Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

70% от учениците у нас отиват в университет

Ключови думи: университет, ученици

70% от учениците, завършили гимназия, продължават образованието си във висше учебно заведение, а близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това сочи проучване на реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, информират от МОН.

Изследването обхваща пет випуска зрелостници (2018–2023 г.) и показва, че завършилите професионално образование имат по-висока заетост в сравнение с учениците с профилирана подготовка.

Най-висока реализация на пазара на труда на петата година след дипломирането си имат възпитаниците на професионални паралелки в направленията „Техника“, „Информатика“ и „Стопанско управление и администрация“ – 75%. Следват ги завършилите „Социални услуги“ и „Опазване на околната среда“. Сред профилираните паралелки най-добри възможности за заетост предлага профил „Техника“ с 73%.

Най-добре платени са завършилите природоматематически профил
Учениците, избрали природоматематически профил, получават най-високи доходи. Пет години след завършването на гимназията средният им облагаем доход достига 2000 лева. След тях се нареждат завършилите професионално образование в сферата на „Информатика“ и учениците с профил „Чужди езици“.

Съществува значителна разлика в реализацията и доходите между завършилите средно образование и онези, които не са успели да се дипломират.

Недипломираните имат по-висока заетост веднага след напускане на училище, тъй като много от тях започват работа още като ученици. В дългосрочен план обаче заетостта им остава сравнително ниска – около 40%, докато при дипломираните тя продължава да нараства. Разликата в доходите е още по-драстична – на петата година след завършване дипломираните с устойчива заетост получават около три пъти по-високи заплати от тези, които не са успели да вземат диплома. Дори и временната заетост на завършилите носи с 60-80% по-високи доходи в сравнение с тази на недипломираните.

„Чужди езици“ и „Техника“ – най-популярните профили сред зрелостниците
През учебната 2022/2023 година над половината от дванадесетокласниците (56%) се обучават в петте най-масови професионални и профилирани направления. Най-популярният профил остава „Чужди езици“, следван от „Техника“. Близо една трета от учениците в 12. клас са записани в тези направления, но тенденциите при тях са различни – делът на „Чужди езици“ се е увеличил до 20% през 2022/2023 г. спрямо 18% пет години по-рано, докато „Техника“ е намалял от 15% на 12%.

Проучването показва още, че 20% от завършилите средно образование започват работа, без да продължат обучението си. Около 10% от дипломираните нямат информация за осигуряване – те не са регистрирани като безработни, нито записани във висше учебно заведение.

Изследването е проведено от Институт „Отворено общество“, отбелязват от МОН.

5
Коментара по темата
5.
I
05.04.2025 15:51:20
Браво бяла държава е това. Ето ви още един пример как и колко добре си живеете щото в Англия това го нямат а има разделения на хора които мразят усилено висшето образование.... пък и май са много тези които мразят каквото и да е....

Айде хъшовете да вадят статистиките да се мъчат и нещастно да се провалят опитвайки да преподредят съзнанието на хората
4.
стар мъдър старец
05.04.2025 15:10:13
Учи, за дън раотиш, чичувуту
3.
мъдър стар мъдрец
05.04.2025 13:30:12
учете, за да не работите!!!
2.
букаки
05.04.2025 10:32:25
такива са ми ясни. мързи ги да работят и искат още няколко години мама и тати да ги отглеждат и да си ходят по кафенца. всички продължили да учат за висше, които познавам, нито един не практикува това което е учил, дори ако ги питам какво са научили, и те не знаят.
1.
Бъгарин
05.04.2025 10:29:00
Вече не, най-добре са завършилите "Магнаурската школа" в Симеоново.
  Добави Коментар
Годеникът я изостави, защото разбра, че е гей Оказва се, че Ивайло изобщо не е подозирал за подвизите на блондинката с Тоника в кулинарното риалити Беше една от най-големите звезди в България преди 20-ина години, днес почти никой не я разпознава Галка избяга в чужбина и промени визията си
Той е дървен философ, но добре, че има богата жена, която да го води по скъпи екскурзии Снимките, споделени от тв водещата, излъчват романтика и хармония, съпрузите изглеждат влюбени и щастливи Прагът за регистрация по Закона за ДДС вече е 100 000 лв. Следва да се има предвид, че посоченият праг е приложим при определяне на облагаемия оборот както за целите на задължителната регистрация по закона, така и в случаите на дерегистрация
Цените по Черноморието тръгнаха рязко нагоре - подгответе минимум 500 евро на човек за седмица Немски туристи водят вълната от чужденци това лято Шок за туристическия бранш - няма хора за работа Сред причините за липса на работници са несигурността на работата, както и неудовлетворяващо заплащане
Броят на жертвите на земетресението в Мианмар достигна 3471 Над 4671 са ранените, а 214 души са обявени за изчезнали Идеи за бързо и ефективно почистване и декориране на дома за Великден
Петата неделя на Великия пост е днес, кои светци почитаме Имен ден празнуват всички с име, което означава „пазител на мира“ 47 ранени при автобусна катастрофа в Япония След инцидента за кратко са били затворени за движение пътища в района.
Вицепремиерът Атанас Зафиров: Животът на това правителство ще бъде 4-годишен Той определи вота на недоверието като „абсурден“ и подчертава, че липсата на алтернатива във външната политика е основната причина за липсата на подкрепа към него Ужасна сметка в „Живот на кантар“: Ядем по 3 кг скрита захар на месец Всеки трябвало да чете етикетите на продуктите, за да е наясно с хранителния състав