Съседи ни крадат от водата
„Наивно е да се мисли, че тези загуби на вода в кооперациите ощетяват ВиК дружеството”, казва Ангел Пристойски, председател на организацията. „Първо снемаме данните за потреблението от общия водомер и ако количеството, което показва той, е по-голямо от сбора на това от уредите в апартаментите, то излишъкът се разпределя за плащане в зависимост от консумацията сред всички абонати в сградата. Не казвам, че това е справедливо, но нормативната уредба го изисква”, поясни той пред "Монитор".
„За ВиК дружествата е най-добре да имат договор с представител на етажната собственост и да отчитат само общия водомер, както е в повечето страни от Западна Европа, каза Пристойски. - А съкооператорите могат да решат сами как да си разпределят сумата за плащане.
Те дори може да минат и на варианта да нямат индивидуални водомери в жилищата”, добави браншовикът. „Водомерите в жилищата на хората не са уреди за търговско измерване на консумацията”, поясни шефът на Съюза на ВиК операторите. „Фактурите се издават с показанията само на общия водомер” добави той.
Данни на съюза сочат, че около 18 на сто от уредите в апартаментите не мерят точно.
По въпроса за решението на омбудсмана на републиката индивидуалните водомери да минат към ВиК дружествата Ангел Пристойски изрази мнението, че това ще доведе до увеличаване на разходите им и това неминуемо ще оскъпи водата.
По думите на Пристойски най-прилежни платци са пенсионерите, а по-малко - хората с високи доходи. Според него диференцираната цена за по-малка консумация не е удачна за България, защото имаме много вода. Подобен метод се прилагал в страни с ограничени ресурси, за да се стимулира икономията на вода.
„Невинаги си струва да се дават пари за обновяване на ВиК мрежата и да се свиват загубите, смята Георги Владов от Видин.
Инвестициите са удачни главно в населени места с повече потребители”, уточни той. „Така вложените пари ще се изплатят по-бързо, а и поскъпването на услугата ще е много по-малко, отколкото другаде. Не бива да се прави канализация за стотици хиляди левове, където клиентите дори не искат да се включват в нея, за да не плащат по-високи сметки”, добави Владов и посочи пример с врачанското село Добролево.