След 30 часа дъжд се срути покрив на къща, язовирите са под контрол
Карнобат вчера беше посочен от метеролозите като градът с най-голямо количество валежи, паднали през изминалото денонощие. След повече от 30 часа постоянен дъжд потърсихме кметът Георги Димитров за това има ли опасност за наводнения и каква е обстановката в общината.
- Г-н Димитров, продължава да вали, има ли опасност от наводнения в Карнобат?
- Вече 30 часа не е спряло да вали и продължава. Язовирите на територията на общината ни са под наблюдение, за пострадали къщи и хора нямаме получена информация. Очаквам, ако така постоянно вали, да има наводнени домове. На една къща й се срути покрива, макар че причината не е точно в самия дъжд, тъй като той още зимата започна да пропада и сега вече окончателно. Лошото е, че все още вали.
- Колко са язовирите на територията на общината, как ги контролирате?
- Имаме над 120 язовира и почти всички са отдадени под наем. Тези от тях, които представляват потенциална опасност са под особено наблюдение, изпускат се в момента.
- Къде има най-голяма опасност къщите на хората да пострадат?
- Очаквам да бъдат наводнени къщи в ниската част на Карнобат, в района на гарата, както и в ниската част на село Кликач.
- Има ли риск за реколтата на селскостопанските производители?
- Засега не. Има опасност до толкова, че може да бъде
извлечени част от посевите. Надяваме се да се сбъднат прогнозите и валежите да
понамалеят днес. Почвата вече не може да поема повърхностните води, което означава,
че трябва да се оттекат някъде. До снощи имахме 40 литра на кв.м. и количеството им непрекъснато расте.
Надявам се да се оправите .... :)
Община Бургас- Стойност на
сключените договори- 285 171 415,94 лв.
Община Айтос- Стойност на
сключените договори- 34 104 901,39 лв.
Община Приморско-Стойност на
сключените договори- 61 215 049,83 лв.
Община Руен-Стойност на
сключените договори- 32 235 999,26 лв.
Община Карнобат-Стойност на
сключените договори-14 379 349,56 лв
Изпълнението на общинския бюджет се организира от кмета на общината."
Ясно става кой не може да смята или смята .............
Изпълнението на общинския бюджет се организира от кмета на общината."
Ясно става кой не може да смята или смята .............
който от името на държавната власт пристигна за свикването на сесията. Гребенаров с мъдрост заяви следното: „Стихнаха предизборните страсти и сега аз мога, от името на моята партия, да кажа, че даваме висока оценка на Георги Димитров, той е успешен кмет. Казвам го на базата на извършен анализ за тези 4 години. По привлечени средства за вашата община Димитров се нарежда на второ място след Димитър Николов в Бургас. Казвам го, защото това е свършено благодарение на цялата общинска администрация на Димитров и на вашия работещ ОбС. Защото без привличане на средства от ЕС ще е невъзможно да се работи и в следващите 4 години – това са детски площадки, водоснабдяване, канализация, училища, всякакво строителство. В политиката трябва да се правят компромиси. Особено в ситуация като тази в Карнобат. Ако бяхме преди 4 години, като млади политици в ГЕРБ, щяхме да реагираме по друг начин и нямаше да е правилно. Ние правим компромиси в името на доброто на всички общини, пожелавам ви и тук да работите за своя град – за една партия, наречена Карнобат“
В 30 от общо 264 общини у нас дългът, който са поели, надхвърля 100% от собствените им приходи. В тази група влизат Карнобат, Аксаково, Белослав, Вълчи дол, Провадия, Златарица, Летница, Лом, Медковец, Брезник, Сопот, Антон, Костинброд, Мирково, Попово, Маджарово, Каспичан, Нови пазар, Тунджа и др. Черният списък на общините длъжници се оглавява от община Брегово, която за м. г. е имала дългове, възлизащи на 272% от собствените й приходи. Със съотношение от над 200% са също Кюстендил, Искър, Хисаря, Сливо поле и Главиница. За поносимо се приема съотношението дълг/собствени приходи да е до 30%. В случай на превишение са възможни сериозни проблеми при обслужването на задълженията. Всяка трета, или общо 82 общини са в подобно положение, става ясно от данните на Сметната палата.
За обезпечаване на необходимите средства за годишните плащания по дълга в тези общини до 2013 г. ще е необходимо рефинансиране. Това е свързано с допълнително нарастване на размера на дълга, удължаване на срока на погасяването му или искане за увеличаване на трансфера от републиканския бюджет. От своя страна това влияе негативно върху макроикономическата рамка за съответната бюджетна година, посочват от Сметната палата.
В края на 2010 г. общинският дълг в цялата страна е възлизал на 843 млн. лв., а просрочията са били в 195 млн. лв.