Цените на парното в Бургас не се очаква да бъдат променяни, заяви инж. Христин Илиев, директор на "Топлофикация Бургас"

Изпълнителният директор на "Топлофикация Бургас" инж. Христин Илиев призова да не се всява, каквато и да е било паника по повод предстоящата евентуална промяна в цените на топлинната енергия след 1 юли в страната.
"Всяка година до 31 март всяка топлофикация е длъжна да представи в КЕВР искане за евентуална промяна в цените на парното и топлата вода след 1 юли т.е. за следващия регулаторен период. Калкулациите винаги правим съгласно ценовия модел, даден от Регулатора ценови модел. Той не отразява желаната от топлофикация цена, а каква би била на база съотношението между приходите и разходите, като не се включва комбинираното производство. Разбира се в сметките са включени и предвидените разходи за инвестиции.“ обясни инж. Христин Илиев.
Според енергийният експерт фактори като недовзет приход вследствие на по-високата цена, на която са били длъжни да купуват природен газ и в пъти по-ниската, на която са осигурявали отопление и инфлацията нямат съществена роля в крайното ценообразуване. По думите му основното решение на КЕВР се взима, имайки предвид социалната роля на държавния регулатор.
От немалко години Топлофикация Бургас държи най – ниската цена на топлинна енергия за своите потребители благодарение на високоефективното производство и оптимизираните разходи.
По думите на директора на дружеството дори да има минимално повишение на цените на топлинната енергия за отопление и битово гореща вода в страната, осигуряването на топлина от топлофикация си остава най-евтиният и екологичен метод за гарантиране на топла вода у дома.
Инж. Христин Илиев посочи, че предстои да се проведе и обществено обсъждане за новите цени на отоплението и след това КЕВР ще вземе крайното си решение. Регулаторът ще го обяви в срок до 30 юни.
По думите на инж. Илиев КЕВР извършва корекции при стойностите на различни компоненти на цената с цел да се намери баланс като има предвид реалното желание на топлофикационните дружества, а не получените по формула цени в стремежа за гарантиране на достъпна услуга за потребителите.