Какво е мефедрон
Двама поляци внесоха от родината си в България специфична технология и създадоха изтънчена нарколаборатория за производство на мефедрон в Бургаско. Какво обаче е мефедронът, за който днес и предствителите на ГДБОП, и окръжният прокурор Георги Чинев заявиха, че е нова за страната ни субстанция? Отговорът на този въпрос се оказа по-любопитен от очакваното.
Изпечени полски химици създали лаборатория за мефедрон в с. Емона, вижте я
Мефедронът е химично вещество, принадлежащо към групата на амфетамините и катиноните. Той е синтетичен симулиращ наркотик, чийто химичен състав е много сходен с катинонните молекули, намирани в растението „Кат”, което расте в източна Африка.
Наркотикът обикновено се продава под формата на таблетки или кристали, като може да се ползва орално, венозно и чрез назално. Ефектите са сходни с тези на амфетамина MDMA и кокаина, но се и различават малко. Употребата предизвиква еуфория и води до желание за социализация с други хора.
Мефедронът не е ново вещество, а по-скоро забравено старо. Той е синтезиран за пръв път през 1929 г., но по онова време, преди близо век, никой не му е обърнал особено внимание в контраст на по-известния му „братовчед” амефтамина, с който дори самият Хитлер е злоупотребявал 10-ина години по-късно.
През 2000 г. той е „преоткрит” в едно забравено ъгълче на тогава доста по-дивия интернет и реално там започва модерната му история. „Уличното” му име - „МЯУ”, идва от името на растението, чиято молекуларна структура синтетичният наркотик наподобява най-много - Кат (cat на английски се чете по-скоро като „кат” - ономатопеята на котката е „мяу”)
Прокуратура и ГДБОП с подробности за разбитата нарколаборатория край Свети Влас (ВИДЕО)
По онова време мефедронът е напълно легален - както за производство, така и за употреба и държане. В онзи период наркотикът се е продавал открито под формата на „соли за баня” и други подобни.
През 2008 г. - близо десетилетие по-късно, разни правителства по света се усещат, че това е тежък наркотик, който е останал под радара на властите и започват да го забраняват. Първата такава държава е Израел, следва Швеция. През 2010 г. е на практика забранен в целия Европейски съюз. В САЩ той бива забранен 2 години по-късно - през 2012 г.
Наркотикът изобщо не е безвреден, макар много от употребяващите да обясняват за него, че е ефектът е почти същия като от кокаина, но много по-малко пристрастяващ. Не един или два са регистрираните смъртни случаи.
През 2008 г. 18-годишна шведка предозира и умира след употреба. Във вестника „Свенска Дагбладет” е описано, че момичето е получило конвулсии, след това лицето ѝ е посиняло. Докторите установяват, че е в коматозно състояние, а смъртта ѝ настъпва ден и половина след първите симптоми.
Във Великобиртания се счита, че до момента на забраната на наркотика той е причинил поне 52 смъртни случая. Там обаче в периода 2000-2008 г. настава т.нар. „мефедронова мания”. Веществото се превръща бързо в едно от най-популярните наркотици, тъй като е законно, произвежда се сравнително лесно, а ефектите са достатъчно добри за тийнейджърите и младите, които искат да се забавляват петък и събота на рейв или друго парти.
В Израел наркотикът се обвързва основно със сайтранс културата (Psytrance) - жанр в електронната денс музика, характерен с бързи равноделни тактове, баси и ориенталски мелодии в нехарактерни тоналности, примесени със синтетично генерирани звуци.
Мефедронът не е особено популярен в България за разлика от другите страни в Европейския съюз. Може би точно заради това поляците са избрали нашата страна за производството, тъй като присъствието им тук е нямало да привлече вниманието на практически никой, освен властите. Предстои да стане ясно защо са избрали точно България за нелегалните си дейности.