Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Черните пари в света – между 21 и 32 трилиона долара

Ключови думи: черни пари, уткрити данъци, офшорни зони, милиардери

Черните пари в света са колосална цифра – между 21 и 32 трилиона долара, който богати бизнесмени и техните семейства държат по офшорни сметки. Тук не са включени нефинансовите им активи като имоти, злато, яхти или спортни коне. Това се равнява на годишния Брутен вътрешен продукт на САЩ и Япония, взети заедно.

Иначе казано, данъчните власти по света не са получили до 280 милиарда долара от своите граждани, твърди проучване на групата Tax Justice Network, бореща се срещу териториите със специален данъчен режим. Джеймс Хенри, бивш главен икономист на консултантската компания McKinsey Co, е използвал за изчисленията си данни на Световната банка, МВФ, ООН и централните банки на много страни.

Според доклада на организацията от 70-те години насам най-богатите граждани на 139 държави са натрупали до 2010г. между 7.3 и 9.3 трилиона долара "недекларирано офшорно богатство".

Цялата тази система представлява "огромна черна дупка в световната икономика", заявява Хенри по повод доклада The Price of Offshore Revisited, цитиран ексклузивно от британския седмичник "Обзървър".

Държави като Швейцария и територии като Каймановите острови привличат със специален режим най-богатите хора на планетата и ги "защитават със скъпоплатени професионалисти в частното банкиране, правни консултанти, счетоводители и инвестиционни дружества, възползващи се от размиването на границите в глобалната икономика".

По негови изчисления само десетте водещи частни банки в света, включително UBS, Credit Suisse и Goldman Sachs, са управлявали през 2010 г. повече от 6.25 трилиона долара подобни активи. Само пет години по-рано тази сума е била 2.34 млрд. долара.

Над 780 млрд. долара са само парите, напуснали Русия от началото на 90-те години насам, повече от 307 млрд. долара са изнесени от Саудитска Арабия от 70-те години насам, а приблизително толкова са отишли по офшорни сметки на нигерийци. "Проблемът тук е, че активите на тези държави се контролират от тесен кръг свръхбогати гора, докато благодарение на правителствата дълговете им са стоварени върху плещите на обикновените граждани."

Хенри дава за пример, че активи за 9.84 трилиона долара са в ръцете на едва 92 000 души, или 0.001% от световното население - микроскопична класа от ултрабогати, които имат повече общо помежду си, отколкото с хората, които срещаме всеки ден на улицата.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация