Учениците разпускат с четири ваканции
Четири ваканции ще имат учениците през новата учебна година, пише „Монитор”. Започва се с есенната ваканция, която ще е от 1 до 4 ноември.
Почивката около Коледа ще е от 22 декември до 6 януари. Създадената миналата година зимна ваканция ще е от 23 до 25 февруари, а пролетната ваканция ще е от 29 март до 7 април.
Тази година училищният праг за първи път ще прекрачат над 60 000 първокласници, сочат предварителните данни на министерството на образованието.
Първият учебен ден тази година ще бъде на 17 септември - понеделник, защото 15 септември е събота, като всяко училище само ще определи часа в който да открие учебната година.
За първи път през учебната 2012/2013 година всички 5-годишни деца ще бъдат обхванати в системата на образованието. Според данни от просветното министерство досега 66 на сто от общините се бяха включили. Тази година вече по закон са длъжни вече абсолютно всички да създадат ранни предучилищни групи, като средства от министерството са обезпечени.
Освен в детските градини, общините могат да разкрият и паралелки в училищата, като условието е в тях да няма черни дъски и чинове. В предучилищните групи трябва да има столчета, масички и място за отдих.
Според разчетите от тази година в училищата ще има и занималня за учениците в трети клас, но тя няма да е задължителна за децата.
Нови учебници в училище може да има от учебната 2014/2015 година, заяви Милена Дамянова, зам.-министър на образованието, пред БНТ. Промените в материала могат да станат само поетапно. Предвидено е това да започне най-напред за учениците, които ще бъдат в първи, пети и осми клас, коментира Дамянова. Според нея не е сериозно дори да се мисли и не е възможно изведнъж за всичките 12 класа да се въведат нови учебници.
Обучават директори за реакция при кризи
Преподавателите трябва да са подготвени да поведат децата при криза в училище.
Членовете на Българското дружество по психология са готови да стартират обучение на директорите и училищните психолози в цялата страна за реакция при кризи. Това заяви вчера Христо Монов, който е бил част от екипите, оказали първа психологическа помощ след труса в Перник. По думите на експерта, както учениците, така и техните преподаватели и директори, са се оказали напълно неподготвени да реагират адекватно на бедствието.
Монов обясни още, че в школата не се отнасят небрежно към безопасността и даде за пример факта, че след летните ремонти повечето аварийни изходи на училищните сгради са затрупани от стари чинове и други непотребни вещи и не могат да служат за спасение при бедствие.
Психологът предупреди още, че въвеждането на целодневно обучение на децата в първите класове без подходящи условия за това, може да има много тежки последствия за психологическото здраве на учениците. Рискуваме да отгледаме едно поколение от невротици, бе категоричен Христо Монов. Допълнителен проблем е и насилието в училище, на което децата стават непрекъснато свидетели. Всяка една подобна ситуация трябва да се отчита от психолозите като кризисна и на нея трябва да се реагира адекватно, допълни експертът.
Добави Коментар