Сауната е изключително мощен инструмент за поддържане на сърдечно-съдовото здраве
Във високотехнологичният комплекс Therma Numera продължават да работят върху разкодирането на формулата за дълголетие. Един от основните им ходове в тази посока е привличането на медицински специалисти от България и Европа. Сред тях е водещият кардиолог и ангиолог доц. Светлин Цонев. Той е с над 15 години опит, автор на множество научни публикации, а експертизата му в областта е призната от колеги и пациенти.
Пред Флагман.бг доц. Цонев изтъкна големите ползи за сърдечно-съдовото здраве при ползването на сауна.
- Доц. Цонев, какво бихте препоръчали на хора, които искат да интегрират сауната в своя здравословен режим?
- Сауната може да бъде изключително мощен инструмент за поддържане на здравето на сърцето, когато се използва правилно. Препоръчвам на хора с контролирана хипертония, метаболитен синдром, хроничен стрес и дори на спортисти, които искат да подобрят сърдечно-съдовата си издръжливост .
В Therma Numera разполагаме с най-високотехнологичните сауни KLAFS , които осигуряват прецизен контрол на температурата, и чистота на въздуха , за да осигурят оптимална здравословна среда.
- Напоследък се говори за ползите от сауната върху сърдечно-съдовата система. Какво казва науката по този въпрос?
- Действително научните изследвания през последните две десетилетия потвърждават, че редовното посещение на сауна може да има изключително положително въздействие върху сърдечно-съдовото здраве. Сауната подпомага кръвообращението, подпомага съдовата еластичност и дори може да намали риска от инфаркт и инсулт. Всичко това обаче, трябва да се осъществява след комплексен медицински преглед и под стриктно проследяване от специалист.
- Как точно сауната влияе на сърцето и кръвоносните съдове?
- Когато тялото се изложи на висока температура 80-100°C се задействат няколко физиологични процеса: съдоразширяване /Вазодилатацията и подобреното кръвообращение – Повишената температура кара кръвоносните съдове да се разшириряват(вазодилатацията), което увеличава притока на кръвта и подобрява доставката на кислород към тъканите. Намаляване на кръвното налягане – Изследванията показват, че посещение на сауна 1-2 пъти седмично намалява риска от развитие на хипертония с до 46% при здрави лица. Увеличаване на сърдечната честота – при престой в сауната 10-15 мин сърдечната честота може да се повиши до 120-150 удара в минута, което наподобява ефекта при умерено кардио натоварване, като бързо ходене или лек джогинг Топлинният стрес активира парасимпатиковата нервна система, което води до намаляване на нивата на стресовия хормон кортизол, а това има дългосрочно защитно действие върху сърцето.
- Казахте, че сауната може да намали риска от инфаркт. Има ли научни доказателствата за това?
- Да, има множество клинични изследвания при клинично здрави лица, които показват пряка връзка между редовната употреба на сауна и намаляването на риска от сърдечно-съдови заболявания 4-7 сауна сесии седмично намалява риска от сърдечно-съдови заболявания с 50%.2-3 сесии в сауната седмично намаляват риска с 24%. Тези данни ясно показват, че сауната не е просто средство за релаксация, а мощен инструмент за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания.
- Какво е действието на сауната върху пациентите със сърдечни заболявания?
- Внимателното използване на сауната може да бъде изключително полезно дори за пациенти със сърдечна недостатъчност, стига да се прави под лекарски контрол и след първоначална медицинска оценка. Сауната подпомага перфузията на миокарда (кръвоснабдяването на сърдечния мускул), като намалява натоварването на сърцето и допринася за неговата ефективност. Важно е обаче хората със сериозни сърдечни заболявания да се консултират със своя кардиолог преди да започнат редовни посещения в сауната и на тази база да се изготви индивидуална пограма, която да е съобразена със състоянието на всеки пациент.
- Какви са най-добрите практики за използване на сауната с цел подобряване на сърдечното здраве?
- За да извлечете максимални ползи за сърдечно-съдовата система при здрави лица, е важно да има няколко основни правила: Най-добрият ефект се наблюдава при 1-2 посещения седмично , като препоръчвам честота от 4-7 сесии на седмица. Оптималната дейност на една сесия е 5-12 минути , като е важно да се следи индивидуалната поносимост. Температура: 80-100°C е стандартна за финландската сауна, но за начинаещи е препоръчително да се започне с по-ниска температура (60-70°C).
Изключително важна е хидратацията! Аз препоръчвам да се консумира поне 500 милилитра вода преди и след сауната, за да се предотврати дехидратация.
Препоръчително е редуването на сауна със студен басейн или ледена баня, което допълнително стимулира кръвоносната система и помага на адаптивните механизми на организма.
Избягване на алкохола: Алкохолът увеличава риска от хипотония и може да натовари сърдечно-съдовата система, затова е добре да се избегне преди сауна.
Всички тези препоръки са за първична профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. За хора с вече известно заболяване (артериална хипертония, захарен диабет, след инсулт или инфаркт) се изготвя индивидуална програма, която се осъществява под лекарски надзор.