Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Искате да купите жилище? Внимавайте, режат глави с тези скрити такси

Не са регулирани задълженията на посредниците
Ключови думи: имот, скрити такси, недвижими имоти, внимание

Предложеният Законопроект за посредниците при сделки с недвижими имоти не регулира задълженията на посредниците при сделки. Това се казва в становище на Национално сдружение недвижими имоти в становище по законопроекта, внесен от Валери Пламенов Лачовски и група народни представители.

При сделките с недвижими имоти се извършва сложен процес, в който се защитават финансови и инвестиционни интереси на страните, обяснява сайтът Pariteni.bg.

Посредничеството не е просто „свързване на страните“. Дейността обикновено включва събирането на информация за недвижимия имот, данни за собственика и нуждите на потенциалния купувач, извършването на огледи и представяне на имота, улесняването на преговори между страните по сделката, изготвяне на проекти на договори и т. н., посочват от сдружението.

Редица допълнителни услуги

Така на практика дейността на посредниците включва и редица допълнителни услуги като пазарни и финансови консултации и анализи, маркетингови стратегии, оказване на съдействие и информация, изискващи технически, юридически, икономически и психологически познания.

Законопроектът обаче не е съобразен с тези пазарни реалности, смятат от бранша. Според тях според така предложения законопроект, дори простото организиране на оглед бе дало правото на посредника да претендира за комисионно възнаграждение от страните.

Известни са редица порочни практики от страна на посреднически агенции да се претендира комисиона в прекомерни размери, несъответстваща на вида, обхвата и стойността на предоставената услуга, което в публичното пространство е известно като „такса запознанство“, посочат от сдружението.

Според тях законопроектът дава възможност за злоупотреби от страна на недобросъвестни агенции.

Без точни дефиниции

Друга критика е, че в него не са дефинирани ясно и конкретно задълженията на посредниците във връзка с предоставянето на информация и документи за имота. Една от най-важните функции на посредниците е да информират страните за съществени характеристики на имота, както и рисковете и особеностите при сключване на съответния вид сделка с предмет вещно или облигационно право върху недвижим имот.  

В законопроекта не е предвиден поне някакъв законов минимум на информация, относно имота, която посредникът да бъде длъжен да предостави на клиента, като например правото на собственост и наличието на тежести върху имота, документална доказаност на правото на собственост, предназначение и технически характеристики, ценообразуващи фактори и т. н., пише в становището.

Записаното в законопроекта задължение за предоставяне на „информация, която би могла да повлияе на решението им за сключване на конкретна сделка“ е прекалено общо, поради което не защитава интересите на клиентите, посочват от Национално сдружение недвижими имоти.

Стоп капаро

Според тях не са дефинирани и задълженията на посредника при приемане на пари на клиента. А в практиката е ежедневие приемането и управлението на суми на клиента за определени цели – т. нар. „стоп капаро“.

При това положение застрахователите трудно биха създали задължителната застраховка „професионална отговорност на агенциите и брокерите на недвижими имоти“, категорични са от бранша.

Не са засегнати и възможностите за заобикаляне на лошите практики като фалшиви обяви, но не в смисъл на нереални, а тези, които винаги по ред причини са невъзможни за оглед.

4
Коментара по темата
4.
Юли Толкин
24.04.2025 21:01:54
Няма нито едно училище или университет в България които да обучава за брокер на недвижими имоти.
Това не е професия или работа.Дори и занаят не е.
Това са мързелива сган която чака и търси балъци да лапа незаслужено комисионни.
Нахални като конски мухи досадни като херпес.
Основно жени със лек морал които да направят сделка са готови на всичко.
Имах един приятел така си намираше жени за секс.
Завалията няма една стотинка в джоба.
Ама ходи по огледи уж ще купува апартамент.И честно от 5 огледа с различни жени брокери 3 победи за седмица.
Вика брат още влизаме в апартамента за оглед и тя почва да се натиска.Как да е върна.
А след това казва Сори не ми харесва апартамента и си бие камшика.
Сами си правете сметка на какво са готови тези хора и в частност жени за да излъжат някои балък да купи от тях.
Съвет към всички брокери.
Намерете си истинска работа.
Учете четете образовайте се и работете.
3.
Jane Dow
24.04.2025 20:45:39
Брокерите на недвижими имоти получават огромни суми за несъществена работа, която на всичкото отгоре не вършат качествено. Нахалството им е безгранично, както и алчността им. Справките за имота могат да бъдат направени от нотариус или от самите продавачи и купувачи и са от публични бази данни. Нищо в дейността на брокера не заслужава възнаграждение в размер на 6 до 7,2% от действителната цена по продажбата, това са много пари, които страните са принудени да дават на едно паразитно съсловие. На всичко отгоре не носят отговорност, така че внимателно им четете какво подписвате. Огромна рядкост е да ви подведе нотариус, който ще можете да осъдите за вредите. Брокерът , от друга страна ще ви вземе 10000 без да му мигне окото и после помощ и отговорност не чакайте и не търсете. Така че каквото е да им направят е малко.
2.
Боби
24.04.2025 18:24:58
Само Флагман упорито дава трибуна за бляновете на бездарниците от НСНИ, които искат да бъдат поместени в дейността на брокерите, без да има реална нужда от тях.
Относно фалшивите обяви, това е най-честа практика на софийските "професионалисти".
А относно терминът - "стоп капаро", това пак са само софийски лафчета. Има "резервационен депозит", обичайно в размер на 2000€, другото са глупости. Законодателната рамка е достатъчно добра, лошите практики, са изключителна рядкост, а предложеният законопроект е повече държавни регулации в сектор който работи чудено и без излишни допълнителни регулации. Ако бъде внесен, гласуван и приет, това единствено ще създаде монопол около няколко големи играча.
1.
Бб
24.04.2025 18:12:58
Предложени промени от едно сдружение , което си приписва правото да определя кой да е брокер , агенция ..... Няма как сдружение без държавен контрол да определя , кой да работи , като посредник. Глупави предложения с цел да вземат по 800 лв на човек за лиценз , който няма никаква стойност. Нещо като сертификат Коректна фирма . Съвет към всички купувачи : Не купувайте чрез посредници , които искат комисионна от купувача ,продавача им дава достатъчно !!!
  Добави Коментар
"Али Реза ряпа да яде" Златева каза за олимпийските шампиони Получи интересен приз Мур е "Най-красивата личност за 2025 година"
Карат се за имот Афлек и Джей Ло не могат да се разберат за цена на луксозно имение Подиграваха му се и реши да... Сина си присади коса
Китай и Русия с грандиозен план Свързан с Луната Фрапиращ инцидент в България Младеж си спретна гонка с полицията
Мъчи го коронавирус Сантана влезе в болница Много грозен побой в страната 42-годишен мъж посегна на баща си
Посланикът на България в САЩ подаде оставка! Завръща се в Поморие? Георги Панайотов зае поста през 2022 г Прави интересен ход Меси ще е парламентьор между Интер Маями и Модрич
Министър Мирослав Боршош и кметът на Велико Търново обявиха кога ще се проведе важно изложение Събитието е без аналог на Балканите Потвърдено: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд Израелските сили за отбрана признаха, че по погрешка са стреляли по обект на ООН