Куба е на път да се сдобие с пазар на недвижими имоти
Тези мерки са най-голямата маневра на президента Раул Кастро докато се стреми да привлече капиталови потоци в страната, да насърчава частното предприемачество и да намали напрежението в осакатената икономика на страната.
От десетилетия правителството е забранило сделките с недвижими имоти както и силно ограничи строителството. Материалите са оскъдни, а инспекторите - натрапчиви.
На черния пазар може да се осигури доставянето на бетонови блокове и да се купи торба пясък - тайно сякаш се купува дрога.
Но през последните два месеца администрацията ограничи бумащината, легализира частните предприемачи, създаде магазини за строителни материали и започна да предлага на притежателите на домове субсидии и кредити.
На много улици може да се види строителна дейност и боядисване на сгради.
Има случаи на хора, успели да построят малка постройка, която после им е била конфискувана, защото не са могли да кажат откъде са се сдобили с материалите.
Неофициални брокери, които са все още с неразрешена дейност в Куба, казват, че никога не са имали толкова работа, търсейки по улиците и в интернет за оферти от страна на купувачи и продавачи.
От сайта Cubisima казват, че след промените в законодателството преглеждането на тези оферти при тях се е утроило.
Законът става факт на 10 ноември. Той дава право на кубинците да купуват и продават техните домове и дори да притежават втори дом извън градовете. Но законът все още оставя прегради пред чужденците, които искат да си купят имот.
Все още този пазар е неразвит и на него купувачите на жилища разчитат на думите, а цените са основани повече на емоции отколкото на някаква ясна стойност на имотите.
Купувачите, които са основно емигранти от Куба и кубинци, женени за чужденци, често декларират част от това което реално плащат, а парите понякога сменят собствениците си зад граница, което предполага, че правителството, което се надява да веземе данъци от тях може да се окаже с излъгани надежди.
Някои от продавачите на имоти продават големи къщи с идеята да си купят по-малки, а с останалите пари да живеят по-добре.
Местни хора коментират, че морето от възможности, които дава една такава законова поправка, нищо няма да промени за хората без пари и за тези, които нямат роднини в чужбина.
Статистиката в сектора не е надеждна. Според това, което е налично, излиза, че има 364 продажби в трите седмици след влизането в сила на новия закон.
Доста над 100 хил. души в Куба чакат да се нанесат в държавни жилища. Официално се изчислява, че около 3.6 млрд. долара трябват, за да се изградят 600 хил. къщи за нуждаещите се. Неофициалните изчисления са за двойно повече.
Добави Коментар