„Тотал“ ще инвестира 1 милиард евро за търсене на нефт и газ в Черно море
Един милиард евро ще инвестира „Тотал Е&П България" Б.В. за търсене и проучване на нефт и газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух" в българската икономическа зона на Черно море. Дейностите ще продължат пет години. Ще бъдат извършени два сондажа на 5000 и 6000 метра дълбочина. "Правим огромна крачка за истинската енергийна диверсификация на България", заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договора с „Тотал Е&П България" Б.В. за търсене и проучване на нефт и газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух".
"Инвестицията е около 1 милиард евро и е много специфична - дълбоки сондажи в морето. Затова подобен консорциум от най-големите фирми във Франция, Австрия, Испания в тази сфера, в консорциум могат да го направят, а не всяка една поотделно", посочи Борисов.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев уточни, че сондажите ще се правят на около 100 километра от брега. Това е много важно за нас, защото един такъв сондаж струва 300 милиона евро. Два сондажа са наистина голям ангажимент от страна на „Тотал". Не само сондажите надхвърлят многократно минималните изисквания. Територията на блока е над 14 400 кв. километра, каза министърът.
Офертата на „Тотал" е няколко пъти по-добра във всеки един от своите параметри в сравнение с останалите оферти, смята Добрев. С подписването на днешния договор държавата ще получи бонус в размер на 40 милиона евро.
Министърът изрази съжаление, че това не е станало преди пет години, защото днес би подписвал договор за концесия за добив на нефт и газ, с 30-40% по-евтин и с концесионни възнаграждения за държавата.
Анализ на геоложките данни в блока ще се извършва през първата година. През втората и третата година се прави сеизмичен анализ и на края на третата, четвъртата, петата година се правят проучвателните сондажи, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма.
Той напомни, че само на 15 км разстояние на румънска територия са открити между 40-80 милиарда куб. метра газ. Очакванията са потенциалът на българския блок да е не по-малък. Тези количества биха задоволили българските потребности за газ за 20-30 години. За съжаление ние сме закъснели с години, но по-важното е, че това се случва и не го правим за това правителство. Реален добив ще може да започне на шестата година от днешна дата", заяви министърът.
Добави Коментар