Бюджет 2025: Бургас залага на стабилност, инвестиции и сигурност
В Бургас снощи се проведе обществено обсъждане на проекта за бюджет на Общината за 2025 година – стратегически документ, който очертава ключовите приоритети и визията за развитието на града. Разискването привлече широк интерес и събра представители на местната власт, политически лидери от региона и активни граждани в открит и конструктивен диалог за бъдещето на Бургас.
На обсъждането присъстваха кметът Димитър Николов, председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, общински съветници, представители на политически сили и изявени общественици.
Макрорамката на бюджета за 2025 година възлиза на внушителните 563 милиона лева. Финансирането е осигурено от различни източници: обща субсидия и собствени приходи по делегирани от държавата дейности – 262 510 655 лева; изцяло общински приходи – 198 026 556 лева; преходен остатък от предходни години – 32 565 093 лева; и индикативен годишен разчет по сметките за средства от Европейския съюз – 70 000 000 лева.
Ядрото на бюджета за 2025 г. е амбициозната Капиталова програма на Община Бургас, която включва над 100 инициативи и инвестиционни проекти в различни сфери – транспорт, образование, социална политика, спорт, екология и култура. Програмата е насочена към дългосрочно подобряване на градската среда и качеството на живот.
Рекорден бюджет и над 100 проекта: Ето какво планира Община Бургас през 2025 г.
„Бюджетът ни за 2025 година е балансиран, консервативен и устойчив. Това са трите основни принципа, които ни водиха при неговото изготвяне“, заяви кметът Димитър Николов в началото на обсъждането. Той поясни, че балансът е постигнат благодарение на отговорното разпределение на ресурсите между стотиците дейности, за които отговаря Общината.
Консервативният подход остава водеща линия – доказал се като ефективен механизъм за защита на общинските финанси в условията на кризи и несигурност.
„Лично аз съм особено взискателен, когато става въпрос за разходната част. Причината е проста – преживяхме големи сътресения. Ковид пандемията беше ясен урок! Ако тогава не бяхме заложили консервативен бюджет, Община Бургас нямаше да има нито лев резерв, с който да покрие осем месеца плащания със собствени средства. Докато други общини гасиха уличното осветление и спираха светофари, ние запазихме ритъма и сигурността в града. Това е силата на устойчивия модел.“, каза Димитър Николов.
Кметът подчерта, че голяма част от заложените средства ще отидат за продължаване на вече започнати дейности – ремонти, инфраструктурни проекти, строителни инициативи, които ще надграждат постигнатото през предходни години.
„В условията на политическа нестабилност е жизненоважно да осигурим непрекъснатост на услугите и нормалното функциониране на града“, добави той.
Едно от най-сериозните предизвикателства, пред които е изправена Общината, е късното приемане на републиканския бюджет. Това създава сериозен времеви натиск – Бургас разполага с едва шест месеца, за да реализира дейности, планирани за цялата година.
„Очаква ни изключително интензивна работа. Благодаря на колегите от администрацията, които вече са мобилизирани. Предстои голямо усилие, но съм уверен, че ще се справим“, категоричен беше Николов.
Той подчерта, че Сметната палата е извършила задълбочена проверка на работата на Община Бургас за 2024 година, като резултатите са напълно изрядни. Финансовата оценка, дадена от независима кредитна агенция, е потвърдила стабилността на общинските финанси – оценка, по-добра от средната за страната.
В заключението се казва: „Община Бургас се характеризира с висока стабилност и много добра кредитоспособност – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.“
През 2024 г. Бургас приключва без нито едно просрочено задължение. „Няма нито една строителна компания, социална услуга, неправителствена организация, пенсионерски клуб или културен център, който да не е получил навреме това, което му се полага. Това е резултат от стриктната ни финансова дисциплина“, отбеляза кметът.
Община Бургас продължава да обслужва задълженията си по дълга редовно и отговорно. Делът на дълга спрямо собствените приходи е намалял с 8%. „Законът за публичните финанси ни позволява да имаме дълг до 15% от собствените ни приходи. Ние сме на едва 2,96%. Това означава, че имаме пет пъти по-голям капацитет за нови заеми, но не го използваме. Предпочитаме устойчивост пред излишен риск.“
Събираемостта на собствените приходи за 2024 г. е забележителна – 109%. Благодарение на активната работа на местната данъчна служба са събрани и значителни суми от задължения от предишни години. Изпълнението на планираните собствени приходи достига 97% – едно от най-високите постижения в страната.
Кметът Димитър Николов обърна внимание, че местните данъци, платени от гражданите на Бургас, възлизат на 65 милиона лева, което е едва 12% от общата рамка на бюджета. Останалите средства постъпват от държавно делегирани дейности, европейски програми, както и от допълнителни услуги и дейности на общинските търговски дружества.
Вижте запис от общественото обсъждане.
Сменете си името и фaмилиятa от...., че.....нa Педро Вaрелa!
Много други съименици ви нa рaзлични възрaсти в мaндaтите ви сa зaехa гробни местa в рaзлични гробищa. Звънни нa Семир- поемa и лечения кaто си плaтиш в пъти нaд нормaлните цени нa услуги, може и дa те уморят...
Ще го изберат и пак ще се откаже и пак ще работи за Бургас.
Кой друг кмет ще вземa дистaнционни неорисъствени учaстия и по и в клaсните стaи, където се провеждaт курсове зa обучения нa възрaстни, повечето от които специaлисти с обрaзовaние нaд средно обрaзовaние и трудови и осигурителни стaжове по специaлностите нaд 15години?...
Не се вижда постигне на висок обществен резултат.
Администрацията осъществява своята дейност в интерес на обществото и в съответствие с Конституцията и с другите нормативни актове.
Прави впечатление, че почти липсват експерти в този общински съвет,а само политически хрантутници,някои без един работен ден през живота си.