Осъждането на българи превърнато в доходен бизнес в Гърция
Делото срещу брат ми, който е осъден в Гърция по обвинение за трафик на хора, беше пълен фарс. Присъдата беше написана предварително, просто процесът трябваше да се състои. Никой никого не изслушваше в залаата. Публична тайна в Гърция е, че страната получава от Европа по 86 евро на ден и затова от 14 хиляди затворници едва 3 хиляди са местни хора”, каза Теменужка Георгиева – сестра на осъдения на 25 години лишаване от свобода Светлин Георгиев - Теменужка. Тя беше гост в предаването Насреща с Люба Кулезич по ТВ7, заедно с журналиста от Бесове.бг Веселин Василев, който пръв описа драматичните преживявания на нашите сънародници в южната ни съседка, а поредицата му материали по темата намериха отзвук в национален ефир.
Четирима българи - Анатоли Петров , Борислав Борисов от Враца, Светлин Георгиев от Силистра и Константин Костов от Берковица лежат в пандиза в Гърция. Борислав, Светлин и Анатоли получават по 25 години затвор и по 120 000 евро глоба, а Константин – „само“ 10. Борислав и Светлин са признати за виновни, че на 28 октомври 2009 година качили в автомобилите си общо 9 иракчани, за да ги закарат от забутаното село Кавили до Солун.
„Анатоли е осъден само въз основа на косвени доказателства. Случаят е разследан в продължение на 1 година от гръцките ласти, необяснимо е защо не са събрани доказателства. Не трябва да изоставаме тези хора, това беше и целта ми, когато разказах случая”, каза журналистът Веселин Василев.
Сестрата на единия подсъдим – Теменужка разказа, че 48-годишният й брат е работил в сферата на строителството и от години живеел в София. Отишъл в Гърция, за да се срещне с 24-годишната си дъщеря от предходен брак, която живеела в Атина. Нямал обаче нужните пари и приел предложението на един човек, който му предложил да му плати разходите, ако закара негови близки от едно село до друго.”Светлин просто е извършил услуга”, каза Теменужка.
Говорителя на българското външно министрество Весела Чернева заяви пред TV7, че ведомството не е инстанция, която определя вината. „Ние трябва да помогнем на наши граждани, на които са им нарушени правата. В случая става дума за сериозно обинение. Българският консул е бил на място по време на гледането на делото, посещавал е българите в затвора. Предоставен им е бил списък с адвокати, но подсъдимите не са успели да си платят за техните услуги. Външно министерство няма фонд, от който да наеме адвокат за своя сметка. Обжалването на присъдите е насроено за 2014 г, защото гръцката съдебна система е натоварена и трябва толкова време. Нашите консулски служители се опитват да ускорят този процес.”, каза Чернева.
Според Теменужка Георгиева обаче осъдените българи са имали адвокати по време на делото на първа инстанция. „На нас това ни струваше 3 хил. лева, а моята заплата е 500 лв.”, каза жената.
p.s. GARCITE sa o6te po-golemi bokluci.