Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Все повече чужденци проявяват интерес да се обучават в Бургаския държавен университет

Въпреки че Медицинският факултет в БДУ "Проф. д-р Асен Златаров" е най-младият в страната, имаме най-голям брой студенти от АСМБ, които ще ходят на такива обмени в чужбина, каза ректорът на ВУЗ-а
Ключови думи: бургаски държавен университет, университет проф. д-р асен златаров, интервю, бургас, проф. д-р христо бозов, ректор, интерес, чуждестранни студенти

Проф. Христо Бозов е със специалности по анестезиология и реанимация и по военна токсикология, с придобити специализации в САЩ и Белгия. Работил е като лекар на подводница във ВМС. Управлявал е бившата Военноморска болница във Варна.

От 2004 г. заема академичната длъжност „доцент“, а от 2015 г. – „професор“. В същата година става и ръководител Катедра по анестезиология, морска и интензивна медицина към ВМА. 5 години проф. Бозов е зам.-кмет по здравеопазване и социални дейности на Община Варна.

Два пъти е удостояван с държавни награди: Нагръден знак „За вярна служба под знамената“ – 3-та степен през 1998 г. и 1-ва степен през 2008 г. Проф. Бозов е председател на Българското научно дружество по обществено здраве.

Бургазлии го познават като успешен мениджър на Комплексен онкологичен център – Бургас и ректор на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

- Проф. Бозов, през последната учебна година Бургаският държавен университет отвори вратите си за обучение на още чуждестранни студенти. Може ли да уточните колко са те,  от къде идват?

- За втори пореден път в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ бе осъществен прием на чуждестранни студенти за обучение на английски език в специалност „Медицина“. За целта в университетския компютърен и комуникационен център се поддържат платформи за кандидатстване и провеждане на изпити онлайн. Проведени бяха онлайн изпити по биология и химия на английски по предварително утвърден график. Приети бяха 57 чуждестранни студенти и 7 с двойно гражданство – българско и турско, българско и американско, българско и канадско, българско и френско и българско и сирийско. Приемът бе поредната стъпка в утвърждаване на университета на национално и международно ниво.

Приетите ни чуждестранни студенти през изминалата година са от Великобритания, Ирландия, Пакистан, Германия, Дания, Ирак, Швеция, Индия, Италия, Мароко, Непал, Норвегия, САЩ, Северна Македония, Сирия, Франция, Канада и Турция.

- Явно тенденцията е все повече чужденци да се обучават в БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“. Откъде очаквате да проявят интерес към университета през следващата учебна година?

- Най-големият интерес към нашия университет е от Обединеното кралство. От там са и около 60% от нашите студенти, но ние искаме да разширим приема и от други държави. За сега, студентите ни са  от четири континента и 20 страни, но интерес проявяват и млади хора от Индия. През изминалата седмица, заедно с проф. Стоянка Петкова, която е директор на дирекция „Международно и национално сътрудничество и връзки с обществеността“ посетихме щата Керала в Индия.

Там се срещнахме с представители на елитни индийски училища, които проявяват интерес да се обучават в нашия университет. Представихме им възможностите за кандидатстване във всички специалности, които предлагаме, като предизвикахме огромен интерес у тях. Следващото място, което посетихме, беше град Хайдеарбат в съседен щат, който е с около 15 млн. население. От там определено също имаше интерес и желание да изпращат за обучение при нас индийски студенти. Те се насочиха основно към специалностите „Медицина“ и „Медицинска сестра“, но ние представихме и някои от техническите специалности и тези от природните науки. Към тях също беше проявен интерес, но най-вече към специалностите, свързани с химия.

- Предвижда ли университетското ръководство да разшири броя на специалностите, в които обучението ще се води на английски език? 

- Работим в тази посока и като цяло тенденцията в университета ще бъде да се наемат преподаватели, които да владеят ниво на английски език B2. Отделно организираме и курсове в нашия университет за щатните ни преподаватели. През предстоящата учебна година ще увеличим преподавателския състав с около 150 човека и със сегашните 370 ще имаме над 500 човека академичен екип. Правим това с цел увеличаване броя на чуждестранните студенти, защото това е тенденция, която ще се засилва в следващите години от гледна точка на високото качество на обучение в нашия университет. 

Новите специалности, в които ще обучаваме студенти на английски език, са „Химично инженерство“ и „Компютърни системи и технологии“, като работим много активно по още една специалност, а именно „Изкуствен интелект“. 

По отношение на обучението на медицински сестри предвиждаме да направим подготвителен курс по български език за 1 година, който ще е тясно специализиран в терминологията, необходима за полагане на кандидат-студентски изпит. В него те 6 месеца ще учат езика и 6 месеца ще учат специфични медицински термини. След като започнат своето обучение, ще могат да контактуват с пациентите и да работят след завършването си в нашите болници, тъй като знаем, че недостигът на медицински сестри е огромен.

- Как преценявате потенциала на различните форми за международното сътрудничество за активизиране на интереса към вашия университет?

- Считам, че потенциалът е огромен. В програмата „Еразъм+“ се дава възможност на студенти от нашия университет да се обучават в чужбина, както и на чуждестранни студенти да се обучават при нас. Същото важи и за преподавателите. Ние ги изпращаме да преподават извън България и респективно чуждестранни преподаватели идват в Бургаския държавен университет, което е изключително модерна форма на обучение. Освен това, по линия на Асоциацията на студентите медици в Бургас, тази година ще изпратим 20 студента на летен стаж в чужбина, съответно 20 студента от чужди държави ще дойдат за 1 месец на практика в бургаските болници. За наша радост, въпреки че Медицинският факултет в нашия университет е най-младият в страната, имаме най-голям брой студенти от Асоциацията на студентите медици в България, които ще ходят на такива обмени в чужбина.

Бик уби мъж в кравеферма Работникът е получил сериозни наранявания Астробомба за 2025 - от коя зодия да се пазим и кой ще бъде най-отмъстителен? Коя зодия ще донесе най-много неприятности
17-годишен нацист уби родителите си, за да открадне пари за атентат срещу Тръмп Той е свързан с екстремистката група "Орденът на деветте ангела", чийто идол е Хитлер Какво жилище заслужава всяка зодия Какъв е подходящият за нас дом според зодиакалния знак
Тези пет зодии са любимци на съдбата през април Вселената дава шанс за ново начало на Телец, Лъв, Скорпион, Козирог и Риби Шофьорската книжка става дигитална в Европа до 5 години Очаква се гласуване на промените и от Европарламента
Голяма трагедия в България Работник почина след нападение от бик Почина нобелов лауреат Писателят е издъхнал в перуанската столица Лима, където живееше от няколко месеца, далеч от обществения живот
Престанете да му се молите! Зрители на Капките се ядосаха на Зуека  Спечели 15 хил. лева от "Срам" Получи финансиране от НФК
Намушкаха чужденец с нож в София Заподозреният също е иностранец От студентка в УНСС до кралица на Инстаграм – как Алекс промени всичко Бомби 2.0: Алекс Богданска с по-голям бюст и още по-смели мечти