Журналисти се питат „защо“ в покоите на Диневи край Св. Влас
Тенденцията за спад на свободата на словото е много сериозен проблем и ние трябва да си отговорим на въпроса откъде идват трудностите за упражняване на журналистическата професия. Така се обърна към присъстващите председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) доц. Георги Лозанов по време на международна конференция на тема "Журналистика и гражданска позиция".
С тази фраза започва прессъобщение до медиите. Организаторите фигурират официално като сдружение „Награда за телевизионна журналистика Свети Влас“, а за домакин на двудневното лятно събитие е посочен, забележете, курорта Свети Влас – като някакво общо географско понятие. Не става ясно чии са парите за нощувки и прехрана на стотината столични гости в петзвездните хотели на местните строителни предприемачи братята Динко и Йордан Диневи, нито пък кой дава 15-е хиляди лева за първата награда.
Продължавам да чмета разпространеното до медиите прессъобщение, в което спецът Гого Лозанов „открива топлата вода“: През последните години българската медийна среда преминала през няколко етапа на развитие:"митингов" период, пазарен, в който на българския пазар влезли големите чуждестранни инвеститори и последният "ожесточен" период. В него, стимулирани от кризата медиите влезли в яростна конкурентна битка. Конкуренцията от бяла, започнала да се превръща в черна. Тя започнала първо от публицистиката в телевизиите, после минала през печата - желанието е не само да си конкурентен, но и да потопиш другия.
„Територията на качествената журналистика започва да се стопява, "медийните войни" са проблем на тясната връзка между собствениците на медиите и тяхното съдържание. Работата на собствениците е единствено да осъществяват прозрачен и честен бизнес, не им е работа да правят журналистиката. Единствената самозащита на журналистите е в тях самите, те нямат съюзници нито в аудиторията, нито в лицето на собствениците“, казва Лозанов.
След Лозанов „дълбоки прозрения“ е направил и Петко Бочаров, според когото журналистите, които нямат собствени разбирания, концепции, предпочитания - не могат да упражняват тази професия. „Журналистиката не е само репортерство, най-важното е един журналист да отговаря на въпроса „защо“!“, отсича Бочаров. В дискусията са се включили още и радиожурналистката с активна позиция - Лили Маринкова, която с болка говори за автоцензурата, превърнала журналистиката в скучно съсловие, безгръбначно, което не може да се справи с „теста Борисов“.
В същия дух са се изказвали Иван Гарелов, Любен Дилов-син, Стефан Димитров и представителите на тв-екипите, които са номинирани за отличията през 2012 година.
Днес събитието продължава с пресконференция на Марина Диневи – край яхтеното пристанище на братята Диневи, а довечера пак там – само че в амфитеатъра, който братята построиха, ще се връчат и наградите.
Ако обаче присъстващите от столицата спецове и номинираните десетки колеги от телевизиите имат достойнство, изричайки и подкрепяйки всичко това от написаното по-горе – нека кажат с чии пари се финансира двудневният им луксозен престой на територията на Диневи, които притежават най-голямата несебърска партия, с най-голямата група общински съветници, представляваща мнозинството в местния парламент на Несебър. Същата партия е гръбнакът на втория мандат за кмета Николай Димитров, който пък, на практика, управлява най-богатата община на България.
Е, питам се, след този сладък уикенд на Свети Влас, организиран за толкова много спецове и номинирани от всички столични телевизии, дали после ще се замислят върху Петко-Бочаровото твърдение, че журналистът преди всичко трябва да отговоря на въпроса „защо“. А около братята Диневи и около кмета Николай Димитров има много „защо“, най-малкото, защото иде реч за Несебър.