Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

До една година ще санират 1000 блока, обеща зам.-министър

Ключови думи: Саниране, Дора Янкова, новини, Флагман, Бургас, програма за саниране, план за възстановяване

Вторият етап от санирането по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) ще се изпълни. Това съобщи зам.-регионалният министър Дора Янкова (БСП) по време на събитие в София. Ресорното ведомство е изпратило писма до всички общини в страната, които да мобилизират и завършат течащи обществени поръчки за избор на изпълнители.

От местните власти се очаква да уведомят собствениците за промяната, тъй като те трябва да осигурят 20-процентовото съфинансиране, пише economic.bg. Припомняме, че преди седмици вицепремиерът Томислав Дончев представи няколко списъка с проекти, финансирани в ПВУ.

И вторият етап беше включен в т.нар. списък на рискови проекти, за които не е ясно дали ще бъдат реализирани навреме – срокът за приключване на проектите е август 2026 г. В ПВУ бяха заложени почти 1.4 млрд. лв. за саниране. Мярката бе разделена на два етапа – първият със 100% безвъзмездно финансиране, а при втория – с 80% грант. Останалите 20% трябваше да бъдат осигурени от собствениците, тъй като тенденцията в ЕС е такава. Първият етап премина с големи скандали, тъй като предложенията надскочиха в пъти предвидения ресурс. По този етап бяха одобрени 756 блока. В резервен списък останаха над 2100 проекта, но средствата не достигнаха за тях. Това разбуни духовете сред кметовете на общини и се повдигна въпросът за оценката на проектите.

Вторият етап с 80-процентовия грант стартира през юни 2023 г., но срокът за кандидатстване бе удължаван на няколко пъти заради слабия интерес. През август 2024 г. стана ясно, че са одобрени 282 многофамилни жилищни сгради, които ще бъдат санирани с над 138 млн. лв. с ДДС. Останалите 20%, или малко над 29 млн. лв. останаха за сметка на собствениците на одобрените блокове.

Самият ресорен министър Иван Иванов обаче съобщи в края на февруари, че санирането е в риск, но успокои, че проектите, класирани по втория етап, ще получат средства от Националната програма с бюджет от 2.5 млрд. лв.

Тогава Иванов коментира, че ресорното министерство работи скоростно, за да подсигури първия етап на програмата, а вторият - категорично няма как да се случи. Последва объркване, а граждани и общини не знаеха кога и с какви средства ще бъдат финансирани въпросните многофамилни жилищни сгради от втория етап по ПВУ. Управителите на етажни собственици се оплакаха, че вече са теглили заеми, за да подсигурят съфинансирането и нямат яснота какво ще правят. Явно сега обаче позицията на МРРБ е друга.

Зам.-министър Дора Янкова, чието назначение бе съобщено в сряда от правителствената пресслужба, даде ясно да се разбере, че и тези 282 блока от втория етап на програмата ще се санират със средства по ПВУ. По думите й в министерството тече подписване на оставащи около 114 споразумения с общините. В активен диалог сме с тях (бел.р. - общините), за да си приключат обществените поръчки за изпълнители и да почне строителство", заяви Янкова.

Тя коментира, че вече има приключили поръчки за избор на изпълнители по втория етап - в Свищов, Плевен и др. Там блоковете ще започнат да се обновяват до месец-два. Нагласата на зам-министър Янкова е всички над 1000 блока, класирани в първия и втория етап, да бъдат санирани до края на март-април 2026 г., за да може да се осигури приемането на блоковете, да се направи одит и да се отчетат енергийните сертификати, а министерството да създаде организация да се отчете в цялост изпълнението. По отношение на втория етап се получи шум в системата", коментира Янкова. Всъщност ресорният министър успокояваше, че блоковете от втория етап ще се санират със средствата от Националната програма за саниране, по която е определен бюджет от 2.5 млрд. лв. до 2029 г. За 2025 г. са предвидени 50 млн. лв. По думите на Янкова са изпратени писма до всички общини, че е добре сега да се възползваме от ресурса по ПВУ.

Въпреки че намерението е добро, не е ясно дали ще може да се реализира на практика, тъй като крайният срок за усвояване на средствата по ПВУ е август, 2026 г. Още по-нереалистично изглежда за изпълнение желанието на МРРБ да спаси средствата, ако се вземе предвид и срокът, коментиран от Янкова - приключване на санирането до април 2026 г., за да може след това да има достатъчно време за отчетност и документация. Националната програма за саниране.

Зам.-министър Янкова коментира, че е добре да има разписана Пътна карта за санирането като държавна политика.

За момента правилата на Националната програма за саниране, която залегна и в Бюджет 2025 г., все още не са разписани. На въпрос дали и по нея ще се отпуска 100-процентов грант - нещо, което е критикувано от експерти, тъй като парите не успяват да стигнат до нуждаещи се - Янкова отговори, че засега такова е политическото решение." Все още не е ясно дали с парите по въпросната държавна програма ще бъдат финансирани останалите под чертата блокове, които са кандидатствали по ПВУ. Не е ясно и дали ще могат да кандидатстват напълно нови проекти. Въздържам се от коментар, за "да не подвеждаме хората", заяви зам-регионалният министър.

На практика ще се реализира т.нар. втора фаза от националната програма за енергийно обновяване, която се изпълняваше преди няколко години. Припомняме, че нейната стойност бе 2 млрд. лв. и тогава бяха санирани едва около 2 хил. блока, а в последствие регулаторите установиха злоупотреби, картелиране на фирми изпълнители, занижен контрол и лошо качество при извършваните дейности в някои градове.

Предвиденият ресурс за периода 2025 – 2029 г. е 2.5 млрд. лв. За тази година са заложени едва 50 млн. лв., за 2026 г. – 200 млн. лв., за 2027 г. – 800 млн. лв., за 2028 г. – 800 млн. лв. и за 2029 г. – 650 млн. лв. Парите ще се осигурят поетапно според напредъка при реализацията на програмата. Засега обаче критериите за кандидатстване и оценка не са ясни.

Отново Българската банка за развитие (ББР), както беше с националната програма от 2015 г., ще има главна роля, тъй като тя ще тегли държавен заем, ще сключва споразумения с кметове на общини. Те ще правят обществените поръчки за избор на изпълнители. След това ББР ще отпуска заем на общината, а когато блокът е напълно саниран, държавата ще връща парите на ББР.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели