Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Голям пробив срещу рака: Български учен - сред авторите на откритие, което предпазва младите

Проф. Людмил Александров посочва кои вредни навици трупат скрити рискове още от момента на раждането
Ключови думи: Голям пробив, срещу рака, Български учен, сред авторите, откритие, което предпазва младите

Голям научен пробив с български подпис. Ново откритие обръща представите ни за рака и показва защо все повече млади хора се разболяват. За първи път учените посочват кои вредни навици трупат скрити рискове още от момента на раждането. Разказва проф. Людмил Александров.

Той е от големия отбор на Калифорнийския университет. Роден е в София и става учен, вдъхновен от своята баба - също онколог. Той е професор Людмил Александров и заедно с колегите си в Сан Диего направи исторически пробив - откри, че бактерия в нас може да ни разболее от рак. А той се подмладява с всяка изминала година, пише nova.bg.

"Ракът на дебелото черво в последните може би 10-20 години ние виждаме една епидемия и тази епидемия е в млади хора - под 50 годишна възраст. Ние виждаме, че в момента 2 пъти или даже може би 3 пъти повече хора се разболяват от рак на дебелото черво. Знаем за 25-26 държави в целия свят, къде това се вижда. За България няма такава статистика в момента", обясни медикът.

Причината за тази тревожна статистика е токсичен щам на бактерията Ешерихия коли. Инфекцията се получава още в детска възраст, без симптоми, но оставя дълбоки следи в ДНК-то на човека. Данните сочат, че от 2000-та година насам, случаите на рак на дебелото черво сред хора под 20-годишна възраст е нараснал с 500%.

"Като опитахме да видим по кое време се случва, видяхме, че е в ранното детство. Т.е. имаме деца, които в първите 10 години, даже най-вероятно в първите 3-4 години от своя живот, получават инфекция от този специфичен щам на бактерията. Тази инфекция най-вероятно няма определени симптоми. Т.е. децата можат да имат болно коремче, но то просто не се вижда.Тя прави много-много мутации в тяхните тъкани. И всъщност, като получиш тези много мутации на ранна детска възраст, ти на 20-30 години можеш да получиш по-рано рак на дебелото черво.
Тези деца, които имали такава инфекция, Вместо да получават рак на дебелото черво над 60 и над 70, го получават около 30-40-годишна възраст", разясни професорът.

Според него в момента още няма яснота в кои храни се намира въпросната бактерия. "Ние смятаме, че не е точно нещо, което се намира в храната, която консумираме. А по-скоро всеки един от нас я има в тялото си. И като консумираме храна, се дава възможност на тази бактерия или да порасне, или не. Имунната система и бактериите се формират в ранна детска възраст. (И ние смятаме, че като им даваме ако искате лоши храни, или ако им даваме антибиотици, те нямат възможност да се справят с тази бактерия", сподели проф. Александров.

Но не храната носи директно заразата, а какво ядете формира средата за растеж на токсичната бактерия. Прекомерната употреба на антибиотици и силно преработени храни в детството може да е ключов фактор.

Той е опитал да промени начина на живота на децата си - да им дава възможно по-малко антибиотици и да ги храни с не много процесирана храна, а с органична.

"Българското кисело мляко или киселото мляко, което има активни бактериални култури, всъщност носи т.нар. добри бактерии. Те могат да направя добри неща във вашия стомах и черво. Ако обаче много започнем да дезинфекцираме, това може да доведе до появата на повече лоши бактерии, отколкото на добри", алармира той.

Все още няма тестове за откриване на инфекцията, но екипът на проф. Александров работи усилено да са факт до 2 години. Ако не се вземат мерки сега, до 2029 г. ракът на дебелото черво може да стане водеща причина за смърт при хора под 50.

"Ако хванете един рак в първи стадии, даже да е най-страшният възможен, а именно на панкреаса, възможността да живете е над 90%. Ако го хванете в късен стадий, процентът може да бъде под 10. В България обаче няма добре направена национална стратегия, нито добра превенция, което означава, че най-вероятно хиляди хора умират абсолютно без да има причина", разкрива онкологът.

Проф. Александров казва, че решението е в нашите ръце – с правилни навици още в ранна възраст можем да предпазим поне децата си.

"Има пробиотични възможности, които да използваме с нашите малки деца и да се справим с инфекцията. Даването на пресни зеленчуци и плодове, кисело мляко и избягването на бързи закуски и такива неща. Това бих препоръчал", съветва медикът.

Науката напредва – ракът вече не е смъртна присъда. Но ранната профилактика остава най-силното ни оръжие.

 

14
Коментара по темата
14.
До 7
27.04.2025 17:47:44
То само кучешки да бяха, с мед да ги намажеш…… А тези противни и гнусни гълъби, които са осират ежеминутно целия град? Знаете ли колко зарази носят? Могат да предизвикат астматичен пристъп. До кога ще търпим да ни осират?
13.
Празни приказки.
27.04.2025 17:43:05
Не прочетох нищо съществено. Бла-бла празни приказки.
12.
До 11
27.04.2025 16:26:35
Изключително благодаря за информацията!
Ще приложим прочетеното.
Поздрави!
11.
Славейков махала до 8
27.04.2025 16:11:38
Пенсията остава за държавата само ако допълнителното пенсионно осигуряване е в НОИ. Ако е в Доверие - няма проблеми. С акт за наследници до 30 дни ти изплащат парите. А ако доброволно си подписал документ да си в НОИ, не можеш да се откажеш. Това е държавата.
10.
Лазура
27.04.2025 15:59:18
Изгледах целия репортаж - едно голямо нищо. Този постоянно ръкомахаше, типично по хамерикански, и изреченията му бяха пълни с "може би" и "най-вероятно". Подвеждаща статия!
9.
Епидемия
27.04.2025 12:30:29
Се отнася до заразни инфекциозни заболявания. Характерните за даден район заболявания се наричат ендемични (ендемична гуша например).
А в случая с тая калпава, нескопосана и чисто езиково дописка на принципа дрън-дрън, списана или преведена от някой ИИ със СОП няма ни статистика, ни намек поне за кои райони се отнася (в Сомалия примерно децата едва ли ядат фаст фууд, ако изобщо имат какво да ядат), ни смисъл, щото учен изследовател през 2025 г. няма как да "няма яснота в кои храни се намира въпросната бактерия", тоест Ешерихия коли, която може да бъде открита от всеки медик/биолог във всяка квартална лаборатория.
8.
До 7
27.04.2025 12:29:10
И да, и не.
Погледнете публикациите за връзката на заразяване с Candida albicans и рака.....
Точно си е зараза и мирише на леш, заради спецификата на бактерията. Компрометирана имунна система и хоп: "Честито"!
Водата ли ни е чиста? Храната ли? Почвата ли? Въздухът ли? Стресът ли ни е малко? Антибиотици и пестициди навсякъде. Я, проверете, дали водата от чешмите няма фекални бактерии.............
За морската вода въобще няма нужда от коментар. За кучешките л@йна, в които всички ние газим, дишаме и ни посипват, чрез частиците, които вятърът вее, пък съвсем!
Кръговрат на кучешките л@йна в града: л@йно навън, пренос с подметките в дома и в магазини, обществени сгради, заведения за хранене,.../ дъжд и л@йното се размива, суша и то изсъхва, вятър и всички ние го дишаме. Глисти, тении, зарази, АИЗ, "бонус"- събраните пари за пенсия не се онаследяват от наследниците на починалия, а остават в полза на държавата. Случайност?!
7.
Да се знае!
27.04.2025 11:41:10
Епидемията по дефиниция е внезапното увеличаване на случаите на определена инфекциозна болест в дадена общност, регион или популация за кратък период от време. Терминът най-често се свързва с заразни болести – като грип, морбили, COVID-19 и др.

Ракът обаче не е заразна болест – той е резултат от мутации в клетките, които започват да се делят неконтролируемо. Така че, строго научно погледнато, ракът не може да се нарича епидемия в класическия смисъл.
6.
Какво е епидемия?
27.04.2025 11:39:59
Ракът бил епидемия? Тоз чиляк изобщо учил ли е медицина? Какво е епидемия? Ако флагман са измислили тази нелепица и са я допуснали в статията, ще му се извиня на човека, но ракът не е епидемия
5.
До новия хамериканец
27.04.2025 11:32:50
Това е статистиката в САЩ,спрете да се блъскате с ГМО храни и епидемията ви ще отмине...
4.
Глупости на търкалета!
27.04.2025 11:15:18
Дрън-дрън, та пляс!
3.
Славейков махала
27.04.2025 10:30:24
Евала. Жалко само, че шибаната ни държава не дава поле за развитие.
2.
До 1
27.04.2025 10:20:29
То и "откритието", "което предпазва младите" с микроскоп да го търсиш, няма да го намериш, освен дежурните дрънканици "пресни зеленчуци и плодове, кисело мляко" и реклама на пробиотици, за които само едно е сигурно - печалбите на БигФарма.
1.
И
27.04.2025 10:15:27
къде в малоумната дописка е отбелязан "голям пробив срещу рака"?!
  Добави Коментар
А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Тежка верижна катастрофа на "Тракия" На влизане в София
Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода
Слънце над България Добра прогноза за времето днес Мъск с много интересно изказване Милиардерът коментира технологичния напредък
Мъничко куче впечатли мнозина Животното оцеля 529 дни само Продадоха писмо от "Титаник" за невероятна сума 399 000 долара за вещта
Смразяваща "находка" в коктейл Бебе змия реши да отиде на ресторант Взе тежко решение Анчелоти си тръгва от Реал Мадрид
Шокиращо провинение близо до София Мъж без книжка кара мъртво пиян Стряскаща информация за колапса в Испания Може да няма ток 10 часа в голяма част от страната, пълното възстановяване на електропреносната мрежа ще отнеме дни...