Обявиха затварянето на чалготеките в Студентски град за лицемерие
Собствениците на заведения за развлечение и хранене в Студентски град дадоха извънредна пресконференция днес, след като не бяха приети за изслушване в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта към НС. Подкрепени от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), от адвокати и от студенти, те категорично се обявиха против промените в Закона, приети на първо четене на 20 септември 2012 г
„Считаме, че той е лицемерен, не решава проблемите, а само ги задълбочава, тъй като реално това е решение на парче“, каза адвокат Вангел Кьосев. Според него законопроектът е в противоречие със Закона за нормативните актове, който изисвка да има аргументирани мотиви и пълноценна оценка на икономическото въздействие на дадените мерки и промени. По думите на Кьосев, такава аргументация от страна на вносителите на промените в Закона нямало.
„Вносителите на закона направиха ли сравнителен анализ и дали извадиха черно на бяло кои са плюсовете и кои са минусите от затварянето на заведения? Дали плюсовете са повече, дали въобще има такива и дали си направиха сметка какви са минусите, ако се случи това? Чудим се къде е проблемът иапелираме към управляващите да ни оставят да работим, да ни оставят да живеем, да ни оставят да се забавляваме като в една нормална цивилизована държава“ , каза Симеон Донов, собственик на заведение в Студенския град.
„Заведенията са най-проверяваното място на територията на България. Всяка седмица минават абсолютно всички инстанции на проверка. За тези, които не ходят по дискотеки, ще ви кажа, че проверката предствлява 60 проверяващи. А не много рядко, влизат и с автомати и качулки. Влиза се, запалват се всички лампи, гаси се музиката, затварят се вратите и се започва проверка на абсолютно всичкиприсъстващи в заведението. Ако смятате, че при тези норми ние по някакъв начин нещо сме сбъркали, ние нямаше да работим. Не пречим на абсолютно никого“, допълни той.
В защита на собствениците се изказа и Силвия Петрова, която е била студент в Студенския град и в Лондон. „Проблемът със сигурността не е в заведенията, а в общежитията. По света те се охраняват чрез видеоконтрол и множество охранители. Затваряйки заведенията, ще се стигне до пренасяне на купоните и забавленията в общежитията“, смята тя.
Преди дни тв репортери влязоха в чалготеката на фолкпевеца Коцето, известен още като бивше гадже на Райна. Макар и в делничен ден тя бе пълна със студенти почти до ранните часове на деня и не стана ясно, как тези бъдещи строители на съвременна България, са отишли, клатушкайки се, на лекции и какво са запомнили от преподавания материал. „Тези хора са жадни за развлечение и знания”, каза Коцето.
Собствениците сега акцентират, че заведенията им се охраняват, но никой не казва най-важното – защо родителите отделят от залъка си, за да изпращат децата си в Студентски град – да трупат знания и да стават бъдещи водачи на нацията или да се алкохолизират, хвърляйки кючеци и гюбеци по цяла нощ из чалготеките, заливани и опростачвани от долнопробна музика и силиконови изпълнителки.
Пример:
клуб Библиотека в София....
Караоке Бургас операта
Таргет Бургас операта
....едва ли в доста опери по света 1/4 от застроената площ е заета от барове и нощни клубове....
в студентски град става въпрос за помещения, които не се ползват и са за специални обслужващи функции, докато в тези сгради става въпрос за най-апетитните и търговскоинтересни части....