябва да се спазва и може ли той да бъде универсален за всички?
- Диетотерапията в развитите медицини е поставена наравно с останалите типове терапия - медикаментозна, хирургична, физикална, психо-терапия и пр. Било то в частта си за клинично хранене или нутритивен съпорт. Диетотерапията не означава само и единствено диетотерапия на затлъстяването. Имаме специфични хранителни препоръки първо както за различни възрастови групи, така и за различни физиологични състояния и разбира се заболявания - метаболитни, ССЗ, бъбречни, инфекциозни, гастро-интестинални, захарен диабет, подагра, хиперурекимия, дислипидемия, кожни, неврологични, остеопороза, костно-ставни дегенеративни, козметология и пр. Като разбира се подходът трябва да е строго индивидуален и съобразен с конкретните потребности и особености на всеки отделен пациент.
6
Коментара по темата
6.
bejaguyzb
16.01.2013 19:51:00
LIrL2s , [url=http://wihmxgdizada.com/]wihmxgdizada[/url], [link=http://cuthrrfmshcd.com/]cuthrrfmshcd[/link], http://xncyclhmlmtl.com/
5.
fbdzhzrei
10.12.2012 02:54:26
s0OcjT <a href="http://ellkrtvxffni.com/">ellkrtvxffni</a>
4.
nwdszois
08.12.2012 07:34:32
VW0WO6 <a href="http://rvgskhzxtebh.com/">rvgskhzxtebh</a>
3.
Darvin
07.12.2012 03:28:29
It's wnordeufl to have you on our side, haha!
2.
Станелия
16.10.2012 15:12:14
Записването е в медицински център Света София. Аз вече съм записана, вижте телефона в интернет на тая поликлбиника, аз работя до нея и ходих направо там да се запиша, лекарката е доста известна
1.
nikolay qnev
15.10.2012 21:38:44
kak stava zapisvaneto