Искаме модерна община, но сме заложници на забавените плащания от държавата
На днешната редовна сесия на Общинския съвет в Карнобат единодушно бе приет бюджетът на общината за 2025 година. Макрорамката е в размер на 59,8 милиона лева, като в нея не са включени средства за изпълнение на проекти по националния и републиканския бюджет. След окончателното осигуряване на допълнителните трансфери, прогнозата е бюджетът да достигне до 80 милиона лева.
"Проектът за бюджета е прецизиран така, че да отрази всички належащи нужди на Карнобат. Въпреки усилията, някои важни проблеми не са намерили решение в рамките на настоящия бюджет, тъй като за тях се изискват трайни и перспективни действия", каза кметът Георги Димитров.
Той подчерта, че сред нерешените въпроси е организацията на движението в града. По думите му, към момента е необходимо въвеждането на синя зона или увеличаването на паркоместа, но тъй като продължават строително-монтажните дейности по големия воден цикъл на Карнобат, тази идея ще бъде отложена за известно време.
Кметът подчерта на днешната сесия, че ще бъсат засилени мерките срещу вандализма, нещо, което се е превърнало в "тежък и хроничен проблем за общината".
Сред основните предизвикателства за Карнобат остават инфлацията и растящите разходи, които оказват натиск върху всички сфери на местната власт. В тази връзка са предвидени мерки за увеличаване на финансовата подкрепа за семейства с деца и за привличане на специалисти в общинските предприятия.
Вижте цялото интервю с Георги Димитров пред журналисти след края на днешното заседание:
-Г-н Димитров, какви са акцентите в община Карнобат за 2025 година?
-Запознат съм с бюджетите на съседите общини и те включват в основната рамка и парите, които са спечелили по национални и европейски програми. Те са част от инвестиционната им програма за годината. Само че тук има една особеност. Ние имаме подписани споразумения за значителна част, говорейки за националната програма, влязла в бюджета за 2025 година. Там са направени неразчетени за 2025-26 г., което означава, че една част от средствата няма да бъдат осигурени, точно сега. Тъй като разполагаме с информация колко средства има в републиканския бюджет тази година по националната програма и колко пари не са разплатени за миналата година. Затова аз не си позволявах да залагам тези цифри (визира парите от по националната програма) в годишния бюджет, защото мисля, че те няма да бъдат изпълнени, най-малкото на касова основа.
-Какво означава това за изпълнението на проектите?
-Обектите могат да бъдат завършени, но няма да бъдат разплатени. Бюджетът на общината представлява материя от цифри — заложени, изпълнени, разплатени. Ако началният ни бюджет е 59 милиона и 800 хиляди лева, уточненият може да достигне плюс 62-63 милиона лева. А с усвояване по европейски и национални програми, в такъв случай уточненият финансовата рамка може да стигне до 80 милиона лева, ако ние сме си свършили работата.
-Какви трудности могат да попречат на изпълнението?
-Бюджетът се приема в края на април. За някои от заложените инфраструктурни проекти предстоят процедури, възможни за обжалване, които могат да бъдат изместени до края на годината, когато и метеорологичните условия, и сроковете могат да се окажат недостатъчни за пълното им реализиране. В този смисъл, нашите обекти по инфраструктурната ни програма, са оставени под черта и никой - нито граждани на Карнобат, нито общински съветници ще имат против те да се явят в отчета на изпълнението в края на годината. Иначе целта ни е ясна - инфраструктурата е основна, защото сме разкопали целия град и трябва да го завършим. Но не бягаме от приоритетите като образование, социални дейности, култура. Приоритет са гражданите на община Карнобат — условията, в които живеят, работят и почиват.
-Какви проекти вече са в ход?
-Имаме съвместен проект с община Айтос — закупени са електрически автобуси, изградени с две зарядни станции, фактически е завършена е велоалея, но документално проектът не е приключен. Работим по проект за енергийна ефективност на читалището с. Екзарх Антимово за 1 млн.лева. Пред завършване сме. Буквално след дни започва изграждането на инфраструктура в новите квартали на стойност 6,5 млн.лева. Ще направим улици с тротоари, електрозахранване и цялостна инфраструктура. Реализацията на проектите не се съобразява с нашите сесии. Изпълняваме ги според графиците, които са заложени в резултат на изиграните обществени поръчки, ной тъй като бюджетът се отчита година за година — до 31 декември. Затова подчертах, че ще имаме цифра за "уточнен бюджет", в смисъл - изпълнен на касова основа за отчетени разходи към края на годината за 80 млн.лева. Наш приоритет са гражданите на община Карнобат - начинът на живот, мястото, където живеят, условията в които работят и почиват. В същото време изтъкнах и проблемите, които имаме - не може да реализираме някои от начинанията, примерно синя зона, защото на тези разкопани улици няма как да правиш нито платено паркиране, нито еднопосочно движение.
-Как върви проектът за водоснабдяване в селата?
-Започнахме обследване на източниците още в началото на годината. Заложили сме средства за проектиране, в някои от селата и за подмяна на водопреносната мрежа, както и подмяна на два водопровода за селата Невестино и Сигмен.
-Какви са трудностите при изпълнението на проекти по енергийна ефективност?
-Някои от проектите не са работили преди две години. Инфлацията ги е направила трудно изпълними, налага се актуализиране на количествено-устойчивите сметки. Това не е особено трудно, когато се касае за общинска собственост. В случая обаче става въпрос за частни обекти, които нямат право на допълнително финансиране с публични средства. Ако възникнат допълнителни разходи, ще трябва да ги поемете сдруженията на собствениците.
-А какво се случва с Общинския здравен център?
-Лекарите получавате оферти от Ямбол, Сливен, Бургас. Трудно е да ги задържим. Ние инвестираме в оборудване — купуваме скенер за 150 хиляди лева. Проблемът е кадрови — трудно се произвеждат лекари и медицински сестри. Единственият начин е да осигурим жилища и добри условия, защото чрез общинския бюджет не можем да даваме директно възнаграждения.
-А добро ли е финансовото състояние на здравните заведения в Карнобат?
-МБАЛ Карнобат завърши с 217 хиляди лева печалба за годината. Медицинският център отчита 47 хиляди лева. Лекарите получават сравнително добри възнаграждения, почти като в Бургас.
-Как върви финансирането на големите инфраструктурни проекти по държавната програма, намекнахте, че имате забавени плащания?
-За всички проекти сме получили аванси от 20%, например за довеждащия път до пречиствателната станция и за гробищния парк. Но повечето фактури не са разплатени. Държавата отдели 1,3 милиарда лева в новия бюджет, но трябва да доплати 650 милиона от миналата година. Фирмите чакат плащания, а ние не можем да им платим, нямаме право. Ако го направим - ще трябва да е за наша сметка.
-Какви действия предприемате чрез Националното сдружение на общините?
Направихме предложение за законодателна промяна, но решението е в ръцете на Народното събрание. За съжаление, инициативата е ограничена само до предложения, а не до приемане на законови изменения.
-Какво очаквате от новата програма за енергийна ефективност?
-Обещаните 2,5 милиарда лева са за програмата до 2029 г., а не за сега. Това ще забави допълнително процеса. Проблем са остарелите количествено-устойчиви сметки, създадени преди две години, които вече не отразяват реалните цени. Има опасност проектите да се провалят поради невъзможност на сдруженията да съберат необходимите средства.