Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Дойче веле: През 2134 година изчезва и последният българин

По дял на населението на възраст над 65 години България е сред най-силно застарелите страни-членки на Европейския съюз
Ключови думи: демографска криза, пенсионери

През 2050 година българите ще са не повече от 5 милиона, а през 2134-та ще е изчезнал и последният българин - зловещ сценарий, който обаче, уви, е съвсем реален. Българската нация се топи със застрашителни темпове, пише в свой анализ за ситуацията в страната ни Дойче веле.

Немската медия акцентира върху два основни фактора, които поставят под въпрос оцеляването на българската нация. Според Дойче веле това са отрицателният естествен прираст и масовата емиграция.

По дял на населението на възраст над 65 години България е сред най-силно застарелите страни-членки на Европейския съюз - редом с Италия, Германия и Гърция, допълва изданието. Германия и България си приличат и по дела на децата до 15 години, който и в двете държави е едва 14%.

"Заради високия дял на ромското си население Сливенска област е единственият български регион, който може да се мери с най-младата държава в ЕС - Ирландия. Застрашително застаряват Северозападна България, Краището и Странджа, където делът на пенсионерите отдавна е надхвърлил една четвърт, а в отделни общини представлява дори над 60 процента от населението. И още една тревожна цифра: съотношението между българите, излизащи в пенсия, и младите хора, които ги заместват, е 100 на 68. А това означава непреодолими проблеми за пенсионната система", посочва медията.

Дойче веле посочва още, че след известно колебание през последните 10 години раждаемостта в България отново бележи спад.

"Понастоящем тя е на равнището на най-малобройното българско поколение, което се роди през „Виденовата” 1997 година. Една българска майка ражда средно 1.5 деца - при минимум 2.1 деца, необходими за възпроизвеждането на нацията. В Европейския съюз по-ниска раждаемост имат само Унгария, Латвия и Германия. Близо 60 на сто от българчетата се раждат в т. нар. съжителства - бракът явно вече не е на мода. Измежду поне 120 стратегии, приети от българските правителства през последните 20 години, има - естествено - и демографска стратегия. Но подобно на повечето останали стратегии и тя си остава единствено „книжен тигър” - нито допринася за стимулиране на раждаемостта, нито насърчава майчинството. Към това трябва да прибавим и потресаващата статистика за захвърляните новородени, както и позорният „износ” на бебета в чужбина", пише Дойче веле.

Изданието информира и за поредния черен рекорд с детската смъртност.

"Само Румъния е по-зле от България по този показател. Най-високите равнища на детска смъртност се наблюдават в районите на ромските гета. В Сливенска област, например, детската смъртност е осем пъти по-висока, отколкото във Финландия - страната, която в световен мащаб се справя най-добре с този проблем. Високото равнище на смъртността при мъжете до 65-годишна възраст е поредният черен български рекорд. Високата честота на инсултите и инфарктите, алкохолизмът, тютюнопушенето и липсата на профилактика - все фактори, които скъсяват значително живота на българските мъже", акцентира медията.

В своя анализ Дойче веле стига и по-далеч, като казва "Сбогом, България", аргументирайки се с факта, че броят на тези, които напускат България, е два пъти по-голям от броя на заселващите се в страната, според изводите от демографските наблюдения през 2011 година. Продължава свръхконцентрацията на населението в четирите най-големи града на страната, където понастоящем живеят една трета от всички българи. В същото време селските райони се обезлюдяват.

Всички изброени дотук факти, са крайно тревожни и показват, че България повече от всякога се нуждае от смислена демографска политика. Без запазването и развитието на човешкия капитал модернизацията на страната се превръща в „кауза пердута”, завършва анализа на Дойче веле.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
НАП напомня: До 31 януари може да се променя видът на осигуряването Декларацията се подава по утвърден образец в офис на НАП или чрез е-услугите на приходната агенция с персонален идентификационен код Докато ми дава пари, подаръци, коли… не ми дреме дали ще кръшне малко Виктория Капитонова взриви мрежата с откровения
Баба ми приготви свински крачета с кисело зеле, облизах си пръстите Ето я рецептата Тръмп забрани смяната на пол в паспортите Всички подадени заявки за промяна бяха анулирани
Женкар №1 на България влезе в хоспис Митьо Пищова е сигурен, че ще се възстанови напълно и скоро пак ще се забавлява с млади момичета Фалшива снимка на разкрачена Лили Иванова взриви мрежата За два дни фотосът събра 17 000 харесвания и предизвика 2,6 хиляди коментара
Закъса за пари, май ще се връща пак в България Никой не иска да купува картините на Васил Василев-Зуека Изненада! Ергените са двама, ето кои са те Новият сезон на романтичното риалити започва през февруари
45% от българите са под минимума на нужното възнаграждение През декември 2024 г. необходимият нетен месечен доход за издръжка на живот на един работещ човек пък е 1474 лв., сочат данните на КНСБ Иззеха нелегални вейпове за над 500 000 лева на територията на град София Общата им бройка е над 18 000 и стоката е трябвало да се продава на дребно в страната ни
Съдия спря заповедта на Тръмп за гражданството Президентът логично настоява децата на нелегални мигранти да не могат да получат статут на граждани на САЩ, само защото са се родили в страната Тръмп: Ще се срещна възможно най-скоро с Путин Целта му е да сложи край на „нелепата война”