Безплатен ток и топлещи прозорци предложиха на бургазлии от ЧЕК
Ключови думи:
енергийна ефективност, черноморски енергиен клъстър, ефекстивност, слънчеви панели, дограма, строитекство, нови технологии
Къщи, сами произвеждащи електричество и отопляващи се без печки и климатици. Блокове с десетки пъти по-малко загуба на енергия и цели жилищни комплекси, споделящи излишния произведен ток. Това не е картина от бъдещето, а реалност, която може още днес да се случи в България. Средствата, с които да се осъществи това, бяха обсъдени днес на първата среща на членовете на Черноморския енергиен клъстър. Тя се проведе в заседателната зала на Община Бургас, където се събраха представители на фирми и организации. На срещата присъства и зам. кметът на Община Бургас Атанаска Николова.
Съвременните научни постижения все повече достигат до масово приложение чрез нововъдения в материалите и начина на работа на фирмите, работещи в енергийния сектор. “Но освен да запазваме енергията чрез саниране, трябва да мислим за нейното производство и съхранение” каза инж. Георги Георгиев, който от 40 години работи по големи енергийни проекти. Той представи разработките на варненската фирма “3К”, която е член на Черноморския енергиен клъстър. Той включва още 6 фирми и две сдружения с нестопанска цел. Инж. Георгиев изтъкна предимствата на възобновяемите източници на енергия, които стават все по-съвършени и ефективни. За пример даде възможността от 30 кв./м покрив да се генерират по 2 kW електричество на денонощие, достатъчно за нормалните нужди на едно домакинство. Последните им разработки са били върху специални помпи, които чрез слънчева енергия могат да черпят вода от 300 м дълбочина. За този проект “3К” е спечелила златен медал на наскоро провелият се Международен технически панаир в Пловдив. Проект и изпълнение на автономно захранваща се с ел. енергия къща може да струва около 2500 лв., което е една напълно достъпна цена, уверява инж. Георгиев.
Дограми, които действат като климатици бяха представени от турската компания “Rehau”. Тя е водеща във внедряването на нови технологии в строителството и санирането. Примери бяха да дени със сгради в Германия, които са повишили енергийната си ефективност десетки пъти след като са претърпяли модификация на изолационните си системи. Особено внимание бе обърнато на специално конструирани профили за прозорци, които пропускат въздушните потоци и същевременно ги охлаждат или затоплят. така сградата няма нужда от допълнителни уреди за коригиране на вътрешната температура.
Главната цел за създаването на Черноморския енергиен клъстър е да помогне на крайните потребители в изборът им на качествен и надежден изпълнител на проект за повишаване на енергийната ефективност на сградите. Собствениците сами ще могат да избират материалите и фирмата, която да извърши санирането. Предлага се и възможност за изработване на самостоятелен проект между собственици и български фирми, с който да се кандидатства за кофинансиране по оперативна програма “Регионално развитие”. Всяка фирма, работеща в енергийния сектор, може да бъде член на ЧЕК. Според учредителите, организацията е създадена за да подпомогне “добрите бизнес взаимоотношения в страната и чужбина в полза на "Енергията, околната среда, климата и зелената икономика".
Добави Коментар