Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Безмилостен вирус заплашва домашните котенца

Ключови думи: котешка чума, ваксинация, домашни любимци

Вирусът на котешка панлевкопения, познат още като котешка чума, е една от най-опасните инфекции, които засягат домашните котки – особено котенцата, неваксинираните животни и бременните. Това е силно заразно заболяване, което се предава лесно, но за съжаление често се открива късно, когато лечението вече е затруднено.

Панлевкопенията атакува най-бързо делящите се клетки в тялото – тези в костния мозък, червата и кожата. Вирусът унищожава белите кръвни клетки, които са основният щит на имунната система, правейки животното беззащитно срещу вторични бактериални инфекции. В резултат се развиват тежки симптоми като повръщане, диария, дехидратация и загуба на апетит, а при липса на адекватна медицинска намеса – и фатален изход.

Това, което прави котешката чума още по-страшна, е нейното невероятно упорито оцеляване в околната среда. Вирусът може да живее с месеци, дори години, върху обувки, тоалетни, купи, килими и други повърхности – и то при най-разнообразни температури. Нито студ, нито стандартни дезинфектанти го унищожават напълно.

Инфекцията се предава през устата или носа, като симптомите се развиват между втория и седмия ден след контакт с вируса. Най-застрашени са малките котенца, възрастните или имунно потиснати животни и, разбира се, тези, които не са ваксинирани.

Най-сигурният начин за защита? Ваксинацията. Котенцата трябва да получат първата си ваксина между 6 и 8 седмична възраст, последвана от задължителните реваксинации. Добрата хигиена и редовната дезинфекция на предметите, с които котката влиза в контакт, също са от ключово значение. Ако осиновявате нова котка, важно е тя да премине през карантинен период, за да се избегне евентуалното разпространение на вируса към другите ви любимци.

Панлевкопенията е безмилостна, но с правилни грижи и отговорно отношение може да бъде предотвратена.

2
Коментара по темата
2.
Вай
28.03.2025 16:42:32
Отг.Третират го със спермалин!!!
1.
pasat
28.03.2025 12:14:52
а котянцито на авторката с какво го третират?
  Добави Коментар
Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели