Бензинът до морето по-скъп от почивката
Петдневните пакети са избрани за сравнение, тъй като са най-популярни сред офертите на хотелиерите при септемврийските промоции.
Ако софиянци пътуват до Варна с бензинов автомобил- отиването и връщането ще се вържат около 300 лв. при икономично каране с 90 км/ч по първокласните пътища и 110 км/ч по магистралните участъци. При него обаче пътят до Варна ще продължи около 6 часа. С дизелов автомобил за гориво ще са ви нужни 210 лв. за отиване и връщане.
Сметката не включва и парите, дадени за гориво между Варна и курортите по Северното Черноморие, както и евентуални обиколки с автомобила по плажовете. И въпреки това цената на горивото изчерпва повече от половината от бюджета за почивка на българина.
"Нашият турист отделя до 500 лв. на човек за лятната си ваканция и вмества в тази сума всички компоненти", обясни шефът на института за анализи и прогнози в туризма Румен Драганов.
Свалянето на цените на хотелите в последната седмица на август и през септември заради края на високия сезон обаче дава възможност човек да се вмести в бюджета дори и при тези цени на горивата. Тризвезден хотел в Албена например е обявил тарифа от 275 лв. за петдневната почивка на база ол инклузив, което е под цените на горивото за отиване и връщане с бензин.
275 лв. на човек е и офертата за настаняване в хотел без име във Варна. Отново пакетът е за пет дни. Реално обаче тази оферта е по-изгодна от Албена, тъй като разходите за бензин няма да бъдат натоварени с допълнителните километри между Варна и другите курорти около морската столица.
Специфичното на офертите ноу нейм е, че туристът до последно незнае в кой хотел ще бъде настанен, ясни са само категорията и базата за изхранване. Такива оферти предлагат например комплекси като “Грандхотел Варна”, например.
По-евтино от разходите за бензин излиза и почивката в четиризвезден хотел на първа линия в Златни пясъци.
Тук офертата за ол инклузив е 260 лв. на човек за петдневна ваканция през септември.
За последната седмица на август хотелът и бензинът ще са с равни дялове. Тогава четиризвездните хотели в Златни пясъци искат 300-310 лв. за петдневните си пакети.
Реално единствените оферти по Северното Черноморие, които надхвърлят цената на горивото, са на луксозните петзвездни хотели, които предлагат и СПА услуги. И техните септемврийски цени обаче са почти равни или много близо до цените на бензина. Предложенията на "Ривиера", което е един от най-луксозните курорти по Черноморието, за седмица почивка е 369 лв., като настаняването е в петзвезден хотел.
Толкова излиза и луксозен СПА хотел в Поморие. Тук обаче цената на почивката е с по-голяма разлика, сравнена с горивото. Причината е, че разстоянието София-Бургас е по-кратко и отиване и връщане в тази посока излизат 272 лв. с бензинов автомобил и 194 лв. с дизелов. Почти наполовина по-евтина от бензина обаче ще излезе петдневна почивка в четиризвезден хотел в Слънчев бряг. Тук офертата е 158 лв. за пакета през септември. 225 лв. пък излиза почивката в хитовия Лозенец, но към разходите за бензин трябва да се прибавят по още 80 км в посока.
Почти същото съотношение гориво-хотел важи и при почивка в Гърция. Отново разходите за път са около 300-320 лв. в двете посоки, но офертите на Халкидики примерно варират от 100 до 660 лв. При пътуване в Гърция обаче трябва да се предвиди отиване и връщане до българската граница с един резервоар, защото на юг цената на бензина стигна 4 лв.
Чувствително по-евтин от хотела за момента е транспортът София-Боровец - 64 или 86 лв. в зависимост от вида гориво. Там петдневните пакети са в диапазона 140-260 лв.
Ваканцията на българина се съкрати на 2,8 дни
Цените на петрола и горивата като цяло не се отразяват на броя на почиващите българи, както и на пътуванията им до морето. Това коментира шефът на института за анализи и прогнози в туризма Румен Драганов.
Като контра на скъпите горива българските туристи просто съкращавали престоя си в хотела или търсели спестяване от качеството на настаняването.
"Като цяло българинът отделя един бюджет до 500 лв. за почивка и вмества всичко в него. Ако му е по-скъп бензинът, ще се настани в по-евтин хотел или ще се лиши от хранене. Не забравяйте, че цените на горивата се отразяват и на цените на храната", обясни Драганов.
Въпреки това хотелиерите продължават да твърдят, че българите са най-харчещите туристи по морето. "Сигурен съм, че никаква цена на горивата не може да промени манталитета на българина да си пръсне парите с кеф, колкото и трудно да ги е изкарал", твърди Румен Драганов.
Като отражение на поскъпването, но и на по-динамичния начин на живот в туризма все пак забелязват промяна в навиците на почиващите българи. Средният престой в хотел на нашите туристи вече е съкратен до 2,8 дни за всяка ваканция. В туризма обаче отдават това съкращаване на почивката на по-динамичните условия на живот и невъзможността доста голяма част от хората да ползват по-дълги отпуски.
"Сравнете, че нормалната лятна почивка при социализма продължаваше 14 дни, а след това бе намалена на 7. Предната година пък вече ваканционият престой на българите бе между 3 и 4 дни", обясни експертът.
Добави Коментар