Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не само големите раници са виновни за гръбначните изкривявания. Децата трябва да спортуват!

Анна Колева
Ключови думи: анна колева, кинезитерапевт, втора поликлиника, гръбначни изкривявания, първокласници, тежки раници, растеж при децата, спорт, физическо възпитание, плуване

-Г-жо Колева, след няколко дни ще бие първия звънец. Стотици първокласниците ще прекрачат прага на бургаските училища с големите раници с многото учебници. Все по-често се говори за проблема с гръбначни изкривявания при най-малките ученици. Как можем да предотвратим този проблем?

- Този проблем не е само при първолаците. Той касае всички ученици до 12-14-годишна възраст. Децата ни нямат физическа култура. Навиците у тях се формират още от детската градина, където също физическото възпитание вече не е на ниво. Техните движения се заключават основно ровене в пясъчниците и други занимателни игри.

Децата тръгват в първи клас физически неподготвени. Раниците им са пълни с учебници, куп тетрадки... Нямат изработени двигателни навици и в един момент родителите им започват да се притесняват, че лесно се уморяват, изгърбват, имат болки в гърба.

Тук не визирам децата, които имат вродени аномалии.

Говоря за всички тези случаи, в които малките придобиват така наречената неправилна стойка. В 1-ви, 2-ри клас все още са мънички, не са свикнали и с определените позиции на тялото.

Най-сериозният проблем в момента е, че липсва така нареченото училищно здравеопазване.

Преди демокрацията във всяко едно училище имаше лекар и медицинска сестра. Децата всяка година минаваха преминаваха през профилактични прегледи. Там лекарите следяха ръста им, теглото им, правиха се изследвания за хронични заболявания като диабет. Задължително се преглеждаха за гръбначни изкривявания. В училищата имаше кръжоци по лечебна физкултура, където се обръщаше внимание на проблемните деца. Имаше преподаватели по физическо възпитание, които бяха обучени да се занимават с такива деца. Това липсва.

В момента ние се сещаме, че има проблем, когато е късно. Застрашително расте броят на децата с гръбначни изкривявания.

- Родителят ли е отговорен за формирането на правилната стойка у детето?

- Правилната стойка определено се формира. Формира се в периода на растежа. В момента, в който се родим, ние започваме да растем, като интензивния ни растеж е във времето между 11-12-14-15 годишна възраст. Точно тогава излизат наяве много проблеми, свързани с гръбначните изкривявания.

Порасне ли едно дете 10-12 сантиметри за една година, няма как да не се появи гръбначно изкривяване. Точно тогава става разминаването между скелета и мускулатурата му, която държи този скелет. Много често мускулатурата им не е подготвена за това бързо израстване и започва да страда. Една част от нея се отпуска, друга става по-спастична, тогава се появява сколиозата, така наречените S-образни изкривявания по гръбначния стълб. Има и изкривявания, които са в предно задна посока, така наречените кифоза,  има и комбинирани такива.

Единствената профилактика е да се увеличи двигателната активност на децата. Дори утринната гимнастика има отношение към правилната стойка. След нея организмът започва по-лесно да приема натоварванията през деня, защото 5-6 часа на чин в много случаи са пагубни за малките.

Не можем да искаме да растат здрави деца, които изкарват половината от деня си по чиновете, а единствените им движения е да се гонят двора в голямото междучасие. Много често часовете по физическо се спестяват за сметка на тези по математика примерно, за да наваксат с материала.

Децата не знаят какво е равнис, какво е кълбо напред, какво е колянна опора.

- Какви спортове са подходящи за най-малките?

- Изключително подходящо,  и не само за най-малките е плуването. Тялото много добре се повлиява, тъй като при плуването имаме игнориране на относителното му тегло, мускулатурата се отпуска, става по-хармонична, балансира движенията на гръбначния стълб. Подчертавам обаче плуването  трябва да е организирано със специалист, а не просто да се пусне детето в басейна. Хубаво е практикуването на аквагимнастика. Тя е и алтернативен метод при лечението на гръбначни изкривявания. При нея се укрепва мускулатурата без да има опасност от травми  и наранявания.

Като цяло неподходящи са дисциплини с вдигане на тежести или примерно плажен волейбол – все спортове, в които има вертикални отскачания.

- А какви са Ви препоръките към родителите, които всеки ден изпращат децата си на училище с огромни раници?

-  Раниците трябва да бъдат с максимална тежест до 3.-3.5 килограма. Това в повечето случаи няма как да се случи.

Миналата година въведоха нова система, при която децата да имат един комплект с учебници в училище  и един вкъщи. Доколкото разговарям с родителите, тя е неефективна, този модел не сработва, защото децата продължават да носят целия набор с тетрадки всеки ден. Чантата пак стана около 5-6 килограма. Прекалено тежка е за деца, които са високи около 1.20 метра. Моят съвет като професионалист е поне да се купуват ортопедични раници, които имат уплътнители, по-широки презрамки за да може тежестта да бъде равномерна разпределена върху гръбначни стълб.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация