Бомбата в Бургас – от наша зенитна ракета
Една от работните версии на експертите за съставките на взривното устройство, което уби седем души на летище Сарафово”, води към българска следа. Мощността на експлозията и нанесените поражения подсказват, че не е използван тротил, а вероятно много по-силен експлозив, вероятно част от зенитно-ракетен комплекс “Двина”, който беше на въоръжение в армията ни преди години.
Тези ракети би трябвало да бъдат унищожени и за целта комплексите са били местени неколкократно, като вероятно по време на тези пътешествия са били свалени и изнесени неизвестни количества от веществото “октол”. Именно това взривно вещество е възможно да е било активната съставка на бомбата в Бургас.
Изработването на адската машина не е проблем за запознати с технологията хора, а при наличието и на такъв скъп и качествен материал, нейната сила наистина е страховита. Октолът е смес на тротил и октоген. Най-често тротилът е 20% - 30%.
За Октол 77/23 скоростта на детонация е 8540 m/s при плътност 1,80 g/сm3. Октолът се използва в кумулативните заряди, пластичните експлозиви и като допълнителен енергосъдаржащ компонент в твърдите ракетни горива. Значително превъзхожда тротила по взривни характеристики, казват експерти.
уважаеми господа, във връзка с колизията в района на военните складове и поделение към МО в региона на Челопечене вероятно са се намирали за съхранение различни видове боеприпаси в количество над 1500 тона. В тях експлозивните вещества са средно 25 - 30%. Това означава от порядъка на 200 тона експлозиви от групата на метателни барути - на нитроцелулозна основа, на тротилова основа, на хексогенова база и смеси вероятно октоген с флуоропласти, флегматизатори за метателните барути, пластификатори и ускорители на детонационните процеси и вероятно съдържащи някакви количества около 3 тона оловни азиди, живачни компоненти, наличието на тежкометални компоненти.
Поради факта, че тези боеприпаси са стари и са оставени за демонтаж и инактивация в заводски условия и полигонни специализирани бази при неконтролируема взривна ситуация с катастрофални размери в атмосферата се излъчват освен газови емисии съдържащи въглероден окис, вода, азотни окиси - голям набор, серни окиси, но и редица особено токсични съединения на флуорна основа, хлорна основа - от евентуални хлорати във взривателните системи на боеприпасите.
Най -опасни обаче са остатъците прахови и емулсии на хексогена и вероятно на октогена. В нашата армия и армиите на Варшавския договор след 1965 година се влага до 30-40 % хексоген в противотанковите снаряди, в кумулативните снаряди, в бризантните експлозиви и боеприпаси - гранати, бойни глави и т.н. Хексоген от 1972 година се влага и в метателните барути на танковите оръдия, гаубиците Д30, 125 мм боеприпаси, 122 мм боеприпасите в авиационните бомби и в системите Фагот, Конкурс, Фактория Метис, Малютка, ракетите за борба с нисколетящи цели тип Игла, Стрела и до 10 М сериите.
Когато хексогена остарее - повече от 10 години при неправилно съхранение в неохлаждаеми до 10 градуса по Целзий складове и погреби търпи химични реакции, заедно с химически добавки в него и намалява рязко процента на „КОВОЛЮМНИЯ ФАКТОР" - СЪОТНОШЕНИЕТО НА ОБЕМА И МАСАТА НА ВЗРИВНОТО ВЕЩЕСТВО/В.В./ - СПЕЦИАЛНО ЗА СЛУЧАЯ ХЕКСОГЕН КЪМ ОБЕМА НА НЕПРОРЕАГИРАЛОТО ВВ.
При свежо Взривно Вещество, хексоген се получава едва 0,3-0,5% коволюмен фактор. Той е нищожен при детонация и експлозия;
Когато е остарял се променя на около 12-15%. Тогава в димните газове възниква прах от непрореагирал хексоген и той се разпростравнява в околната среда.
В бойна обстановка се обезвръща едва след около няколко месеца и прониква през кожата, дрехите, навлиза във водата, и особено силно отравя хранителните припаси.
Хексогтена се получава при дълбочинна нитрификация на уротропин с азотна киселина, Топи се при около 200 градуса по Целзий. Хексогена е слабо хигроскопичен. Изключително силно токсичен!!!
Леталната доза е във въздуха като капки и прах в количество 0,02 грама на литър въздушен обем;
ХЕКСОГЕНА е в пределно допустимата концентрация е 0,001 мг/литър въздушен обем;
Барутите и експлозивите на база ХЕКСОГЕН се смесват с амонали, амонити, карбатоли, пластични експлозиви с тринитротолуол, тен, пентаеритрит-тетранитрат, пикринова киселина, и барути и т.н.
Това означава, че при остарели боеприпаси и експлозиви, съдържащи хексоген и октоген се образуват множество диоксини, фурани, бензпирени и други типични деривати и продукти, свеждани до БОЙНИТЕ ОТРОВНИ ВЕЩЕСТВА.
При около 200 тона експлозивни химически реагенти зоната на поражение е голяма с радиус на поражение над 20 км. В зависимост от състоянието на атмосферата и «розата на ветровете».
Трябват специализирани лаборатории за изследване на непрореагиралия хексоген във въздушния прах и другите газови и капкови БОВ, получени при аварията в Челопечене.
Хексогенът причинява няколко вида рак - на кожата, на белите дробове на кръвотворните органи - левкемия и хемофилия. Особено силно поразява главния мозък и може да предизвика тежки психични заболявания - шизофрения и други.
Особено токсичен е и октогена. Той обаче в старите експлозиви е в малко количество.
За превантивни мерки е необходимо пълно дегазиране, изкъпване с хипохлоридни разтвори, специализирани антидоти, промивки на стомаха с активен въглен. Необходимо е да се диша въздух през противогази до излизане от зоната на поражение. 03.07.2008г.
С ПОЗДРАВ:
«ЧЕСТ И СЛАВА»
майор о.р, доц. д-р, инж. Емил П.Минев
Поука от една арабска приказка.
Когато забележиш, че яздиш умрял кон, слез от него!!!
Но у нас често предприемаме други стратегии за справяне с проблема:
казваме, че винаги сме яздили този кон !!!
повишаваме стандартите за качество за яздене на умрели коне!!!
плащаме на хора от чужбина, които уж можели да яздят умрели коне !!!
включваме обучителен модул, за да се научим да яздим по-добре !!!
правим сравнение между различни умрели коне !!!
променяме критериите, които определят кога един кон е умрял !!!
впрягаме много умрели коне заедно, за да станем по-бързи !!!
обясняваме: Никой кон не може да е толкова умрял, че да не може повече да го яздим !!!
обясняваме, че нашият кон е по-добре, по-бързо и по-евтино умрял, отколкото други коне !!!
създаваме група по качеството, за да се намери приложение на умрелите коне !!!
откриваме независимо разходно перо за умрели коне !!!
увеличаваме сферата на отговорност на умрелия кон !!!
развиваме мотивациони програми за умрели коне !!!
преструктурираме, за да може една друга област да получи умрелия кон