Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Хаос в аптеките заради новите правила, пациенти ще чакат и за одобрение от НЗОК

Процесът с потвърждаването трябва да отнеме секунди, но според инженери е напълно възможно при натоварване на системите, да отнема и до пет минути за рецепта, каза Пенка Минева
Ключови думи: Пенка Минева, НЗОК, рецепти, аптеки, Константин Попов, фармацевт, лекарства

От днес влиза в сила анекс към Националния рамков договор с НЗОК, който прецизира правилата за изписване и отпускане на лекарства с цел намаляване на грешно издадени рецепти. От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите (ИКМФ) обаче предупреждават, че въпреки положителния ефект от повишения контрол, новите процеси създават реален риск от забавяне на обслужването в аптеките.

„С добавянето на предварително одобрение се въвежда изискване за одобрение на рецептата чрез системата на НЗИС, както и за потвърждение на изпълнение от страна на аптеката. Притесненията ни са, че това ще удължи значително времето за обслужване на всеки пациент“, коментира секретарят на ИКМФ Константин Попов.

„Сега механизмът се усложнява с още няколко допълнителни стъпки. Чрез софтуера на аптеката се изпраща запитване към Националната здравноинформационна система (НЗИС), оттам информацията отива към НЗОК, която трябва да даде одобрение или отказ. След това този отговор се връща обратно до аптеката. На теория процесът трябва да отнеме секунди, но според софтуерни инженери е напълно възможно в определени моменти, особено при натоварване на системите, да отнема и до пет минути за една рецепта. Това е притеснително, особено когато се обслужват пациенти с повече от една рецепта.“, коментира магистър-фармацевтът и член на ИКМФ от Пазарджик Пенка Минева.

Фармацевтите подчертават, че въпреки опитите за оптимизация, месечните проблеми с НЗИС продължават, а новото натоварване допълнително усложнява работата им.

Положителна стъпка според тях е фактът, че няма да се допуска „сваляне“ на рецепти, което означава, че няма да има незаплатени случаи и финансови загуби за аптеките. Но основната тревога остава – новите технически изисквания, въведени без реална оценка на капацитета на системите, могат да влошат достъпа до лечение.

ИКМФ настоява за мониторинг на въздействието на новите правила с оглед избягване на хаос и неудобство за пациентите.
 

6
Коментара по темата
6.
Галина Иванова
03.04.2025 13:00:19
А тези които живеят по селата и нямат аптека,а личния лекар идва един,два пъти на месец,през другото време е в града, те какво ще правят.На мен ми отнема поне два дни да получа рецепта,да си взема лекарствата ( ако лекаря не е объркал кода),а сега и да чакам разрешение и от касата,пълни глупости.Не стига че си болен, а и на това на което имаш право да не можеш да получиш с намаление.И без това повечето лекарства си ги купувам без отстъпка и ми спестява чакане и нерви.
5.
brom
02.04.2025 12:39:40
Как няма да е леш здравеопазването като всичко се краде. Лекари работят в две различни отделения на една и съща болница в едно и също работно време и взимат по две заплати. Фармацевти правят опаковки лекарства от по 28 броя, защото не знаят, че месеца е с 30 или 31 дни. Лекари въртят далавери с формацевти като изписват на болните скъпи, но неефективни лекарства и в замяна отиват на скъпи почивки безплатно. Всичко тъне в корупция, агресия и простотия. Пък на Общината здравеопазването и младите лекари й били приоритет. Хайде бе! Разправяй го на шапката ми! Затова е пълно с пенсионери по болниците. Ще работят още поне по 100 години. Пък младите да си търсят работа в чужбина.
4.
10 милиарда и здравеопазването е леш
02.04.2025 07:38:08
Тогава трябва да направят кът сус столове
3.
Вай
02.04.2025 07:37:41
Mи досега,нали уж бе тъй!!!
2.
Пациентите
01.04.2025 22:48:18
А пациентите,тях някой пита ли ги боли ли ги нещо,чака ли им се , нагоре надолу до личния,до не знам си къде . Когато човек е болен и има нужда от лечение и спокойствие трябва да се бори с администрацията на някакви службички и да доказва че е болен .Тъжна картина,не знам накъде отива този свят.Имаше един филм в който на събрание в древен Рим при повдигнат въпрос за бедните отговора беше красноречив
1.
АйТи
01.04.2025 22:25:11
Грамотно направен софтуер няма да има забавяне. Въпросът е , че много неграмотници се правят на софтуерни спецове и осраха репутацията на професията.
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд