Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българска журналистка осъди държавата в Страсбург

Ключови думи: Светлана Йорданова, българска журналистка, осъди държавата, Страсбург, свобода на словото

Пирова победа на справедливостта и свободата на словото извоюва българската журналистика пред съда в Страсбург. Той се произнесе в полза на Светлана Йорданова, която сега е редактор в "24 часа".

Съдебните битки продължиха 13 години. Сега българското правителство трябва да плати обезщетение за това, че е било нарушено правото на свободно изразяване на журналистката, гарантирано в чл. 10 от Европейската конвенция за правата на човека.
 Делото в Страсбург е заведено, след като Софийският апелативен съд осъжда Йорданова и вестника й да платят обезщетение на бившия служител на МВР и Националната следствена служба Николай Тодоров. Те обжалват пред Върховния касационен съд, но той отказа да разгледа делото. По-рано други два съда отхвърлят претенциите на Тодоров с мотива, че в статиите си за него Йорданова е свършила своята работа професионално и в съответствие с журналистическата етика.

През май и август 1996 г. излизат две статии. Едната е на Йорданова под заглавие "Бивш МВР офицер арестуван заради чувалче със секретни документи".
В нея добросъвестно се цитират официално съобщение на пресцентъра на МВР и изявления на висш военен прокурор за образувано следствено дело. Тези изявления са направени в присъствието на много журналисти.

В информацията няма квалификации, а само факти и твърдения на служители на правораздаването. Следствието срещу Тодоров е за злоупотреба със служебно положение (присвояване, укриване и използване на секретни документи). След години то е прекратено. Военната прокуратура на няколко пъти внася обвинителен акт срещу него в съда. Той обаче всеки път връща делото за доразследване заради процесуални нарушения. Например, че в акта не са били посочени вредни последици. Чак през октомври 2003 г. делото е прекратено от съда. Причината - прокуратурата изпуска срок за внасянето му в съда и така то не е разгледано.

Тодоров завежда граждански дела срещу държавата и срещу Йорданова и в. "Труд". Софийският градски съд отхвърля иска, а Апелативният потвърждава, че журналистите са действали добросъвестно. Делото отива във ВКС и той го връща. През 2004 г. нов състав на апелативния съд се произнася в полза на Тодоров. Следва силен обществен отзвук. Журналистите са подкрепени от юристи, политици и международни организации.
Съдът в Страсбург се произнася категорично в полза на исковата молба на Йорданова, с която се солидаризира и тогавашният главен редактор на "Труд" Тошо Тошев, без да иска обезщетение. Съдът в Страсбург казва, че медиите не могат да носят отговорност за действията на прокуратурата. Не приема и становището на българския съд, че журналистите са длъжни да проверяват дали са верни официални изявления на държавната власт. Той има предвид твърденията на МВР и прокуратурата, цитирани от Йорданова и разпространени от БТА и др.

"Не може да има никакво съмнение, че статиите са от голям обществен интерес особено с оглед на това, че точно по това време в България се извършва преход от държавна и планова икономика към частна и пазарна", пише в решението на съда в Страсбург.
"Това е най-доброто решение на съда, визиращо свободата на словото в България. То дава стандарт за границите на допустима намеса на държавата в дейността на медиите", заяви адвокат Михаил Екимджиев. Той успешно защити Йорданова в Страсбург. Тя трябва да получи обезщетение от 4500 евро.

1
Коментара по темата
1.
За да стане по ясно
03.10.2012 20:01:07
02.10.12
Страсбург защити "Труд" за свободата на словото
автор(и): Труд, прочитания: 640, коментари: 0
Статията на Светлана Йорданова, публикувана на 31 май 1996 г.
Седем години след като журналистка от "Труд" несправедливо беше обявена за клеветница, а свободата на словото - погазена от българските съдилища, Европейският съд за правата на човека осъди държавата.

Магистратите в Страсбург присъдиха обезщетение от 4500 евро на журналистката Светлана Йорданова, която сега работи във в. "24 часа". Тя осъди България заедно с бившия главен редактор на "Труд" Тошо Тошев (сега на в. "Преса"). В решението си Евросъдът прави важни коментари за стандартите в журналистиката.

Случаят, по който вчера се произнесе Страсбург, е от 1996 г. и започна от съобщение на пресцентъра на МВР. В него се сочеше, че бившият офицер от министерството Николай Тодоров е обвинен за злоупотреба със служебно положение. Случаят е разследван от военната прокуратура и журналисти от всички медии, включително и Йорданова, отиват при обвинителите, за да научат повече подробности. Военен прокурор съобщава, че Тодоров е разполагал със секретни материали за "Кремиковци" и благодарение на тях неговата съпруга развива успешен бизнес с метали. На другия ден в "Труд" излезе публикацията на Йорданова със заглавие "Бивш МВР офицер арестуван заради чувалче със секретни документи". Разследването срещу Тодоров обаче е прекратено през 2003 г. А през 1999 г. той завежда дело за клевета срещу фирмата издател на "Труд" - "Медиа холдинг", Тошев и Йорданова.

Две съдебни инстанции отказаха да осъдят Йорданова, обяснявайки, че тя е използвала официална информация за материала си. Върховният съд обаче даде указания по делото да се прецени не дали тя е свършила качествено работата си като журналист, което е очевидно, а дали написаното от нея е вярно. Следвайки тези указания, Софийският апелативен съд реши, че Йорданова, Тошев и "Медиа холдинг" трябва да платят обезщетение от 5000 лв. на Тодоров, който бил наклеветен. Решението предизвика скандал, защото изкара клеветник журналист, цитирал официална информация.

Вчера Страсбург прие, че българският съд е нарушил правото на изразяване на журналистката. Евромагистратите подчертават, че медиите имат право да се доверяват на официалната информация - от МВР и прокуратурата, и да не я подлагат на допълнителна проверка. От решението става ясно, че фактът, че Йорданова не цитира името на военния прокурор, който е съобщил факти от разследването, не прави източника по-малко официален.

Страсбург напомня, че медиите са кучето пазач на демокрацията, а обществото има право на информация за текущи разследвания. Властите обаче трябва внимателно да подбират думите си, когато изнасят данни от тях, заявяват евросъдиите.
Те не присъждат обезщетение за морални вреди на Тошо Тошев, защото той не е претендирал за такова.
  Добави Коментар
Какво се случва с Димо Алексиев зад решетките? Твърдят, че... Алексиев дели килия с още трима, няма привилегии Голям шеф в банка и работещ в телевизия изнудвани с голи гей снимки Две от момчетата си правели регистрации в гей приложения като grindr и примамвали хора оттам в хотели в София, общо пострадалите са петима
72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете Момчето е изскочило внезапно на пътното платно Избяга в Париж Самоличността на придружителя ѝ е дълбока тайна
Празнува с новия мъж в луксозен хотел Синоптик: Идва много сняг! Седмицата започва със слънчево време, очакват се валежи в края ѝ
Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир! За да накарате цъфтящите орхидеи да цъфтят възможно най-дълго, опитайте тези методи Трима са арестувани след бруталния побой в столичен мол Трима мургави плюели по клиентите и персонала, а след забележка се нахвърлили с боксове и ритници върху служител
Отиваш на хотел, крадат ти парите 250 евро изчезнаха мистериозно от хотелска стая Кървав екшън на футболен мач В края на мача е възникнал скандал между феновете и страничния съдия
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена През изминалата 2023 г. най-малко 85 000 жени и момичета са били убити умишлено по света