Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ARD: Подкуп на чиновник или лекар - ежедневие в България

Един от многото плакати, призоваващи за борба с корупцията
Ключови думи: корупция, България, БОРКОР, Бойко Борисов, лекари, полицаи, чиновници

Да подкупиш държавен чиновник или да оставиш на лекаря пари в плик - нищо по-лесно от това! В България корупцията процъфтява, включително  по най-високите етажи на властта, се казва в репортаж на ARD, цитиран от "Дойче Веле".

В материала е обърнато специално внимание на разговора на премиера Бойко Борисов от март 2011 г. с шефа на митниците Ваньо Танов. При обаждането министър-председателят му дава указания да изтегли инспекторите, изпратени на проверка в пивоварна "Леденика".


"Това е ежедневие в България", казва пред кореспондент на ARD Елеонора Николова, която е ръководител на специализираното звено за борба срещу корупцията БОРКОР. От нелегална дейност годишно в България се правят 1,8 милиарда евро, заявява пред медията Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията пред германската телевизия.

В репортажа е отбелязано, че и българският премиер Бойко Борисов не е разследван от прокуратурата за въпросния телефонен разговор с Ваньо Танов.

"Българското общество и администрацията не проявяват достатъчно нетърпимост към случаите на корупция по високите етажи на властта. Много е важно мерките срещу корупцията да започват отгоре-надолу, а не обратното", казва Ролф Шлотерер, който е съветник на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Европейската комисия редовно критикува България заради неефективната й съдебна система. Именно поради тази причина страната остава под наблюдението на Брюксел. Неотдавна правителството в София покани експерти от чужбина, които да помогнат при разчистването на тези проблеми. С тяхна помощ най-сетне трябва да стартират делата по няколко особено нашумели случаи на корупция.

Да подкупиш държавен чиновник или да оставиш на лекаря пари в плик - това се смята за ежедневие в България. Но за разлика от хората, машините не са подкупни, припомня Шлотерер и дава следния пример: камери за видеонаблюдение и автоматични радари биха могли да заменят корумпираните катаджии. В това отношение много помогна и присъединяването на България към ЕС преди 5 години, отбелязва Руслан Стефанов: "Членството в ЕС премахна митническия контрол по границите с Румъния и Гърция, което намали нивото на корупцията наполовина. Помогна също и премахването на безмитните магазини - също заради приемането на България в ЕС."
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Наградиха Боряна Миткова и Златка Райкова Присъстваха куп знаменити имена от шоубизнеса Потъна в скръб Майкъл Дъглас бе добър приятел с Вал Килмър
Получи голямо признание Невяна Владинова с успехи и като съдийка Тази новина сигурно ще зарадва Тръмп 155 000 работни места повече в САЩ
Много е щастлива Лорънс с второ дете Биячът на метеоролозите ги карал да си почистят кръвта Румяна и Георги Златанови благодарят на Бог, че са живи след нападението
Бе на косъм от смъртта Скалата можеше да загине Избухна скандал с него Ван Дам е на 64, може да влезе в затвора
Полицията го търси Мъж изчезна Дете престъпи закона Неприятен случай в България
Взе разтърсващо решение Отказва се от спорта на 21 години Спешни мерки заради обилни валежи взеха... Във Враца