След протеста: Бургас търси спасение за летището си с петиция до държавния връх
Петиция за спасяването на летище Бургас – стратегически обект с ключово значение за целия Югоизточен регион набира скорост в социалните мрежи. (ВИЖТЕ ТУК) Инициативата е на Гражданско обединение "Бургазлии", които само преди дни организираха протест пред Областна администрация под мотото „Да спасим Летище Бургас – икономиката на региона зависи от него!“
Стартиралата петиция съдържа конкретни искания към държавните институции, сред които ангажимент за целогодишна експлоатация на летището, привличане на повече авиокомпании чрез преразглеждане на летните такси и гарантиране на пълна отчетност по отношение на концесионните задължения.
Организаторите настояват за незабавна реакция и вече подготвят официални искания за срещи с президента Румен Радев, министър-председателя Росен Желязков и транспортния министър Гроздан Караджов.
Гражданското обединение алармира, че планираното затваряне на летището за шест месеца през есента на 2025 г. заради ремонт, ще има още по-драматични последици от тези, които вече се усетиха след последното му временно спиране през зимата.
Загуби за туристическия сектор, спад на заетостта, блокиране на логистичните и бизнес процеси – всичко това е част от цената, която Бургас вече започва да плаща, категорични са от ГО "Бургазлии".
Време е държавата да се събуди! Бургас се вдигна на протест за летището
„Летище Бургас не е просто обект – то е жизненоважна артерия за целия регион. Всеки месец, в който той не функционира, нормално реже възможности, приходи и работни места. Не можем да позволим да се третира като сезонна спирка. Искаме ясна стратегия, прозрачност и национален ангажимент“, заявяват от обединението.
В петицията са формулирани три основни приоритета:
Възстановяване на целогодишната дейност – летището трябва да работи постоянно, с редовни пътнически линии и дългосрочен план за развитие;
Коригиране на летните такси – за да се върнат нискотарифните и чартърни авиокомпании и за да се достигнат нивата на пътникопоток от 2018 г . ;– за да се върнат нискотарифните и чартърни авиокомпании и да се достигне нивата на пътника от 2018 г.;
Пълна отчетност и прозрачност – обществото има право да знае какво се случва с концесията, каквито са реалните инвестиции и дали се спазват поетите ангажименти.
Гражданското обединение е категорично, че ще отстоява тази кауза докрай и ще потърси съдействие от всички ключови държави в държавата. Според тях мълчанието и бездействието по темата за Летище Бургас са недопустими, защото засегнат не само транспорта, но и бъдещето на целия регион.
„Това е битка за икономическото оцеляване на Бургас и Югоизточна България. Търсим съюзници в президентската институция, в Министерския съвет, в Министерството на транспорта – защото проблемът е национален, а не само регионален“, подчертават от инициативата.