Нови измерения на търговската война! Китай удари САЩ със 125 процента мито и се заговори за капитулация
Търговската война между Съединените щати и Китай доби нови измерения. Пекин увеличи митата върху американския внос до 125%, след като преди това Доналд Тръмп вдигна ставката за китайските стоки до 145 на сто, съобщава БНТ.
Темата за митата обсъдиха испанският премиер Педро Санчес и китайският президент Си Дзинпин в Пекин, откъдето призоваха за по-тясно сътрудничество между Европейския съюз и Китай.
В същото време от Данъчната фондация Tax Foundation, която е определяна като международен изследователски мозъчен тръст, базиран във Вашингтон, събираш данни относно данъчните политики на САЩ както на федерално, така и на щатско ниво, коментираха, че митата на Тръмп са самонанесен удар върху хегемонията на долара.
„Митата на Тръмпза „Деня на освобождението“ имаха за цел да смажат търговските дефицити и да насочат силата на САЩ, но вместо това може да ускорят дедоларизацията. ЕС (20%), Япония (24%) и Индия (26%) са настръхнали, докато Канада и Мексико (25%) гледат към нови търговски партньори като Китай. В геополитически план доверието в лидерството на САЩ намалява“, пише в доклада, цитиран от анализатора Юрий Иванов в неговия канал „Време напред“.
Според Tax Foundation вносът може да спадне с 800 милиарда долара през 2025 г., намалявайки търсенето на долари. Търговията с китайски юани нараства (с 14% от 2016 г.). Индексът на щатския долар се понижи с 4,7%тази година.
Инвеститорите, които държат $27 трилиона в дълг на САЩ, може да се противопоставят, тъй като доходността на 10-годишните облигации спадна до 4,027% (миналата седмица), намеквайки за криза на доверието. БРИКС, избягвайки заплахата от 100% мита на Тръмп, тласка търговията без долари – Русия-Китай вече е на 95%. IEEPA на Тръмп „извънредно“ очертава тарифите като суверенитет. Но като въоръжи търговията, той може да отстъпи геоикономическото си влияние на съперниците. Изглежда, че господството на долара е обречено и Тръмп подготвя възхода на Китай, коментираха от Tax Foundation.
В същото време икономист заговори по FoxNews за белия флаг. „Не искам това да кажа, защото съм патриот и американец, но Белият дом е този, който капитулира въз основа на това, което чувам и всичките ми източници“, обяви той.
„Китай притисна рязко Тръмп и го постави в ситуацията на губещ. БРИКС е икономическото обединение на Русия и Китай, като Пекин си създаде икономическа зона от държава, като е урегулирала всички тарифи. Сега Тръмп казва, че спира да води война с другите държави и ще се бори с Китай, но така създава ситуация, при която те ще продават стоките на азиатската страна“, коментира Юрий Иванов.
„За кратко време ще бъде създадена система от спекуланти и преподавачи, които да заобикалят спокойно митата. Китайците може да направят една фабрика във Виетнам за смяна на етикетите и стоките да влизат в САЩ като виетнамски“, обясни той.
„Тръмп не може да спре китайските стоки, а само пречи на купувачите да стигат до тях, но те ще минат по обиколен път и няма да се вдигне с повече от 10-15% цената“, каза още Иванов.
Междувременно обаче БНТ съобщи, че в района около Панамския канал ще бъдат разположени американски военни части съгласно споразумение, което е подписано от военните министри на страните.
В началото на мандата си Доналд Тръмп заяви целта си да върне контрола на САЩ над Панамския канал.
Китайско дружество контролира пристанища в двата края на канала, което е рисков фактор за сигурността по думите на Тръмп.