Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Осем водолази проучваха потъналия древен град край Черноморец

Ключови думи: потънал град, древен град, черноморец, доц. д-р Иван Христов, зам. директор НИМ

Древно пристанище и тържище в залива Вромос, южно от ранновизантийската крепост Акра край днешния град Черноморец, е изследван от осем професионални водолази, начело със зам.-директора на НИМ доц. д-р Иван Христов, съобщи„24 часа“. Обектът заема площ от 2 дка.  Според археолозите вероятно тук са разтоварвани от морето малки кораби с товар, предназначен за селищата на полуостров Свети Никола.

По време на подводните издирвания екипът на НИМ се е натъкнал на огромно количество строителна и битова керамика, животински кости, цели блокове дялани камъни от градежи, съдове и части от тях от най-различни епохи. "Най-ранни са гръцките амфори - датират от V в. пр.Хр. Следват плоски коринтски керемиди от елинистическата епоха (IV-III в. пр.Хр.), също и ранноримски амфори, които датират от I-II в. след Хр. Изключително ценни сред находките са оловен щок от VI-III в. пр.Хр. и цяла средновековна амфора от XI век", разказва пред вестника доц. д-р Иван Христов.

Предметите дават информация за корабоплаването в тази част на Българското Черноморие. "Повечето сухоземни находки на крепостта Акра, за която се заговори това лято, свидетелстват, че са с "импортен" характер - дошли са у нас през Босфора", твърди историкът.

По-рано това лято тъкмо там археолозите са открили древно пристанищно съоръжение. Представлява дървена конструкция от колове, както всъщност са се правили тези съоръжения до XIX в. Кеят е строен от огромни камъни без спойка и е във формата на буквата Г. По думите на учения много наподобява сегашните кейове по черноморските ни градове. Намира се близо до залятата от морето част на крепостта Акра, която е от VI в. - ранновизантийския период. Дали обаче пристанищното съоръжение е от същия период, археолозите не смеят да определят, без да са видели лабораторните анализи на проби от находката.

Водолазите попадат и на следи от по-късни времена - основи на стари рибарски таляни от XIX в., потънал кораб, разбил се в стръмните скали на нос Акра, от XX в. Това са резултати само за 5 работни дни от старта на експедицията, която ще приключи в края на септември.

По думите на историка Акра тепърва ще носи изненади. В момента държавата е заделила 90 хил. лв. за аварийна консервация на крепостната стена, която на места е запазена до 4 м. Стените на сушата са с дебелина 2,40 м и 3,60 м в морето.

Според доц. д-р Христов мястото крие и още едно предизвикателство - тук са открити невероятно добре запазени бункери от Втората световна война с много сложен лабиринт под земята. "Добавени към останалите археологически открития, те биха могли да станат невероятна атракция", убеден е той.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд