Лют скандал между Испания и Англия за Гибралтар
Испанската кралица София е отменила пътуването си за церемонията по случай 60-годишнина от възкачването на престола на британската кралица Елизабет ІІ. Съобщението е на сайта на испанския вестник El Mundo.
По-малко от 48 часа до началото на посещението правителството на Испания известило представители на двора за необходимостта от отмяната му. Във връзка с това пресслужбата на испанския кралски дом е разпратила съобщения до медиите, в които пояснила, че в създалата се ситуация пътуването до Лондон е „малко уместно”.
Отмяната на визитата е свързана с посещението в Гибралтар на британския принц Едуард и неговата съпруга, което е планирано за 11-13 юни. МВнР на Испания миналата седмица заяви протест по повод плановете на най-малкия син на Елизабет ІІ. При това външният министър обърнал внимание, че визитата на испанската кралица носела частен характер и поради това можела да се състои, независимо от официалната позиция на правителството.
На 16 май обаче станаха известни два факта, които повлияха за промяна на решението на испанското правителство: Първо, Гибралтал заявил претенции върху териториалните води в района на Гибралтарската скала и, второ, за празнуването на юбилея на Елизабет ІІ бил поканен оркестърът на гибралтарския полк.
В Бъкингамския дворец не са коментирали отмененото посещение, но в британското посолство в Мадрид са заявили, че празникът е частно мероприятие, към което британското правителство няма отношение.
El Mundo припомня, че през 1981 година испанската кралска двойка не отишла на сватбата на принц Чарлз и Даяна Спенсър, тъй като младоженците планирали да се спрат на Гибралтар по време на сватбеното си пътешествие. През 2009 година, когато Гибралтар е посетен от британската принцеса Ана, испанското правителство изразило рязък протест.
Следва да се припомни, че в съответствие с Утрехтския мирен договор от 1713 година Испания е отстъпила Гибралтар на Великобритания. Мадрид сега заявява права върху този британски доминион, обаче Лондон твърди, че населението на анклава не иска да се връща под управлението на Испания. На референдума през 2002 година 98 процента от гибралтарците са се изказали за запазване на британското управление.
В Гибралтар живеят около 29 хиляди души. Според една легенда британското управление върху територията ще се запази, докато там живее макар и един магот – единствената маймуна, живееща на свобода в Европа.
Добави Коментар