Би Би Си: Как третират българи и румънци във Великобритания
Би Би Си показа в репортаж със скрита камера как са третирани румънците и българите, които са отишли да работят във Великобритания.
Телевизията е работила съвместно с млада румънска журналистка, която си намира работа като камериерка в хотел в Лондон.
Репортажът показва, че макар двете страни да са членки на ЕС, работещите от Румъния и България са зле платени и експлоатирани от работодателите.
След два дни работа румънката получила 33 лири, което е три пъти по-малко от минималното заплащане в страната.
След като поискала обяснение от агенцията за намиране на работа, й било казано: "Вие румънците и българите създавате много проблеми и трябва да разберете какъв е статутът ви в тази държава".
Разговорите със служителите на агенцията са записани със скрита камера и на тях се вижда как когато репортерката показва договора си, жената срещу нея го взима и го къса на парчета, без да дава обяснения.
От репортажа на британската телевизия става ясно, че за българи и румънци е възможно да работят на Острова заради вратичка в закона.
Според него, въпреки че на граждани на двете държави не е позволено да бъдат наемани на работа, те могат да бъдат самонаети, т.е. да работят за себе си и сами да плащат своите осигуровки и данъци.
Агенциите, предлагащи работа на имигрантите, се възползват от това, защото им излиза доста по-евтино да не се налага да плащат осигуровки на служителите си, както и болнични и отпуск.
Така под прикритието на самонаети хиляди хора работят срещу мизерно заплащане, а хотелите и другите видове бизнес, ползващи услугите на такива агенции, си затварят очите за нередностите.
Vъв Великобритания 10% от работещите са взимали болнични ,26% от британските работници са били в депресия, което е най-високият показател на континента.
Най-малкият е в Италия - 12%.
Според статистиката, най-голям брой депресирани хора има в северните страни. Средно всеки депресивен период води до загубата на 36 работни дни, но във Великобритания и Германия този показател расте до 41 дни. Епидемията от депресии струва на страните от евросъюза 92 милиарда евро на ден, които са от загубеното време и неполучаването на печалбата.